Полицията е използвала палки и сила, за да потуши бунта на алжирци в дома за временно настаняване на бежанци в Любимец на 30-и ноември.
Както Dnes.bg писа, двама полицаи и няколко чужди граждани са пострадали при потушаването на бунта преди седмица. Според съобщението на МВР, инцидентът започнал след спречкване между бежанците, което прераснало в бунт. Извиканите полицейски сили се опитали да преговарят, но последвала яростна съпротива и нападение, което наложило полицията да използва палки и сила.
Пред БНР комисар Йотко Андреев - началник на домовете за бежанци в МВР, обясни, че алжирците са замервали полицаите с части от решетки и метални предмети.
"Голяма група от алжирски граждани, над 120, имат претенции от дългия си престой в дома и желаят да го напуснат възможно най-бързо. Искат обяснение от органите на МВР, защо продължават да стоят дълго време. След като им е отговорено какви са процедурите за тяхното извеждане, че са незаконно пребиваващи и трябва да си подадат декларации доброволно, за да си тръгнат, те са решили да обявят гладна стачка", каза той.
Обяснено им е, че имат право да гладуват, но не трябва да възпрепятстват другите да се хранят. Те обаче са се опитали да спрат другите чужденци от други националности да се хранят, като са затворили етажа и не са ги допускали.
"Полицията се намесва, естествено без използване на всякаква сила, прави кордон и поетапно всички чужденци, желаещи да се хранят, влизат. Една група от хора, особено по-активни двама-трима, се държат арогантно, обиждат полицаите, нашите ги локализират, като ги отделят от основната група и ги настаняват в индивидуална стая", разказа Андреев.
По думите му другите чужденци започват масово да викат, да се бунтуват, да блъскат по металните врати и решетки, да обръщат шкафчета и легла. Полицаите се опитват да овладеят ситуацията с наличните сили, на разположение са били 11 полицаи, но успяват само да ги вкарат в спалните помещения.
"Те започват масово да трошат, изкъртват решетки, всичко, което е вътре, започва да се обръща. Това налага извикване на допълнително сили и с използване естествено на помощни средства и физическа сила са овладели в рамките на 10 минути всички тези техни безчинства, които са правили до този момент", обясни той.
Андреев каза още, че към момента в домовете на МВР в Бусманци и Любимец има общо 495 алжирци.
Други 491 са пуснати на външни адреси, но в момента в Агенцията за бежанците нямат информация къде са тези хора и с какво се занимават.
Вътрешният министър Цветлин Йовчев е разпоредил цялостна проверка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
Движение без усилие: Алтернативи на традиционните тренировки
ЕС въвежда нови забрани на пазара на употребявани автомобили
Децата със строги родители имат проблеми във връзките си като възрастни
Рецепта за пилешка кавърма по селски
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Всички резултати от Шампионската лига. Ето и двойките на 1/4 финалите
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Мощен Ливърпул разнебити Галатасарай, идва ред на ПСЖ
Байерн мушна само 4 на Аталанта и подпечата екшъна с Реал
Левски лети към титлата: Хулио Веласкес готви изненада
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?