От месеци президентът на САЩ Доналд Тръмп заплашва просто да се оттегли от разочароващите преговори за прекратяване на огъня между Русия и Украйна.
След телефонен разговор в понеделник между Тръмп и президента на Русия Владимир В. Путин, изглежда, че точно това прави американският президент. По-дълбокият въпрос сега е дали той също така изоставя тригодишния проект на Америка за подкрепа на Украйна, зараждаща се демокрация, която той често обвинява за незаконно нахлуване в страната, пише The New York Times.
След разговора си с Путин, Тръмп е казал на президента на Украйна Володимир Зеленски и на други европейски лидери, че Русия и Украйна ще трябва сами да намерят решение на войната, само дни след като заяви, че само той и Путин имат силата да посредничат за споразумение. И се е отказал от собствените си заплахи да се присъедини към европейска кампания за натиск, която би включвала нови санкции срещу Русия, според шестима служители, запознати с дискусията. Те са говорили, пожелали анонимност, за да опишат разговора като частен.
Техният разказ хвърля светлина върху решението на г-н Тръмп да се откаже от мирния процес, който преди това обеща да разреши само за 24 часа. И освен ако той отново не промени курса си, събитията в понеделник оставиха г-н Путин точно с това, което искаше: не само край на американския натиск, но и създаването на дълбока пропаст в Организацията на Северноатлантическия договор, между американците и техните традиционни европейски съюзници, които казват, че така или иначе ще продължат със санкциите.
За мнозина решението на Тръмп беше предсказано - първо от разгорещената му телевизионна среща със Зеленски в Овалния кабинет, а след това и от оставката на американския посланик в Киев.
„Политиката от началото на администрацията на Тръмп е била да се оказва натиск върху жертвата, Украйна, а не върху агресора, Русия“, написа Бриджит А. Бринк, бивш посланик и дългогодишен служител във Външната служба, след като напусна Киев миналия месец. „Мирът на всяка цена изобщо не е мир – това е умиротворяване.“
Но Тръмп откри, че не може да постигне мир на всяка цена, защото Путин отхвърли предложенията му. Дори след като министърът на отбраната на Тръмп, Пийт Хегсет, заяви, че Украйна никога няма да се присъедини към НАТО и трябва да се откаже от надеждите да си върне цялата територия, която Русия е завзела - две от исканията на Путин - това не беше достатъчно, за да се постигне прекратяване на огъня.
Какво трябва да знаете. „Таймс“ взема внимателно решение всеки път, когато използва анонимен източник. Информацията, предоставена от източника, трябва да е актуална и да дава на читателите истинска представа за случващото се.
Тръмп, разбира се, обикновено е привърженик на финансовия натиск: Той редовно заплашва с тарифи и санкции както срещу съюзници, така и срещу противници. Но в изявление за „Ню Йорк Таймс“ служител на Белия дом заяви, че това е различно. Служителят, който поиска анонимност, за да обсъди частните разговори на президента, заяви, че допълнителните санкции срещу Русия биха възпрепятствали бизнес възможностите и че президентът иска да увеличи максимално икономическите възможности за американците.
Американски представители, включително държавният секретар Марко Рубио, отвърнаха на критиците, като посочиха, че съществуващите санкции срещу Русия, наложени до голяма степен след инвазията през 2022 г., остават в сила, както и обменът на разузнавателна информация с Украйна.
„Когато Владимир Путин се събуди тази сутрин, той имаше същия набор от санкции срещу себе си, каквито винаги е имал от началото на този конфликт“, каза Рубио пред Комисията по външни отношения на Сената във вторник, добавяйки, че Украйна все още получава оръжия от Съединените щати и техните съюзници.
Той настоя, че Тръмп „се опитва да сложи край на кървава и скъпоструваща война, която нито една от страните не може да спечели“.
И все пак подтекстът на разговора на Тръмп със Зеленски и европейците е, че ерата на американските разходи за дипломатическа енергия, нови оръжия за Украйна и икономически санкции срещу Русия бързо приключва. Няколко европейски служители заявиха, че посланието, което са разбрали от разговора, е, че не трябва да очакват Съединените щати да се присъединят към тях скоро в оказването на допълнителен финансов натиск върху Путин.
За Тръмп това е обрат. В публикации в социалните медии през последните месеци той епизодично заплашваше с мита и санкции срещу Русия, ако тя откаже да се присъедини към Украйна в обявяването на 30-дневно, безусловно прекратяване на огъня.
