ЮНЕСКО предупреди, че нови 20 процента от ученици по света през 2020 г. не са придобили основните умения за четене, очаквани за възрастта им поради частичното затваряне на училищата по време на пандемията.
"Броят на децата с проблеми с четенето се е увеличил със 100 милиона, достигайки 584 милиона през миналата година, което е увеличение с повече от 20 процента, което неутрализира напредъка, постигнат през последните две десетилетия", се казва в подробен доклад на ЮНЕСКО, в който се говори за "катастрофа на поколение".
Този ключов показател измерва способността за четене на децата във втори и трети клас на началното училище всяка година, което е основно знание, което, ако не е солидно, може да попречи на образованието на учениците в дългосрочен план, предава БГНЕС.
ЮНЕСКО се опасява, че ще последва десетилетие на прекъсване поради пандемията, и призова за извънредни усилия, като въвеждане на курсове и стратегии за компенсиране на този недостиг.
"Образованието трябва да бъде приоритет в мерките, предприети заради здравна криза и в плановете за възстановяване. Международното сътрудничество трябва да бъде мобилизирано, за да се спази основното право на образование и да се осигури приемственост в обучението", заяви генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле преди международната среща на министрите на образованието в понеделник.
В доклада се посочва, че 65% от правителствата на страните с ниски доходи са намалили финансирането за образование, в сравнение с 35% от страните с високи доходи.
„Загубите от учене“ ще бъдат най-високи в Латинска Америка и Карибите и в Централна и Южна Азия.
Училищата са напълно затворени в около 30 страни, включително Мексико, Унгария и Саудитска Арабия. Образователните институции са напълно отворени в около половината свят (107), главно в Африка, Азия и Европа.

Бюджет 2027 - шанс за реформи в здравеопазването, образованието, социалната система
Унгарските прокурори конфискуват сървърите на партията на Виктор Орбан
Европейските пазари приключиха сесията на положителна територия
Конфликтът в Иран - инвазия или „вечна война“ за САЩ?
Кадър на деня за 21 юли
SOFIX се повиши с близо 0,5% и надвиши 1260 пункта във вторник
Слънцето влиза в Лъв и носи късмет за 4 зодии от 22 юли
Лазаров, СДС: Има риск за България заради самолетите на САЩ, Иран може да активира терористи
Везиева: В Бюджет 2026 не виждам мерки срещу демографския срив и за кадрите
Божилов: Подкрепата за САЩ е в интерес на България, самолетите в база "Безмер" не са за бойни действия
Централна емисия
Купувачите стават по-внимателни, продавачите - по-склонни на преговори - накъде върви имотният пазар?
Треньорът на Университатя се скъса да хвали Левски
Ясни са победителите в играта "Прогнозирай резултатите – Световното първенство по футбол 2026г.“
Съпругата на Меси със силно послание към любимия си + СНИМКИ
Закана: Новият бразилец в Лудогорец с първи думи
Официално! Лудогорец се подсили с национал на Бразилия
Лудогорец с важна новина за мача Апоел Тел Авив
Какъв колега сте според зодията? Звездите разкриват силните и слабите страни на всеки знак
3 зодии с късмет в сезона на Лъва от 22 юли
Трапезата за 25 юли – Света Анна
Изберете късметче и вижте какво ви очаква през август
Кувертюра за спалня – 15 уютни идеи
Какво означава, ако често изпускате предмети?
Нов 3D атлас показва човешкия мозъчен ствол клетка по клетка
Кога акупунктурата има смисъл: лекарски поглед към болката, стреса и баланса в тялото
Проучване проверява дали лекарства за отслабване са съвместими с химиотерапия
Липодерматосклероза – кожни промени при хронична венозна недостатъчност
МУ-Варна обяви второ класиране за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“
Лятна SOS аптечка: кои хомеопатични средства да вземем на почивка?
Ормузкият проток разкрива бавната смърт на глобалните общи пространства
Сезонната депресия през лятото: Когато жегите влияят на психичното здраве
След проверка: Спагети в ресторант в Монте Карло излизат €18, в София – €25
Науката зад „Одисея“: Какви реални явления може да са вдъхновили Омир
Най-много "френски" безработни у нас има от Благоевград
Оранжев код за Варна: Очакват се интензивни валежи с гръмотевични бури и градушки