6 формации ще бъдат част от бъдещия парламент, а при избори днес ГЕРБ води с близо 10% на ПП-ДБ, сочат резултатите от национално представително изследване на "Екзакта рисърч груп". То е проведено в периода от 11 до 18 април чрез пряко интервю „лице в лице” сред 1020 пълнолетни българи в 70 населени места на страната. Изследването е финансирано със собствени средства на "Екзакта" като част от изследователската ѝ програма.
Формулата "2 в 1", по която ще се провеждат предстоящите избори, е подкрепяна 78% от интервюираните в проучването.
От "Екзакта" посочват, че разочарованието на българите от политическите събития през последните месеци се оказва определящо за начина, по който сега те гледат на политическата ситуация у нас. 91% от интервюираните споделят мнението, че повечето българи "са отвратени" от политическите събития у нас напоследък.Две трети от участвалите в изследването очакват активността на предстоящите избори да е по-ниска от тази на последните парламентарни избори от април 2023 г., когато тя беше около 41%. 20% пък допускат, че сега активността може да е по-висока, като така мислят по-често жители на малките градове и хора на средна възраст.
45% са убедени, че ГЕРБ по-скоро печели от това, че се отива на предсрочни парламентарни избори, а онези, които не споделят подобно мнение, са двойно по-малко. 9% твърдят, че ПП-ДБ по-скоро печелят от отиването на предсрочни парламентарни избори, а 56% не мислят така.
В рамките на коалицията ПП-ДБ регистрираме известно нарастване на симпатиите към ДБ и почти пропорционално свиване на тези към ПП, ДБ разширяват влиянието си сред младите избиратели и сред столичаните, отбелязват от "Екзакта".
Към 18 април, 38% от българите вярват, че е възможно след изборите на 9 юни ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да си партнират под някаква форма. Според 26% подобно партньорство е невъзможно, а 37% не знаят какво да очакват от тези две коалиции след вота.
Електорални нагласи за парламентарните избори към 18 април
На въпрос "За коя политическа партия/коалиция ще гласувате на предстоящите на 9 юни парламентарни избори?" 25,9 % от заявилите, че ще гласуват, са посочили ГЕРБ-СДС, 16,4% - ПП-ДБ, 14% - ДПС, 13,8% - "Възраждане", 9,6% - БСП, 5,2% - ИТН. С "Не подкрепям никого" са отговорили 7,4%.
От "Екзакта" посочват, че твърдите електорати на основните партии ще изнесат битката на предстоящите избори. В тази битка ГЕРБ-СДС ще влязат с безспорна преднина, която трудно може да бъде преодоляна. Под въпрос е подреждането от второто до четвъртото място, тъй като резултатите в настоящото изследване не просто са близки, но и се вместват изцяло в размера на статистическата грешка при подобни проучвания, коментират анализаторите.
Те отбелязват, че предвид процесите вляво е трудно отсега да се прецени дали БСП има някакви шансове да се приближи до водещите партии. При тези данни според "Екзакта" изглежда реалистично ИТН да влезе в следващия парламент.
На фона на растящото разочарование от политиците и политиката, немалка част от протестния вот отива при "Възраждане", но предстои да видим дали партията ще успее да опази за себе си този протестен вот от новите политически субекти вляво и вдясно, които се целят именно в него, посочват още анализаторите, цитирани от БТА.
Оттам допълват, че данните към момента показват, че поне една нова формация има шансове да попадне в следващ парламент.
Към 18 април декларативната активност за парламентарния и за европейския вот се движи между 45% и 47%, но предвид ниската активност от последните години, е разумно прогнози да се правят в самия край на кампанията. Засега измерваме малко по-ниска декларативна активност за евровота, което е очаквано предвид досегашното участие на българите на евроизбори . Формулата „избори 2:1” ще се опита да коригира това и да повиши доколкото е възможно електоралната активност на евроизборите, посочват от "Екзакта".
Нагласи на българите в навечерието на евровота
30% от анкетираните заявяват, че редовно гласуват на евроизбори. 45% твърдят, че понякога гласуват, а 25% посочват, че досега не са гласували на евроизбори. Тези данни са близки до официалните на ЦИК за евровота от 2019 година, когато активността беше около 33%.
По-често заявяват, че редовно гласуват на евроизбори образовани и заможни млади хора и жители на големите градове. Предстоящата кампания може да се опита да мобилизира онези, които твърдят, че не гласуват редовно – те са на възраст между 30 и 60 г. и живеят в градовете, отбелязват от "Екзакта".
Според данните на изследването към 18 април 67,5% от българите подкрепят членството на страната ни в ЕС, а една трета не го подкрепят. 20 години след влизането ни в НАТО 54% одобряват членството ни, а неодобряващите са малко над 40%.
Понастоящем членството ни в ЕС е одобрявано най-вече от българи на възраст под 50 години, от висшисти, от столичани и от жители на големите градове. Подкрепа изразяват повечето избиратели на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и на ДПС, както и две трети от тези на ИТН. Неодобрението към ЕС е по-висок дял от одобрението сред избирателите на БСП и на "Възраждане".
Неодобряващи членството ни в НАТО има по-често сред възрастни и нискообразовани хора и сред жители на малки населени места. Силно негативни нагласи към НАТО се регистрират сред избирателите на БСП и на "Възраждане". Неодобряващите членството ни в НАТО сред симпатизантите на ИТН са малко повече от одобряващите го, посочват от "Екзакта".
Националното представително изследване е проведено в периода от 11 до 18 април чрез пряко интервю „лице в лице” сред 1020 пълнолетни българи в 70 населени места на страната. Изследването е финансирано със собствени средства на "Екзакта" като част от изследователската ѝ програма.

Румяна Дечева: Судан е в най-тежката хуманитарна криза в света
Правителството внесе в парламента проектобюджета за 2026 г.
Пазарът е залят с петрол въпреки нуждата от възстановяването на резервите
Уорш: Рисковете за инфлацията отслабват, ще гарантираме ценовата стабилност
Финансовото министерство очаква дефицитът към юни да достигне 1,9% от БВП
Европейските борси се оцветиха в червено заради притеснения за лихвите в САЩ
Пловдив под вода след мощна буря: Дървета премазаха автомобили
Еврозоната поставя нови изисквания към бюджета и управлението
Мощната буря в София остави квартали без ток, наводнени са подлези и улици
Европа се "топи" в рекордни жеги, у нас идват бури и градушки
Централна емисия
ЦСКА 1948 и Марибор с голово шоу
Хари Кейн пренаписа историята: Надмина Пеле и донесе драматична победа на Англия
ПО МИНУТИ: Англия – ДР Конго 2:1
Обявиха Франция за №1 на Мондиал 2026
Черно море направи 0:0 с Локомотив Горна Оряховица
3 зодии със заслужен късмет на 2 юли 2026
3 цвята, с които всяка жена над 40 изглежда добре
10 трика, които ни пазят от ретрограден Меркурий до 23 юли
5 подправки, които можете да гледате на балкона
Бърза баница с майонеза
Дневен хороскоп за 2 юли, четвъртък
Англия е на 1/8-финал след обрат срещу ДР Конго
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
Родители протестираха във Варна
Освободиха Кристиан Димитров след повече от 10 години начело на спорта във Варна
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати