Крехкият озонов слой на Земята, който я предпазва от опасните лъчи на Слънцето, бавно се възстановява, установиха учени от ООН, цитирани от Асошиейтед прес и Ройтерс.
Положителната тенденция се дължи на забраната през 80-те години на миналия век на някои химикали, широко използвани в хладилниците и аерозолните флакони.
Учените заключават, че когато светът обедини своите усилия в обща кауза, успешно могат да бъда преодолени екологичните кризи.
За пръв път през последните 35 години специалистите от Световната метеорологична организация и от Програмата на ООН за околна среда регистрираха статистически значимо увеличение на стратосферния озон. Той ни предпазва от слънчевата радиация, причиняваща рак на кожата, увреждания на реколтата и други проблеми.
От 2000 до 2013 година озоновите нива са се повишили с 4 процента в ключовите умерени северни ширини на 50 километра височина.
"Това е победа за дипломацията и науката, след като можахме да обединим усилията си в тази насока!", коментира известният химик Марио Молина. През 1984 година той бе един от авторите на научен доклад, предупреждаващ за нарушаването на озоновия слой на нашата планета, за който получи през 1995 година Нобелова награда за химия.
Озоновият слой изтънява от 1970 година заради човешката дейност. Изпусканите в околната среда хлорофлуоровъглероди бяха виновни за разрушаването на озоновите молекули високо в атмосферата.
След като учените биха тревога, държавите по света се договориха през 1987 година да забранят употребата им. Нивата на тези химикали на височина между 50 и 80 километра драстично намаляха.
Специалистите от ООН изчислиха, че ако не бяха взети нужните мерки преди 35 години, към 2030 година заболяванията на рак на кожата щяха да се увеличат допълнително в глобален мащаб с 2 милиона случая годишно.
Учените констатираха и един парадокс. Причиняващите климатичното затопляне парникови газове също са допринесли за възстановяването на озоновия слой. Повишените нива на въглероден двуокис и другите газове охлаждат горния слой на стратосферата.
А колкото по-студен е въздухът там, толкова повече се увеличава и количеството на озона.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отстъпи от рекорда, но затваря трета поредна седмица на зелена територия
Теодор Джамов: Бойните спортове са достъпни, всеки може да тренира
Един от ключовите петролни терминали на Русия спря работа
AI излиза от софтуера и започва да решава реални проблеми
Седемгодишните облигации на "Старком Холдинг" ще се търгуват на EuroBridge от 17 август
Тръмп защити балната си зала, представяйки я за част от военен комплекс
Бременност - най-важните прегледи през 9-те месеца
Рецепта за сьомга със зеленчуци на фурна
9 начина на готвене – от най-здравословния до най-нездравословния
Защо роботизираните заводи все още имат нужда от човешкия фактор?
Късна емисия
Стилияна Николова спечели сребро в многобоя на Световното и квота за Олимпиадата
Спортът по телевизията днес, 15 август
Мачовете по телевизията днес, 15 август
Илиан Илиев: Преди години трудно допускахме голове, а сега е обратното
Страхотно! Стилияна Николова донесе първи медал за България и квота за Лос Анджелис 2028
ЦСКА 1948 обърна Черно море и излезе на върха
Роналдо и Джорджина подписали предбрачно споразумение
Днес е Голяма Богородица
Таро карта за 15 август, събота - Тройка чаши
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Дневен хороскоп за 15 август, събота
5 поверия за Голяма Богородица
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика