Около 60% от "проблемните" деца в област Смолян са от семейства на гурбетчии.
Полицейската статистика показва намаление с над 50 на сто на детската престъпност в района от началото на годината, съобщи Николай Митрев, инспектор от сектор "Борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни" при ОД на МВР-Смолян, цитиран от БТА.
Като "проблемни" деца се описват малолетните и непълнолетните с престъпни и противообществени прояви. Преобладаваща част от детската престъпност в района са кражбите, но на малка стойност.
Смолянска област остава по-спокойна според инспектор Митрев по отношение на рисковете и заплахите за децата. Случаите на употреба на наркотици сред тях са единични, предимно на марихуана, а най-уязвимите са във възрастовата група 16-17 г., коментира Николай Митрев.
Според него данните за преобладаваща част на децата на гурбетчии сред "проблемните" ученици потвърждава тезата, че най-важно за възпитанието си остава семейната среда. В семейства, в които единият или двамата родители са в чужбина, по-трудно се осъществява контрол върху децата, а родителският контрол е незаменим, според инспектор Митрев.
Проблемът с миграцията на млади хора, семейства и фамилии се наблюдава в села в община Доспат, както и в община Неделино.
В случаите, когато и двамата родители работят зад граница, възпитанието и отглеждането на децата обикновено се поверява на баби и дядовци.