Търговци масово се опитват да превърнат клиентите си в "обменни бюра", като връщат ресто в левове, въпреки че са длъжни да го правят в евро. За порочната практика алармира експертът по пътна безопасност Диана Русинова, която лично се сблъска с проблема в квартален магазин днес, цитира Дунав мост.
Случаят разкрива как бизнесът използва периода на двойно обращение (1–31 януари 2026 г.), за да се "изчисти" от старите български пари за сметка на потребителя.
Инцидентът се разиграва днес следобед, видно от касовата бележка с час 15:01. Русинова пазарува стоки на стойност 11,38 евро и плаща с банкнота от 20 евро. Според Закона за въвеждане на еврото, търговецът е длъжен да върне рестото от 8,62 евро в европейска валута.
Вместо това обаче, касиерът връща сумата в левове – 16,85 лв.
"Какво се оказа – че аз като клиент трябва да играя ролята на обменно бюро за магазините. Това е крайно нелоялна практика," възмущава се Русинова в социалните мрежи.
Лъжата лъсва след скандал
Най-скандалният момент в ситуацията е опитът за манипулация. Първоначално търговците често се оправдават с липса на наличност в евро – единственото позволено от закона изключение.
Русинова обаче не отстъпва: "След известна разправия се оказа, че евро си имат и си ми върнаха в евро."
Това доказва, че не става въпрос за липса на средства, а за умишлена политика на обекта да се освобождава от левовата си наличност, прехвърляйки ангажимента за обмяна върху клиента.
Какво казва законът?
Съгласно Чл. 25, ал. 1 от Закона за въвеждане на еврото в Република България:
"В периода на двойно обращение при получено плащане в брой в левове или в евро търговецът връща остатъка изцяло в евро."
Единственото изключение ("вратичката", която търговците използват) е, когато нямат "достатъчна моментна наличност". В случая на Русинова обаче наличност е имало, което прави действието на търговеца директно нарушение на закона.
Икономическата логика зад това поведение е проста. Търговците бързат да се отърват от физическите левове преди края на януари, за да си спестят таксите и времето за инкасиране и внасяне на старите пари в банките. Ако успеят да ги върнат като ресто, проблемът става на клиента, който ще трябва сам да ги харчи или обменя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Надеждите за мир в Близкия изток тласнаха европейските борси до най-високото им ниво от 2 март
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество
Тръмп настоява Саудитска Арабия да признае Израел като част от споразумението с Иран
Кадър на деня за 25 май
Как витамините от група B пазят мозъка от инсулт
Рецепта за свински бургери с пикантно чоризо
"Лудогорец" удари ЦСКА в края и си осигури бараж за Европа
ЦСКА 1948 и "Левски" не намериха път към гола, "червените" се класираха за Европа
Четирите зодии, които ще привлекат късмет и изобилие на 26 май
Късна емисия
Сечта в Разград е гавра срещу ЦСКА + ВИДЕО
Мачовете по телевизията днес, 26 май
Футбол или фарс? Присъдата винаги е срещу ЦСКА
Шеф на "Армията" побесня и заговори за страх от ЦСКА
ЦСКА бие шута на Христо Янев?
Янев беснее: Това е брутална дузпа за ЦСКА!
3 поверия за Черешова задушница
Таро карта за 26 май, вторник
Дневен хороскоп за 26 май, вторник
Как да ускорите растежа на краставиците за добра реколта
Картофи с маслини по гръцки – разядка за всеки ден
Коктейл с текила и лимонов сок
Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Къщи с големи дворове търсят щвейцарци и германци в села в Добричко
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)