Очакваната рязка промяна на времето стана тази нощ - дъждът в Западна и Североизточна България премина в сняг. За днешния неделен ден прогнозата е за бурни ветрове, интензивни валежи и виелици.
От Агенция "Пътна инфраструктура" съветват - тръгвайте на път само в краен случай. И най-добре по първокласните пътища, които се почистват с предимство. Днес се очаква сняг да вали над цялата страна.
3000 снегопочистващи машини са в готовност да разчистват републиканските пътища. Зимните гуми са задължителни, напомнят от АПИ, както и да се кара с повишено внимание и съобразена скорост.
В 22 области в страната е обявен жълт код за опасно време за днес. За 17 области е обявено предупреждение за силен вятър, сняг и поледици. Кодът е в сила за областите Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра, Шумен, Разград, Търговище, Шумен, Добрич, Варна, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Кърджали и Хасково.
В 4 области е обявен жълт код за сняг и поледици, това са областите Кюстендил, Перник, София-град и Софийска. В област Бургас е в сила предупреждение за обилни валежи от дъжд. Сумарно за денонощието се очакват количества около 20-30 л/кв.м., на отделни места и повече.
Жълт код за силен вятър и бурно морско вълнение е обявено за цялото Черноморско крайбрежие. Ще духа вятър от север-североизток със скорост 14-17 м/с (7 бала по Бофорт) и пориви 20-22 м/с (8-9 бала по Бофорт), след обяд ще духа от север-северозапад. Вълнението ще бъде 4 бала.
Привечер от запад валежите ще започнат да отслабнат и да спират. Ще духа умерен, в Източна България до силен вятър от север-североизток, който през деня постепенно ще се ориентира от северозапад и с него ще продължи да нахлува студен въздух. На места в Дунавската равнина, Предбалкана и Родопите, където валежите ще са по-интензивни, ще има условия за снежни виелици и навявания. Минималните температури ще са между минус 2° и 2°, а максималните – от 0° до 5°.
Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца и през деня бавно ще се повишава.
В планините ще е облачно със силни снеговалежи. Ще духа умерен, по билото на Стара планина временно до силен вятър от север-североизток, който след обяд ще отслабва. Максимална температура на височина 1200 метра около 0°, на 2000 метра – около минус 6°.
По Черноморието ще е облачно с валежи от дъжд, по северното крайбрежие примесен със сняг. Ще духа силен вятър от север-североизток, който през деня ще се ориентира от север-северозапад. Максималните температури ще са 3-6°. Температурата на морската вода е 6-7°. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ОББ и Академия за устойчивост с нов курс “Устойчиво управление на водните ресурси в България”
Износителите на Германия са подкрепили ръста на икономиката през първото тримесечие
Американското правителство влага 2 млрд. долара в компании за квантови изчисления
Продажбите на дребно във Великобритания се сриват заради войната в Иран
Русия продължава да продава злато и резервите рязко намаляват
Акциите на Estée Lauder поскъпнаха, след като се отказа от сделката с Puig
Българите в чужбина са богатство за страната ни, каузите ги сплотяват и обединяват
Борисов: Не бях подготвен да ми свалят охраната, не познавам Пепи Еврото
Големите очаквания към ПБ и Радев на фона на ограничаването на опозицията в НС
Скъпите торове водят до поскъпване на храните, цените ще продължават да растат
Алармират за повишено внимание заради интензивни бури в Североизточна България
ЦСКА с емоционално обръщение към "червена" България + ВИДЕО
Гръм от "Армията"! ЦСКА гони Христо Янев, ето кой го сменя
Удар за за Левски! Клубове от Серия "А" и Лига 1 крадат Веласкес
Макс вече е доволен, може да остане във Формула 1
Мачовете по телевизията днес, 22 май
Голям трансфер: Левски продава звездата си в Англия?
Женски хороскоп за юни 2026
Започнаха снимките на новия български филм „Цар на Капана“
Ъгли на уюта в дома – защо са важни и как да ги създадем
Маникюри за пари и късмет през юни (+Снимки)
Как да остарявате с гордост без антиейдж обсесия
Кекс с череши и рикота за Черешова задушница
Енергото зове за повишено внимание заради очаквани интензивни бури в Североизточна България
След случката с лишите: Община Варна търси арборист
Един човек е загинал, 30 са ранени при катастрофи в страната за денонощие
Спират камионите по 24 май
Арестуваха двамата украинци за стрелбата в центъра на Варна
45 пожара са загасени през изминалото денонощие
В сетния миг се провали изстрелването на най-голямата ракета в света – Starship V3 на Мъск
Отслабването на океанските течения може да удари Европа
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара