Гражданите ще могат да се изследват за хепатит C безплатно и анонимно в девет столични общински лечебни заведения. За целта са осигурени 5500 теста. Това стана известно от думите на председателя на Столичният общински съвет (СОС) Георги Георгиев днес. Той участва на пресконференция по повод началото на кампанията „София – град без Хепатит С“ на "АбВи България" и Столичната община.
Целта е превенция от заболяването сред медицинския персонал и пациентите на общинските здравни заведения, отбеляза Георгиев.
Гражданите ще могат да се тестват безплатно в Първа Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) – София „Св. Йоан Кръстител“, Втора МБАЛ – София ЕАД, Пета МБАЛ „София“, Първа акушеро-гинекологична болница „Света София“, Втора специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение "Шейново", 22 Диагностичен консултативен център (ДКЦ), 11 ДКЦ, 12 ДКЦ, 17 ДКЦ.
Д-р Антон Койчев, председател на Комисията по здравеопазване в Столичната община обясни, че изследването става чрез взимане на капилярна кръв.
Всички граждани, които бъдат анонимно изследвани и се окажат положителни, с тяхно съгласие, ще бъдат насочени за лечение към специалните центрове. За София-град те са осем, а за страната - 15, коментира проф. Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология и главен координатор на Експертния съвет по гастроентерология към министъра на здравеопазването. По думите му заболеваемостта от хепатит С в България варира между 0,9 % до 1,5 %.
Резултатите от тестването излизат в рамките на един ден в направените лечебни заведения, които са част от кампанията за безплатно, анонимно тестване, напомнят от Столичната община. /БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как влияят последните мита на Тръмп на американската икономика?
Крум Атанасов: Ключът за цената на златото е войната в Иран
Новата порция корпоративни отчети окрили европейските борсови индекси
ФИФА се обръща към близък до Тръмп бизнесмен за външно финансиране
П. Димитров: Реалният бюджетен дефицит е по-голям заради капитализацията на ББР
Осем души са ранени във верижна катастрофа на АМ "Струма"
Ненчев: Мандатът на Радев няма да бъде пълен, има опасност от граждански размирици
Д-р Болтаджиев: Политиците не искат да спрат лобизма в здравеопазването
Централна емисия
Николай Йоргов за новия сезон на "Boec.bg": Много истории заслужават да бъдат разказани
Бунт в ЦСКА! Феновете избухнаха срещу Вальо Илиев - Юда!
Левски мечтае: Университатя загуби асове за реванша!
Левски готви шеметен трансфер за милиони
ЦСКА се разделя с двама, извади ги на тезгяха
Става напечено! Левски уволнява треньор?
Протекции? Шеф в ЦСКА бил аут преди дни, но пак оцеля
“Жертвени макове“ от Стефка Станчева
Постни рецепти за Богородични заговезни
5 зодии с много късмет след пълнолунието във Водолей на 29 юли
Дневен хороскоп за 29 юли, сряда
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Маникюри за късмет и пари през август (+Снимки)
Лятната ваканция и здравето на децата: Защо липсата на режим крие рискове и как да помогнем на детето
Инжекционен контрацептив е свързан с риск от менингиом
Първи форум по медицинска етика у нас организира МУ–Плевен
Защо миенето на ръцете е толкова важно?
Безплатни изследвания за хепатит се провеждат в цялата страна
Допълнителен прием за военни лекари до 31 юли
Тръмп с поредна порция заплахи към Иран, прицели се по ядрен обект
Архимандрит Никанор: Т.нар. "патриарх Даниил" вкара БПЦ в демоничните кремълски коловози
7 ватерполисти от „Комодор" на лагер с националния за европейското
39 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Арт фестивал събира творчество, спорт и забавления за деца във Варна
Какво време ни очаква в сряда?