Организирана престъпна група за трафик на мигранти е задържана при мащабна полицейска операция в Ямболско, обяви на извънреден брифинг прокурор Веселин Гангалов, административен ръководител на Окръжна прокуратура – Сливен.
Членовете на групата, които са от Сливен, са хванати на 18 срещу 19 септември в района на Ямбол в момент на превозване на мигранти към вътрешността на страната. На деветима са повдигнати обвинения за участие в ОПГ, а спрямо пет от тях са взети мерки за неотклонение за 72 часа и предстои вземане на постоянна мярка за неотклонение.
Претърсени са обитавани от задържаните имоти и са иззети десет автомобила, множество други вещи и пари, чужди регистрационни табели. Табелите са използвани при транспортирането на мигрантите.
Общо деветнайсет са били транспортираните мигранти, мъже между 18 и 20-годишна възраст. Те са били разпределени в центрове за настаняване на бежанци.
Групата е действала от началото на 2021 година в областите Сливен, Бургас и Ямбол, каза още прокурор Гангалов, цитиран от БТА.
Те са подпомагали чужденци да пребивават и преминават през страната срещу заплащане. Основно групата се е състояла от около десет човека, като в различни периоди от време е била в различен състав и участници. Установено е, че част от тях са били осъждани за различни престъпления от общ характер, един от тях е бил осъден на половин година затвор за трафик на мигранти.
Трафикантите не са използвали бусове, с което да привличат вниманието на полицията, а са били със стари автомобили с извадени седалки, каза старши комисар Димитър Величков, директор на Областната дирекция на МВР – Сливен. По думите му групата е била доста добре организирана и са оказали съпротива, опитвайки се да избегнат блокадата на полицията.
Бежанците са вземани основно от територията на област Ямбол, части от Бургас, каза главен инспектор Слав Добрев, началник на „Борба с организираната престъпност“ – Сливен. До там са се придвижвали сами.
Разследването продължава, предстои привличане под отговорност и на други хора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо хутите все още не атакуват в Червено море?
Борсовите регулатори в САЩ са по-близо до определянето кои криптоактиви са ценни книжа
Смяната на собствеността на „Ти Би Ай Банк“ е вписана в Търговския регистър
Анализатор: Главният стратегически интерес на България е свързан с Брюксел
Mastercard придобива стейбълкойн стартъпа BVNK в сделка за 1,8 млрд. долара
Microsoft обмисля правни действия заради сделка между Amazon и OpenAI за 50 млрд. долара
Избори 2026: Между 50 и 150 евро за купен глас, арести при акция в Хасково (ВИДЕО)
Русия осъди убийствата на ирански държавни лидери
В Бургас хванаха 10 нелегални мигранти, укрити в тайник на микробус
Левски е назад: ЦСКА е пред невиждано постижение
Вечното дерби наближава! Размяна на звезди между Левски и ЦСКА
На Ферари им писна от промените в правилата
Сенегал ще обжалва скандалното решение за титлата
България приема Азербайджан на "Колежа"
ЦСКА обяви важна новина за бъдещето на футбола, замесен е и Стоичков
5 ежедневни навика за по-добър живот
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
Печено дърпано свинско с горчичен сос
Таро карти за април за всяка зодия
Салата с пиле и аншоа
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Областният управител на Варна с остра позиция за спецакцията срещу купуването на гласове
Евростат: Годишната инфлация в България спада до 2,1
ВиК: Приключи изграждането на канализацията в "Траката", "Евксиноград" и "Манастирски рид"
Комисията по култура даде зелена светлина за двойното поскъпване на музейните билети във Варна
НАТО засилва въздушната охрана на Турция
Зам.-председателят на НС Юлиана Матеева оглавява листата на "Величие" във Варна
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята