Заради наводнения и интензивни валежи в Община Царево е обявено бедствено положение със заповед на кмета Георги Лапчев. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР в Бургас. Към момента на територията на общината работят няколко екипа на пожарните служби в Бургас, Царево и Приморско.
Чрез включване на предупредителните сирени към населението се отправя призив за евакуация на по-високи места, които не могат да бъдат засегнати от прииждащи води. Говорителят на бургаската полиция Цветелина Рандева посочи, че към спешния телефон 112 са подадени множество сигнали от района на Царево за бедстващи хора и наводнени хотелски комплекси.
В къмпинг "Нестинарка" много от приземните етажи на сградите са наводнени.Два метра е достигнало нивото на водата на къмпинг "Арапя".
По информацията на МВР в морето са били отнесени няколко леки автомобила. Към момента се извършват дейности по спасяване на бедстващи хора.
Няколко души в района на Царево имат нужда от помощ, каза директорът на националната пожарна Александър Джартов.
Част от тях са в къмпинг "Арапя", други - в къмпинг "Нестинарка".
Екипи на пожарната са изпратени, за да ги изведат. Проблем в момента са високите води, заради които придвижването е трудно, каза Джартов.
По думите му в района продължава да вали. Високите води са разрушили няколко моста.
Властите призовават хората да се качат на по-високи етажи.
От МВР съобщиха, че в Царево заседава кризисен щаб, който оценява ситуацията. В заседанието ще се включи и премиерът акад. Николай Денков, информираха от правителствената информационна служба.
Създадена е необходимата организация за привличане на допълнителни сили и средства от структури на вътрешното министерство (включително „Гранична полиция“ и жандармерия, от област Бургас и съседните области). На терен работят екипи на пожарната и полицията, съобщиха още от МВР.
Придошлите реки са предизвикали щети по инфраструктурата, включително по мостови съоръжения. Затворен за движение е главният път между Царево и Синеморец. Заради преливане на река Велека пътната отсечка между Варвара и Синеморец също е затворена. Временно се ограничава движението по пътя Приморско - Царево поради влошена метеорологична обстановка и наводнени пътни участъци, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде за днес предупреждение от първа степен - жълт код, за силен вятър и за гръмотевични бури в 15 области от страната, както и оранжев код - втора степен, за продължаващи валежи и гръмотевични бури за област Бургас.
(БТА)

Панамският канал работи на максимален капацитет с повече LNG танкери
Конфликтът в Близкия изток вдига цените на зърнените култури на световните борси
Пентагонът ще използва изкуствения интелект на Palantir като основна военна система на САЩ
Мъск е подвел инвеститорите на Twitter преди придобиването през 2022 г., според съда
Доналд Тръмп сигнализира за „постепенно ограничаване“ на операциите в Близкия изток
Петрол и инфлация – май не е толкова просто
Силната магнитна буря продължава и през уикенда
Слънчевите деца: Диагноза не е проклятие, може да е благословия
Н. Пр. Йоси Леви Сфари: Иран и Израел могат да живеят хармонично, както живеехме преди
Войни, цени, несигурност... Как стресът разболява тялото и можем ли да го преборим?
Украйна нанесе един от най-масовите удари по Русия
Нетипично: Бразилец изтормози Карлос Алкарас в Маями
Монтана с двама играчи на Мондиал 2026?
Няма да е Десподов! Ясно е кой става Футболист №1 на България
Левски трепери за двама заради... обиколката на планетата
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Карик беснее и плюе съдиите: Настъпи хаос!
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Таро карта за 21 март, събота
20-30% от хората по света имат проблеми със съня
Във Варна е регистриран вероятен случай на денга
По-малко туристи във Варна през януари
9 делфина и над 300 буревестници са открити мъртви край Шабла
Облачно и мъгливо е във високите части на планините
Стотици варненци останаха без вода от сутринта
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната