Няма замърсяване на морската вода край Созопол според проби, взети на 9 август по сигнали за наличие на мазутни петна по морската повърхност, преди да стане известно за разлива от потъналия кораб "Мопанг". Това съобщиха от Басейнова дирекция "Черноморски район".
Анализирани са две проби от морската вода в района на "Созопол централен плаж" и плаж "Хармани". Те са изследвани от Регионална лаборатория-Бургас към Изпълнителна агенция по околна среда за наличие на нефтопродукти, полихлоробифенили, бензен, аценафтен, аценафтилен, флуорен, фенантрен и флуорантен.
Резултатите от изпитването са сравнени с нормите на Наредба Н-4/ 2012 г. за характеризиране на повърхностните води и Наредбата за стандарти за качество на околната среда за приоритетни вещества и някой други замърсители.
Анализите показват, че в момента на проверката няма замърсяване на морската вода в района на двата плажа на Созопол. Изследваните показатели са под границата за определяне на метода за изпитване и отговарят на стандартите за качество на околната среда. Констатирани са естествен цвят на морските води, липса на опалесценция, няма видим филм на морската повърхност, както и не е доловен мирис на нефтопродукти, пише БТА.
Очакват се и резултатите от пробонабирането при разлива край Созопол. Пробите бяха изпратени на 13 август в лаборатория на Изпълнителната агенция по околна среда в Плевен, която има необходимото оборудване и апаратура за извършване на анализа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Страните в Прибалтика се трансформират от жертви на съветския режим в технологични хъбове
Турция ограничава корабоплаването в Черно море след нарастване на атаките
България търси от ЕС извънредна помощ за производителите на краве мляко и угоени прасета
Залогът на Германия за газа излага на риск европейската енергетика през зимата
Сенатът на САЩ прие законопроект за разходите, който игнорира призивите на Тръмп
Румен Радев: Дрон е навлязъл на територията на България и се е взривил
Нинова: Йотова да не се крие, а да свика спешно КСНС заради дрона
Мирчев за дрона: Това е знак, че Кремъл разширява натиска извън бойното поле към държавите, които помагат на Украйна
Обедна емисия
От страст към професия: Мартин Калчев и светът на антиките в Созопол
Сан Сиро почете Барези
Огромна трагедия сполетя Меси
Байерн няма търпение за мача за Суперкупата
В Левски нещо се случва зад кулисите
Макени иска в Ювентус до живот
Чалханоглу каза дали напуска Интер
Седмична нумерологична прогноза за 10 - 16 август
Любовен хороскоп за 10 - 16 август
Енергийна салата с пилешко и киноа
5 рецепти за домашни еко препарати за почистване
Етерични масла срещу хлебарки
Нумерологична прогноза за 8 август
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Почина бащата на Лео Меси
Вучич: Украйна е приятелска държава на Сърбия
София попадна в десетката на дестинациите с най-голям риск от джебчийство
Министърът на отбраната: Усилихме наблюденията върху въздушното пространство, както и охраната
Камион спука гума в движение и едва не премаза кола
Петима от обвинените за фентанила остават в ареста