Кметът Йорданка Фандъкова информира днес столичните общинари за ситуацията с приемането и настаняването на бежанци в София.
Пред тях тя отчете, че 1026 души вече са настанени в дома в "Овча Купел", който е граден за около 800 души.
"Капацитетът е превишен", отбеляза тя и допълни, че правителството е взело решение за още 2 центъра в столицата – откритият вече във "Враждебна", където има 400 души, и нов във "Военна рампа", където от днес са намерили подслон около 50 души."Държавата е изправена пред предизвикателство за настаняването на бежанци. Безспорно това е важен хуманитарен ангажимент на държавата. Идват обаче студени месеци. С влошаването на метеорологичните условия нуждите на бежанците ще се увеличат. Трябва да се мисли за сигурността на хората, които живеят в близост до центровете", посочи Фандъкова.
По думите й през последните седмици се е увеличил броят на престъпленията в местата, където има бежанци.
"Те са дребни престъпления. Проведох срещи с граждани, които живеят в близост. Те са притеснени от проблемите, които възникват. Разположени са вече патрули около центровете", отчете още кметицата.
Фандъкова посочи, че е поискала и подсилване на състава в районните управления на МВР, разположени са два денонощни патрула на общинската полиция в централната градска част, като от днес периметърът им е увеличен.
"Постоянна е охраната на Ларгото, поставен е автопатрул на площад "Бански" и Ларгото, има патрули в "Овча купел", "Враждебна", отбеляза тя и допълни, всичко това цели да се гарантират сигурността и спокойствието на столичани.
Ангел Джамбазки, общински съветник от ВМРО, възрази срещу откриването на нови центрове за настаняване на нелегални емигранти. Причината според него е, че в по-голямата си част - над половината, нелегалните емигранти в столицата всъщност не са бежанци, а са емигранти от африкански държави.
"Те нямат причина да получат статут на бежанци, не са такива и повишават изключително общественото напрежение и криминалната обстановка в града", настоя той.
По думите на Джамбазки периметърът от Централната гара до Халите е арена на голямо напрежение, което според него ще продължи.
В отговор Фандъкова посочи, че решението за откриването на нови центрове се вземат от правителството и Столичната община просто е било информирана за това.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Банката на семейството, давало пари на императори и папи, може би отива за продажба
В Европа се очертава криза с торовете заради войната с Иран и зависимостта от Русия
Динев: Поскъпването на превоза на суровини е по-сериозен риск от цената на петрола
Георги Клисурски отчете какво е постигнал за един месец като финансов министър
Войната в Иран отново помрачи настроенията в Азиатско-Тихоокеанския регион
Китай изсмуква среброто от международните пазари, за да задоволи търсенето у дома
Пеевски: Сламеният премиер и кабинетът на Сорос не могат да извадят България от Съвета за мир
AI може да "изяде хляба" на творците - как ще се справи Европа с проблема?
Как се създават хитове и колко трудно е да се задържиш на музикалния връх?
Омбудсманът: Жалбите за завишени сметки за ток са пет пъти повече от 2013 г., когато имаше протести
Избори 2026: Социолози за гонката между "Прогресивна България" и ГЕРБ-СДС
Кристъл Палас постигна огромен успех
Врящ котел: Левски разпродаде Сектор "А" за Черно море
Ясно е дали Енцо Фернандес отива в ПСЖ
Рома показа най-доброто и най-лошото си лице
Болоня направи нещо специално в Европа
Левски е шампион на 99%!
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
12 идеи за домашно спа с малък бюджет
Ново имерсивно шоу в MINA Sofia показва архивни кадри от първите мисии на българските космонавти
6 неустоими рецепти с пармезан
Мексиканската писателка София Сеговия гостува в България
Студенти от пет държави са на обучение във ВВМУ във Варна
"Найден Геров" спечели втория кръг на спортния празник "Бързи и сръчни" във Варна
Двама отпадат от групата на Черно море за мача с Левски
Община Варна напомня изискванията за засаждане на дървета в градска среда
Базата във варненското село спешно търси нов дом за своите три кончета
Откриха тялото на издирвана жена във водите на Дунав
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията