От началото на извънредното положение досега 421 934 българи, между които и доста деца са празнували имените си дни в домашна обстановка без да споделя своя ден с гости. Към това се добавят и поне милион рожденици в условията на извънредно положение. По принци ражданията в България са разпределени поравно в годината, като лек превес имат родените през септември и октомври.Тоест ако сегашното население е от 6.9 млн. души бъде разделено на 365 дни в годината, се оказва, че средно за месец поне 500 хил. имат рожден ден, а до края на ограничителните мерки ще са се натрупали поне два месеца, съобщава "24 часа".
Само на Цветница празнуват 367 093 българи според данните на Националния статистически институт за имената на населението към края на 2019 г.
Към това трябва да добавим около 1 млн. българи, чиито рождени дни се падат в дните след обявяване на извънредното положение на 13 март, както и онези, чиито имени дни предстоят в близко време.
От мерките за социална изолация първи пострадаха всички хора, носещи имена като Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Благо, Евелина, Евангелина и други, които празнуват именния си ден на Благовещение. В момента това са 19 870 българи - 9826 мъже и 10 044 жени.
На 25 март, когато се падна Благовещение, мерките за социална изолация вече бяха въведени и дори някои от тези хора да са правили парти и да са канили роднини, това при всички случаи е било в домашни условия и с минимален брой гости. Засега и споделянията в социалните мрежи сочат, че празнуването на повечето хора се изчепрва с онлайн поздравления или обаждания по телефона.
Сравнително малка - едва 6421 души, е групата на българите, носещи имена като Лазар, Лазо, Лъчо, Лъчезар, чийто празник тази година бе на 11 април. Затова пък на другия ден - Цветница в домашна обстановка се е принудила да празнува най-голямата група именици - 367 093 българи. Мъжете са само 84 344 от тях, но жените с флорални имена са 282 749. Това прави с около 40 хиляди повече от мъжете, носещи най-популярното име у нас - Иван.
На 6 май се задава Гергьовден с малко над 228 хил. именици. На 11 май е денят на св. св. Кирил и Методий с още над 40 хиляди празнуващи българи.
Ако мерките бъдат удължени, може да обхванат и празника на свети Константин и Елена, който е на 21 май, когато имен ден имат над 112 хил. Или общо към 700 хиляди души са принудени да празнуват без гости.

Поскъпването на АІ компания за дронове с 1000% изобличава новата мода на Wall Street
Amazon ще направи нов опит да стъпи на пазара на смартфони
Путин: Русия остава приятел и партньор на Иран
Панамският канал работи на максимален капацитет с повече LNG танкери
Конфликтът в Близкия изток вдига цените на зърнените култури на световните борси
Пентагонът ще използва изкуствения интелект на Palantir като основна военна система на САЩ
Без аналог: След масовото измиране на редки птици - откриха и мъртви делфини край Шабла
Връчиха акт на Бербатов за неправилно съхранение на личното оръжие
"Бабите ни готвят на око": Тайната на автентичния български вкус
Като ЦСКА: И Левски ще има нов стадион!
Правилата са за всички: Връчиха акт на Бербатов заради пистолета
Групата на Левски е ясна: "Син" герой ще липсва днес
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с Левски и Кокала + СНИМКА
С мисъл за Шампионска лига: Левски работи по лятната селекция
Камерунски национал тренира като луд за място в Левски
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Таро карта за 21 март, събота
Връчиха акт на Бербатов заради пистолет
Басейнова дирекция–Варна възложи изследване на водни проби от Шабленското езеро
МВнР с позиция относно ситуацията в Ормузкия проток
Проф. Сергей Игнатов: 20 април ще бъде присъствен, но неучебен
Хороскоп за 22 март 2026
Катастрофа спря движението на пътя Провадия - Айтос
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната