Добри постижения за хотелиерския бизнес у нас. Националният статистически институт отчита ръст в заетостта на местата за настаняване и приходите от нощувки.
Общият брой на нощувките във всички места за настаняване през март е над 1 милион, или с 29% повече, в сравнение със същия месец на миналата година. А най-голямо увеличение се наблюдава в хотели с 1 и 2 звезди.
Приходите от нощувки през март пък достигат 80 млн. лв., или с 53% повече в сравнение с 2022 година.
Отчетено е увеличение на приходите както от български граждани - с 58%, така и от чужди - с 46%.
На този фон - силен сезон се очаква това лято по морето, като резервациите сочат нива от предковидната 2019 година. Част от хотелите в Слънчев бряг са резервирани почти на 100%. Цената на почивката обаче скача с 10-15%, а в курорта трескаво набират персонал.
В най-големия ни курорт по Черноморието вече има туристи, макар сезонът да не е открит официално.
"За юли и август в много хотели са изчерпани наличностите, но все още има места. Май-юни са слаби към момента, но със специални оферти се опитваме да стимулираме туристите", каза мениджърът на хотели в Слънчев бряг Деница Бахова.
Ръст на резервациите има на полския и английския пазар, а цената на почивката в курорта скача между 10 и 15 % в сравнение с миналото лято.
"Много е голяма разликата между два четири звездни хотела, в зависимост какво се предлага в тях. Ако миналата година е била 180-190 лева на ден за стая, тази година ще бъде около 250-260 лв.", уточни Бахова.
Основен проблем по морето отново е липсата на персонал. В един от хотелите ще разчитат на ученици от Техникума по туризъм в Бургас.
"Те изненадващо много добре се справят и изявяват желание да бъдат назначени на работа през сезона, сега все още карат стаж", радва се на младия персонал хотелиерът Румен Мончев.
Радослав от година работи като барман на морето. Казва, че заплащането значително се е подобрило в сравнение с предходни години.
"Зависи кой, къде се уреди! Но да кажем от 1000 до 1500 лв. Просто на хората не им се работи! Не е като условията да не са хубави", споделя Радослав Фурнаджиев.
"Самата работа, която се предлага, е сезонна, не можем да осигурим целогодишна работа на екипа, с който работим. На второ място - затруднението не е само в нашия бранш. Според мен при всички браншове има затруднение, защото младите хора напускат България", убедена е Надежда Лазарева, която е управител на плажен бар.
А това лято ще е по-скъпо и на заведенията по морето.
"Около 4,5-5 лв., предполагам толкова ще бъде фрапенцето. Няма как да не вдигнем малко цените, поради скока на инфлацията", мотивира се управителят на бар Юлия Лазерева.
Междувременно от Министерството на труда обявиха, че са облекчени условията за наемане на чужди работници от Грузия, Молдова и Армения.
Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева по Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Страхът от икономическите отражения от конфликта в Близкия изток помрачи Wall Street
Кадър на деня за 3 юни
Фед: Инфлацията продължава да се ускорява в голяма част от САЩ
Nissan преговаря с китайската Chery за споделяне на британски монтажен завод
Защо ЕС закъснява с реакцията си в Сърбия?
Енергийната връзка с Китай се превръща в примка за Русия
Рецепта за сьомга в еър фрайър с топла картофена салата
Истината за кафето: Защо невинаги ни помага срещу умората
3 зодии навлизат в силен период до 12 юни заради Юпитер и Венера
Късна емисия
Скандал в Милано: Разследват трудова експлоатация на индийци
Компютрите вече няма да чакат команди - AI поема управлението
Тотално подмладена Италия удари Люксембург в дебюта на Балдини
Вижте кога теглят жребия за Първа лига
Скрит фаворит за титлата? Коболи с първи полуфинал в турнири от Шлема
ОФИЦИАЛНО: Бразилец за 1 500 000 евро в Левски! + ВИДЕО
Нов сензационен трансфер! ЦСКА взима звезда на ЦСКА 1948
Започна се! Левски уреди първи нов за 1,5 млн. евро, иска още една звезда от същия отбор
Поверия за ангелската дата 6/6
Таро карта за 4 юни, четвъртък
Орехов щрудел по австрийска рецепта
3 зодии с късмет с парите до края на юни 2026
Весела Бабинова се омъжи за Владимир Зомбори
Дневен хороскоп за 4 юни, четвъртък
Хванаха мъж с 1 кило кокаин до училище в София
Предупреждават за интензивни валежи и гръмотевични бури в 13 области утре
Тръмп идва в Турция за среща на върха в НАТО
Още един бивш национал се включва в Мача на надеждата
УЕФА с огромно признание към Лудогорец
Демерджиев: Невзоров не е единственият заподозрян по аферата „Баба Алино“
НАСА потвърди: Огнена топка от метеор е преминала над Нова Англия
Използват „Боинг 737“ за симулация на лунна гравитация
Живи организми са открити в 5300-годишната мумия на Йоци
Muon Space представи сателитна платформа от клас Starship за орбитални центрове за данни
НАСА търси обяснение на мистериозен сигнал от Слънцето, продължил 19 дни
На Церера са открити следи от древен солен резервоар: Възможен ли е животът там?