Министърът на вътрешните работи Младен Маринов поиска да бъдат сложени охранителни видеокамери не само по градските улици, но и в селата. Това стана ясно след срещата му с кметовете на 11 общини от старозагорска област, свикана след ромските размирици в Мъглиж, а преди това в Казанлък и Гълъбово. При инцидентите пострадаха и няколко полицаи.
Според министър Маринов на първо място кметовете трябва да вложат повече усилия за комуникация с местните лидери на ромските общности, за да им разяснят, че законът е общовалиден за всички.
"Нашите сили се намесват в последствие, когато вече има нарушения. Необходимо е да бъде изместен донякъде фокусът – пропускаме малките нарушения, които се наказват с административни глоби, а те често пъти водят след себе си много по-тежки престъпления", напомни той.
Министър Младенов смята, че на този етап не се налагат законодателни промени.
По думите му нямало никакви данни зад случаите в Гълъбово и Мъглиж, а преди това и в Казанлък, където на 17 септември на центъра на града се сбиха близо 150 роми заради мургава красавица, да стоят партийни централи от опозицията.
"Не търсете световна конспирация в тези неща, всичко се развива изключително бързо и просто няма време партийни емисари да подклаждат "огъня". Става дума за чисто битови инциденти, за съжаление голяма част от тази общност дори не си дава сметка, че извършва беззакония, защото те не са чели законите и наредбите", категоричен беше вътрешният министър, цитиран от "Монитор".
"Когато има агресия срещу полицаи, на мястото на инцидента ще пристигнат още повече полицаи. Извършителите биват задържани и отвеждани в ареста, няма територия извън закона, няма отворен чадър над никого. Така ще продължаваме да действаме. Не сме делили и няма да делим махалите или кварталите на ромски, турски или мексикански. Видеонаблюдението се монтира първо на най-уязвимите места, като започваме от входовете и изходите на населените места", допълни министър Маринов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Човешката цена на бързия преход на Xiaomi от смартфоните към електромобилите
"Екобулпак" ще възстанови обслужването на цветните контейнери в София от утре
Кадър на деня за 9 ноември
Германия ще купи още 20 хеликоптера Airbus за 1 млрд. евро
Blue Origin на Джеф Безос ще изпълни първата си мисия за НАСА
Придобиването на "Лукойл" от БЕХ крие рискове
Кисело зеле с боб на фурна
Централна емисия
Централна емисия
ДАНС проверява рафинерията и офисите на "Лукойл"
Българското не може да бъде затрито и изпратено в небитието
Шампионът на SENSHI Grand Prix се окичи с шампионския пояс и на ONE
Нов шок! Арда подчини Лудогорец, разградчани вече са 5-ти
Реал Мадрид се занули на "Вайекас"
Майкъла със силни думи за Вечното дерби Левски – ЦСКА
Болоня удари Наполи
Иван Стоянов: ЦСКА 1948 още е в страхотна форма!
Дневен хороскоп за 10 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 – 16 ноември
Седмична таро прогноза за 10 – 16 ноември
Трапезата на Свети Мина
Какво да хапвате за здраво сърце, бъбреци и кожа?
Стек хапки с чесново масло и зелен фасул
От София до Мадрид: Мъглата вече не е просто сутрешен пейзаж, а нов климатичен феномен
Ето кога настъпва астрономическата зима
Какво ще е времето през следващата седмица?
"Черно море" надви ЦСКА 1948 в Бистрица
Туроператорите са умерени оптимисти относно посещенията на британските туристи у нас
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя