Предвижда се държавна помощ за обезщетение на земеделски производители, чиито земи са претърпели щети след наводненията. Засегнати от поройните дъждове площи има в Елхово, Гълъбово, Раднево, община Сливен, Ямбол. Това каза в Карнобат министърът на земеделието и храните Десислава Танева, която се срещна с мобилни екипи на Югоизточно държавно предприятие.
Към момента не може да се конкретизира точният размер на сумата, която ще бъде отпусната, тъй като валежите продължават, добави Танева.
Министърът съобщи, че 78 язовира в предаварийно състояние ще бъдат временно изведени от експлоатация. За част от тях това вече е направено. Според Танева една от причините за наводненията е изсичането на горите. В тази връзка ведомството е планирало да увеличи защитните гори с нови 17 хиляди хектара.
В Министерството на земеделието и храните вече се структурира отделна дирекция "Държавни и горски предприятия" и два отдела. Единият ще отговаря за управлението на държавните горски предприятия, а вторият - за контрола върху опазването на горските територии, съобщи Танева.От днес на територията на Югоизточно държавно предприятие работа са започнали 29 мобилни екипа. Общо в страната те са 173. Мобилните екипи ще проверяват за незаконна сеч. Предстои сключване на споразумение с МВР, което предвижда при необходимост в проверките да се включват и негови служители.
При посещението си в сливенското село Крушаре Танева заяви, че щетите от наводненията са могли да бъдат по-малки в региона, ако язовир "Жребчево" е бил изпуснат по-рано, а обемът му - поддържан по-малък. Тя посочи, че през ноември обемът на язовира е трябвало да бъде 260 млн. кубика, а в началото на дъждовете той е бил 333 милиона.
По думите й Басейнова дирекция-Пловдив не е упражнила достатъчен контрол върху управлението на язовира, а от "Напоителни системи-София" и клон "Средна Тунджа" не са изпълнявали графиците на МОСВ.
Танева увери, че при повторно покачване на водите в най-рисковите места има готовност за допълнителна евакуация. Тя съобщи още, че за новия програмен период министерството разработва нова държавна помощ за обезщетяване на собствениците за умрели при бедствия животни.
Кметът на село Крушаре Димо Станков заяви, че ще изискат от държавата мерки, сред които язовирите да бъдат източвани навреме, както и коритата на реките да бъдат почиствани, а бреговете - укрепвани.
В Сливенско до момента от проливните дъждове и наводненията са засегнати над 10 000 души от 15 населени места.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Умора от срещите: Как да възстановим радостта от запознанствата
Нетаняху: Израел и САЩ "защитават целия свят" в кампанията срещу Иран
Защо някои електромобили трябва да се зареждат до 100%?
Вселената изпраща подарък на четири зодии на 20 март
Късна емисия
Опасно време в Гърция: Гръмотевични бури и студ в южната ни съседка
Олимпиакос се поизмъчи, но се справи с Баскония
Белгиец надви Григор Димитров на Мастърса в Маями
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Секси певица се показа с Меси в леглото + СНИМКИ
Милица Дабович
Новина от "Армията": Фаетон се завръща в ЦСКА
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“