„Ако прекратяването на огъня не бъде спазено, САЩ и техните партньори ще наложат допълнителни санкции“, написа той в Truth Social на 8 май, след разговор със Зеленски. Той повтори тази позиция в разговор с британския премиер Киър Стармър, френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Фридрих Мерц, когато те пътуваха до Киев преди 10 дни и определиха краен срок за подписване на споразумението за прекратяване на огъня от страна на Путин.
Но след разговора на Тръмп с Путин в понеделник тези ангажименти се изпариха. Американският президент отказа, както публично, така и в разговора си с европейските лидери, да проследи тази заплаха.
В публичните си коментари Тръмп намекна, че разговорът му с Путин е довел до своеобразен пробив. Но бързо стана ясно за украинците и европейците, че руският лидер не е направил никакви отстъпки на Тръмп отвъд преговорите. Русия вече прави това, макар и с половин уста, изпращайки младши екип в Истанбул миналата седмица за разговори с украинците.
По време на кампанията си Тръмп беше обещал, че ще постигне мир между Русия и Украйна за 24 часа, представяйки го като лесна работа за майстор преговарящ. Оттогава той откри, че е много по-трудно, отколкото си е представял, и сега казва, че е бил „ малко саркастичен “, когато е предложил този срок.
Разочарован от бавния напредък и неотстъпчивостта на Путин, Тръмп публично обмисля оттеглянето си от преговорите. И в публикацията си в понеделник той ясно заяви, че е нетърпелив да изтегли Съединените щати от дискусиите и да премине към сключване на бизнес сделки с Русия.
Условията за прекратяване на войната, пише Тръмп, „ще бъдат договорени между двете страни, както е възможно само защото те знаят подробности за преговорите, за които никой друг не би бил наясно“.
След това той се насочи към това, което някои европейски лидери смятат за истинската му цел: нормализиране на отношенията между Вашингтон и Москва.
Не е ясно как би изглеждала нормализацията. По време на първия си мандат г-н Тръмп се оттегли от няколко големи договора за контрол на въоръженията с Русия, а последният, Нов СТАРТ, който ограничава броя на междуконтиненталните ядрени оръжия, които всяка страна разполага, изтича следващия февруари. Засега няма преговори за заместващ такъв.
Но Тръмп е нетърпелив да помогне на американските компании да се възползват от руския енергиен сектор и редкоземните минерали, наред с други потенциални области на инвестиции. Досега Тръмп и неговият екип по национална сигурност настояват, че нито една от тези сделки не може да се осъществи преди мирно споразумение между Русия и Украйна.
Путин изглежда разбира желанието на г-н Тръмп за търговия и е насочил голяма част от разговорите им към потенциалните икономически отношения, според хора, запознати с телефонните им разговори в понеделник и по-рано тази година. В резултат на това Европа сега се насочва към нови санкции, а Съединените щати изглеждат готови да се движат в обратната посока, стремейки се да преодолеят Украйна и да развият по-широки отношения с Русия.
Това е точно онзи вид разделение в НАТО, който Путин се стреми да създаде и използва от две десетилетия.
Във вторник Великобритания обяви нова вълна от санкции срещу военния, енергийния и финансовия сектор на Русия в отговор на руските удари с дронове срещу украински градове.
„Последните удари на Путин за пореден път показват истинската му същност на подстрекател на война“, заяви британският външен министър Дейвид Лами в изявление. Той призова Путин да се съгласи на „пълно, безусловно прекратяване на огъня незабавно, за да могат да се водят преговори за справедлив и траен мир“.
В прессъобщението на британското правителство, обявяващо новите санкции, не се споменават Съединените щати, а вместо това се посочва, че Европейският съюз се готви да „обяви 17-ия си пакет от санкции срещу Русия в координирани усилия за осигуряване на справедлив и траен мир в Украйна“.
Високопоставен европейски служител, участвал в дискусиите при закрити врати, заяви, че Тръмп никога не е изглеждал заинтересован да се присъедини към санкции срещу Русия, ако тя откаже да се съгласи с безусловното прекратяване на огъня. Заплахите му, според служителя, изглеждат до голяма степен демонстративни; Съединените щати не са се присъединили към разработването на нови големи санкции.
Несъгласието между американците и европейците относно подкрепата за Украйна вероятно ще достигне кулминацията си по време на две почти последователни срещи на върха: срещата на Г-7 в Канада в средата на юни и срещата на върха на НАТО седмица по-късно в Хага. Втората среща на върха, по-специално, ще се занимае с дългосрочната подкрепа за Украйна и стъпките за сдържане на руските сили, така че те да не се противопоставят на по-слаб член на Атлантическия алианс - и ще провери дали Тръмп би се притекъл на помощ на този член съгласно договора на НАТО.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.