Когато Северна Корея реши да отвори границите си за маратон за международни състезатели, един ютубър осъзна, че това е единственият му шанс да влезе с камерата си в тоталитарната страна.
„Не съм атлет, но ми казаха, че трябва да съм там след месец. Имах достатъчно вереме за приготовления, така че успях да се включа“, разказва Хари Джагард пред The Post. „От известно време правя видеоклипове в YouTube, посещавайки непопулярни райони на света, а Северна Корея е на радара ми от години.“
По думите му приживяването било странно.
„Моят екскурзовод каза, че ще влезеш в Северна Корея със 100 въпроса и ще си тръгнеш с 1000 въпроса, и това е толкова вярно.“
27-годишният британец прекарал пет дни в Пхенян, Северна Корея, през април. Той бил шокиран от това колко много му било позволено да снима за своя YouTube канал.
„Изобщо не очаквах да мога да водя влог. Мислех, че ще бъде много минималистично, може би няколко клипа, които щях да озвуча“, казва той. „Да имам свободата, която ми беше дадена, беше лудост. Те бяха много спокойни.“
Джагард и истинските спортисти били поканени на курирана обиколка на столицата на страната, включително в метрото, из военните музеи, в бирария и паметниците на Работническата партия и бившия лидер Ким Чен Ир.
„Показаха ни обстановката, която искаха да ни покажат, определено беше най-интересното нещо, което ни се случи. Все едно си на турне из Америка, но виждаш само Лас Вегас — лъскавите му части“, разказва ютубърът.
Джагард смята, че страната не е разбирала съвсем какво представляват инфлуенсърите и как една обикновена влог камера може да разкрие прикритието на страна, която предпочита да пази имиджа си в тайна.
„Не мисля, че осъзнават колко големи са някои инфлуенсъри“, казва Джагард, който има 2,43 милиона абонати в YouTube. „Казват, че на обиколките не се допускат журналисти, а аз мисля, че ютубърите определено са в сивата зона, защото технически не сме журналисти, но може да се твърди, че моята статия е журналистика — просто не много добра журналистика.“
Джагард е летял от Пекин до Пхенян, което според него е било „нищо подобно на очакванията му... чисто, величествено и изненадващо спокойно“.
„Имаше тонове пропаганда“, спомня си той. „Тя е буквално навсякъде, където погледнеш. Не можех да я прочета, но това, което ми беше преведено, е прокарване на една единствена идеология, че лидерът е най-добрият и че страната е защитена от външния свят.“
Въпреки че хотелът му напомнял за 70-те години на миналия век, той казва, че е бил чист и удобен. Това е и единственото място, където е имал достъп до интернет по време на пътуването. Той също така сподели, че се притеснявал, че може да има скрит микрофон в стаята му.
Един екскурзовод му разказал, че е направил снимка с Ким Чен Ун - преживяване, което служителят описал като „невероятно“.
„Имаме велик лидер. Той е източникът на нашия имидж, нашата сила, наистина“, казва екскурзоводът във видеозапис. „Винаги, когато посещава някое място, всички хора от провинцията се интересуват от това място и ние наистина завиждаме на хората, които са от това място, и завиждаме на хората, които лично са се срещнали с него.“
Той също така описва идеологията на страната си като „дълг“.
„Понякога се проваляме, но намираме причина в себе си и се опитваме да преодолеем проблема“, казва екскурзоводът. „Нашето общество е основано на самостоятелност и родителите ни ни възпитават да го правим.“
Джагард е бил изненадан да чуе един от екскурзоводите си да казва без заобикалки, че COVID-19 е бил изпратен с въздушен балон от Южна Корея.
„Изглежда, че хората със сигурност са индоктринирани“, предположи той. „Може би някои от тях знаят, че външният свят е много по-развит, но просто няма какво да направят по въпроса, иначе цялото им семейство ще бъде подложено на много болка.“
Той отказва да сподели всички разговори, които е водил със севернокорейци пред камерата, притеснявайки се, че „това може да им донесе проблеми“, но сподели, че един от екскурзоводите го е попитал защо хората харесват Америка, дали е мръсна и защо хората харесват Доналд Тръмп. Той също така попитал защо чужденците не харесват Северна Корея.
В Пхенян имало само три места, където не можеше да снима: наблюдателна кула, супермаркет и военен музей, където имало статуя, изобразяваща гигантска врана, която яде мъртъв американски войник от Корейската война. Той видял и пропаганден плакат на взривяването на сградата на Капитолия на САЩ.
Туризмът в страната беше спрян в продължение на пет години, но Джагард бил във връзка с британски туристически компании, свързани със Северна Корея, търсейки вратичка в страната, която най-накрая се появил под формата на международния маратон.
200 международни състезатели от повече от 40 държави пристигнаха в КНДР. Въпреки че Джагард рядко бягал повече от пет километра седмично, той започнал сериозно да тренира в продължение на един месец. И за негова изненада, той всъщност завършил маратона за 3 часа и 40 минути.
А това е спомен, който ще остане с него завинаги: „50 000 души аплодират маратона, който никога не съм очаквал да завърша, така че бях много горд с това.“
Туризмът в Северна Корея отново беше блокиран след посещението му, като десетки чуждестранни визи са анулирани без предупреждение. Макар и непотвърдено, CNN съобщи, че това може да се дължи и на видеото на Джагард.
Най-голямото му поучение от времето му в авторитарната нация са връзките, които успява да изгради с местните жители.
„За мен преживяването беше по-скоро свързано с хората, които срещнах“, казва той. „Те са изобразени като мразещи всички чужденци и мразещи Запада, но това не е съвсем вярно. Имахме толкова много интересни разговори пред камерата, които бяха просто много трогателни.“
Посланието, с което се надява публиката му в YouTube да си тръгне: „Хората в Северна Корея са различни от правителството на КНДР“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.