IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Майки на деца с увреждания протестират в цялата страна

Те настояват за повече пари и права от държавата

Снимка: архив Reuters

Снимка: архив Reuters

Родители на деца с увреждания протестираха в различни градове на страната. Те настояват държавата да им плаща поне минимална работна заплата за това, че отглеждат сами децата си.

В момента те са със статут на "социален асистент" и получават около 100 лева, които са крайно недостатъчни.

Десетки родители затвориха изхода на Бургас в посока Созопол в знак на протест срещу условията, при които отглеждат рожбите си, съобщи bTV. Протестът край морето премина под мотото "Аз съм родител, не личен асистент".

Протестиращите дадоха на социалният министър срок от 20 дни, след което заплашват с палатков лагер.

Майки на деца с увреждания излязоха на протест и в Добрич.

"Ние не сме просяци, а изискваме, защото имаме права", "Аз съм родител, а не личен асистент", "Стоп на геноцида над децата с увреждания" - такива плакати издигнаха протестиращите по пътя за Варна, подкрепени и от семейства със здрави деца, съобщи БТА.

"Нека всяко дете, което се роди с увреждания, да има шанса да оцелее и да бъде подкрепяно от държавата и след 18 години. Моят син вече е на 24 години и ни "режат" отвсякъде”, каза Емилия Колева - една от протестиращите майки.

"Унизително е всеки път да треперим дали ще попаднем в програмата за личен асистент и повечето майки не успяват”, заяви Стела Илиева, майка на болната от детска церебрална парализа 10-годишна Александра.

По думите на жената, която е сред организаторите на протеста, трябва да бъде приет нов специален закон за лица с увреждания, който да им гарантира постоянен доход.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата