Таксиметрови асоциации изпратиха отворено писмо до президента, министър-председателя и лидерите на партии и коалиции в 51-вото Народно събрание. Поводът - застрахователната премия на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за таксиметровите автомобили. Сезирани са и регулаторните комисии. Таксиметровите шофьори дават 15 дни на властта и заплашват с блокади.
Кирил Ризов, председател на Съюз "Такси”, заяви пред БНР, че вече е сформиран инициативен комитет за национален таксиметров протест.
"В момента координираме всички населени места, където има таксиметрови автомобили. Те са между 60 и 70. До момента сме координирали 50 от тях. Такова чудо не сте виждали, но ще го видите на 20 ноември от 11 часа. Това е часът с по-малък трафик - за да не пречим на гражданите”, каза Ризов и добави, че ако исканията им не бъдат удовлетворени, ще има още протести.
“На 20 ноември в София трите лъча - от Цариградско шосе, от бул. "Тодор Александров" и от Ботевградско шосе, ще си изсипят автомобилите на "Цар Освободител" в пространството между "Раковски" и пл. "Независимост" и самият митинг ще протече до паркинга и задния вход на Народното събрание, където очакваме всички народни представители", посочи той и обяви, че определени места на магистралите "Хемус" и "Тракия" ще бъдат блокирани за кратко.
Застрахователната премия по "Гражданска отговорност" за такситата трябва да бъде намалена, а не увеличена, категоричен е Ризов и заяви: "Ние можем да приемем максимален размер на увеличението на тази премия не повече от 50%, над 50% няма да се съгласим - протестите продължават".
По думите му от началото на октомври застрахователите вдигат тази премия и тя вече стига рекордни нива за такситата. Увеличението е от 3 до 16 пъти. На годишна база застрахователната премия беше около 300 лв., а след това стигна от 1000 до 5000-6000 лв., изчисли той. Тези пари по данъка отиват в общините, а тези по застрахователната премия - в частния застрахователен джоб, коментира Ризов.
"Не може някой да се разпищолва и да прави каквото си иска. За тази цел ги има тези комисии - те са регулаторите. Нашият бизнес е регулиран откъм тарифи, докато застрахователната премия е нерегулирана и не подлежи на някаква обосновка".
Застрахователите обясняват всичко само с "Рисков фактор", изтъкна още Ризов, но подчерта, че таксиметровите шофьори са опитни, както и имат по-малко нарушения и катастрофи.

Тръмп удължи срока за нанасяне на удари по енергетиката на Иран до 6 април
С визита в Близкия изток Зеленски отправя предизвикателство към Доналд Тръмп
Дали не е време да преосмислим активите убежища?
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Оперираха единия германец в "Пирогов", другият е изписан след нападенията в София
Тази неделя местим стрелките на часовника с час напред
Хороскоп за седмицата от 30 март до 5 април: Любов, финанси и личен растеж
Циклонът "Дебора" удря Гърция с бури, дъжд и застудяване
Ямайка и Боливия на победа от Мондиала
Време разделно: Лудогорец готви чистка
ЦСКА с едва 13 футболисти днес
Нова отлична новина за Левски!
ЦСКА на Христо Янев ще покаже класа срещу Левски и Лудогорец
Отлична новина за Левски преди големите битки за титлата
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Две жертви на пожари у нас за последното денонощие
Съдът на ЕС отхвърли иска срещу въвеждането на еврото в България
Честваме паметта на света мъченица Матрона Солунска
Задържаха жена, намушкала четирима души в центъра на София
Тръмп отмени ударите по Иран до 6 април
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?