Асоциацията на Българските туроператори и туристически агенти излезе с призив за спасяване на българския туризъм. АБТТА призова Министерството на туризма да обясни на гражданите, че не е възможно веднага да си получат парите за бъдещи пътешествия, тъй като и без това бизнесът е пред колапс, пише в писмо, изпратено и до медиите.
Клиенти изискват незабавно и 100% възстановяване на предплатените суми, не приемат аргумента, че тези суми – в съотвествие със спецификата на работа в туроператорския сектор - вече се намират под разпореждане на съответните доставчици на туристически услуги, които отхвърлят всякакви предложения за прехвърлянето им за бъдещи периоди, обясняват от бранша.
Българските туроператори предупреждават, че заради извънредното положение у нас и в света целият сектор е изправен пред колапс и много фирми са застрашени от фалит в следващите няколко дни.
Ситуацията е еднакво критична за туроператорските предприятия от всички сектори на българския туризъм - изходящ, входящ, вътрешен, събитиен, които в рамките на последните 3 седмици трябваше да анулират всичките си програми и проекти от предходния близо едногодишен период, пишат още те.
АБТТА иска Министерството на туризма и Комисията за защита на потребителите да излязат с ясно и недвусмислено изявление, че в настоящите извънредни условия туроператорите имат право да предлагат на клиентите си ваучери за използване на заплатените суми в бъдещи периоди и да им предлагат да презаверят купените ваканции и пътувания за бъдещи периоди, в срок, не по-рано от 2021 година.
От Министерството на туризма цитираха предложението на Николина Ангелкова, че министерството има няколко предложения в подкрепа на туроператорите.
"Предлагаме да има възможност туроператорът да издава ваучери за бъдещо пътуване със срок до 24 месеца. Предлагаме също, докато трае извънредното положение у нас, 14-дневният срок за възстановяване на сумите за отменено пътуване да не действа, защото в противен случай има реална опасност голяма част от туроператорите да фалират. Предлагаме също и отложено плащане по споразумение между туроператора и пътуващия. Ваучерите до 24 месеца за отсрочка на пътуването са предложени, за да може да има обективност и разбиране между туроператора и клиента", каза тя след заседание на парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм вчера.
Туроператорите очакват изявлението да съдържа ясно послание, че извънредната ситуация засяга всички - и потребители, и бизнес, и че предлаганите от туроператорите варианти се приемат от страна на държавата в условията на извънредното положение, и че именно по този начин правата на потребителите могат да бъдат защитени ефективно, и тяхното право и възможността им да използват своите пари след края на настоящите събития - гарантирани.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Дженсен Хуанг: Nvidia може да ускори всяка фаза на AI
Китай обмисля нови мерки в подкрепа на имотния пазар
Тръмп съобщи за подписани сделки за 270 млрд. долара със Саудитска Арабия
Парламентът одобри 260 млн. евро за заплати в болниците с бюджета на НЗОК за 2026 г.
Отчетът на Nvidia отново разпалва AI търговията, индексите на Wall Street нарастват*
Oxfam: Неравенството по света расте, докато богатите стават все по-богати
Зафиров: С 210 000 по-малко са хората с режим на водата спрямо 2024 г.
Протест в София срещу поскъпването на зоните за паркиране и разширяването им (СНИМКИ)
Близо 120 млн. евро за финансиране на неправителствения сектор в Бюджет 2026
Депутатите одобриха на първо четене бюджета на НЗОК
Национал на България с "геврек" в Италия
Гатузо се уплаши от Северна Ирландия: Силни са!
Карлос Насар получава най-много пари в цялата история на щангите
Трансферна бомба между грандове в Англия и Италия
Всичко е ясно: Карлос Насар обяви дали отива в Бахрейн
Провалът на Ливърпул не е новина
Мистериозният чар на Скорпиона: от звездната карта до игралната маса
3 звезди разкриват кое ваше желание скоро ще се сбъдне
Пълна зала и дълги аплодисменти на премиерата на „Оставам за малко“
6 знака, че някой е нещастен
Black Week стартира в Практикер
Тенденции в офис пространствата: новата роля на ергономичния комфорт
В Монца, Италия, беше открит барелеф на българския национален герой Васил Левски
Заради двата допълнителни почивни дни бизнесът ще загуби 700 хил. лева
И за утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
36-годишен краде алкохол във Варна
Сачева обяви: Ще бъдат изплатени по 120 лева коледни надбавки на 536 000 пенсионери
Окръжният съд във Варна с подробности за делото "Коцев"
Протуберанс, 80 пъти по-голям от Земята, се откъсна от Слънцето
На Марс е открита скала от друга част на Слънчевата система
В недрата на Земята са открити загадъчни гигантски аномалии
Как галактиката Андромеда поглъща своите съседи
НАСА показа снимка на 3I/ATLAS от марсианската камера HiRISE (видео)
Откриха две геоложки структури в Италия, които могат да предизвикат силни трусове