Малко над 30% от учителите са ваксинирани и малко над 20% са преболедували COVID-19“, каза образователният министър Николай Денков пред bTV.
При учениците този процент е още по-нисък – едва около 2% са ваксинираните.
"Не се справихме с ваксинирането на учители, защото има недоверие в обществото. Това е очевидно за всеки. Направихме кампания, аз самият винаги призовавам всички да се ваксинират, но за съжаление има хора, които говорят други неща", каза Денков по повод провала на ваксинационната кампания в образованието.За децата той коментира, че родителите трябва да ги убедят да се ваксинират, защото това е за тяхно добро.
На въпрос дали Денков одобрява изискването на Медицинския университет в Пловдив студентите да са ваксинирани, за да могат да присъстват на практическите часове, той отговори, че напълно одобрява изискването.
"Основната грижа на медицинските университети е да осигурят здравето и безопасността на техните пациенти. Отделно, не може да бъдеш лекар, ако не вярват на медицинската наука", категоричен е Денков.
Учебната година и пандемията
"Учебната година ще стартира присъствено навсякъде", каза образователният министър. Той припомни, че между учениците трябва да има дистанция, ако присъстват родители – също. Нужни са и маски.
Денков внесе и яснота за противоепидемичните мерки, които ще се прилагат тази година. Той обясни, че ако Министерство на здравеопазването издаде централна заповед за преминаване към дистанционно обучение, тогава МОН трябва да се съобрази. Ако обаче няма такава заповед, тогава всяко едно учебно заведение и област преценяват сами дали това е наложително или не в зависимост от местната епидемичната картина.
"МОН не предоставя тестове за тестване на децата, а РЗИ. Има три вида, но трябва 90% от родителите да са съгласни децата им да бъдат тествани. Ако това се случи, те ще бъдат тествани всяка седмица", уточни Денков относно скрийнинга на учениците за COVID-19.
В момента тече и кампания за скрийнинг на учителите преди старта на учебната година. "До момента 20 хиляди учители са заявили, че искат да се тестват. До края на седмицата ще имаме ясна картина за цялата страна", каза още Денков.
"Около 5% от децата не са обхванати от образователната система и това продължава през последните пет години. По-важното е, че 25% от учениците след 7. клас не са си взели изпита по литература, а 45% - този по математика. Това са децата в риск. Те не са готови да преминат към 8. клас", коментира Денков.
Според последните разчети на МОН около 20 хиляди деца няма да започнат учебната година.
"Дистанционното обучение е катастрофално за тези, които не са мотивирани", смята образователният министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nvidia инвестира 2 млрд. долара в Marvell Technology, ще развива партньорство
Dow започва последната търговския сесия за март с ръст от над 400 пункта*
Защитавала ли е Унгария интересите на Кремъл пред ЕС?
Петролните компании ще приберат 24 млрд. евро неочаквана печалба от европейските шофьори
Златото ще изпрати март с най-големия си ценови спад от почти 17 години насам
Как българският бизнес може да избегне рискове при търговия с Китай
Жълт код за проливни дъждове в две области утре (+КАРТА)
Драстичен скок на цените на горивата в ОАЕ от 1 април
Задържаха нелегални млечни продукти на "Капитан Андреево"
Полицията задържа шофьор с рекордните 4,46 промила алкохол в Бургас
И Любо Пенев със силни думи за Боби Михайлов
Ники Михайлов към Боби: Почивай в мир! Обичам те безкрайно
Ето кой е най-великият боксьор на нашето време
Де Дзерби кани Неста в Тотнъм
Царукян ще бъде резерва за Топурия – Гейджи
Без технология на голлинията на Босна - Италия
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
AURA: Temple of Eos разгръща нови измерения с 23 нови артисти и две нови сцени
Тази вечер: Снимат сериал в центъра на Варна
Съюза на пенсионерите във Варна отчете дейността си за 2025 г.
Окръжна прокуратура - Добрич образува производство за смъртта на 4-годишното дете
Черно море и Спартак 1918 изказаха съболезнования по повод кончината на Борислав Михайлов
БАБХ затегна контрола върху вноса на храни от Турция
Цената на дизела с нов рекорд
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените