Имението "Кайкуид" се разполага върху 14 декара от гориста местност в окръг Уестчестър, щата Ню Йорк. Построено е през 1913 г. по поръчка на петролния магнат, капиталист и патриарх на семейство Рокфелер - Джон Дейвид Рокфелер. Този пищен комплекс е бил дом на четири поколения на прочутото семейство. От 1976 г. резиденцията е музей с национална за Щатите стойност.
"Кайкуид" е разположено на най-високата точка на хълмовете Покантико. От този своеобразен връх се разкрива гледка към течащата в близост река Хъдсън, както и към поредицата от небостъргачи, стърчащи в Ню Йорк.
Имението е една от най-известните частни резиденции в Съединените щати. Резиденцията "Пази се" е проектирана като триетажна сграда от камък, в която се помещават 40 стаи.
Проектът е на двама американски архитекти – Честър Алдрич и Адамс Делано. Джон Рокфелер стартира изграждането му десетилетие след построяването на "Роклуд хол" – огромно имение, своеобразен дворец с 204 стаи, собственост на брат му Уилиям Рокфелер.
Построяването на "Кайкуид" отнело шест години поради спецификата на интериора, както и заради сложното устройство на градините му. Резиденцията е превъплъщение на благородническите дворци от Запада, вдъхновена от кичнозните и така тежки форми на изкуство, характерно за тях самите.
Както е видимо, резиденцията разполага с повече градини, отколкото със закрити площи. Сред тях са "Градината на Венера", "Розовата градина", "Градината за четене". В близост до външния басейн е и "Терасата на портокаловите дръвчета".
За влизането в пищното здание има два подхода. Единият е парадният, този за официални гости и разбира се за фамилията Рокфелер. Другият минава отзад, скрит зад дърветата, и продължава в сервизен тунел, откъдето минавало снабдяването с хранителни и други стоки.
Ако в резиденцията липсва някакво средство за удобство, вероятно то не съществува. Освен външния басейн, в сградата се помещава и закритият олимпийски. Безбройните градини с фонтани са конкурентни на версайските и тези в Алхамбра...
Къщата за чай, воденицата на реката, галерията със 120 абстрактни изкуства от 70-те години на миналия век и какво ли още не. Резиденцията няма цена. Е, някога е имала, но сега е част от националното историческо наследство на САЩ.
Галерия на пищното имение вижте в Tialoto.bg тук
Подготви: Александър Градинаров
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новият филм за Спайдър-мен зае второ място сред най-успешните дебюти в историята на Холивуд
Зукърбърг най-накрая предложи антиутопичен, но доходоносен план за изкуствения интелект
Възходът на зелената енергия в Китай се сблъсква с инфраструктурни проблеми
АЕЦ „Козлодуй“ продължава да работи по график въпреки рекордно ниските нива на Дунав
Кадър на деня за 2 август
Япония и САЩ са предприели първа съвместна интервенция в подкрепа на йената от 2011 г.
ЦСКА си поигра с огъня, но обърна "Дунав" (Русе) с бомбастичен гол
Здравословни снаксове преди вечеря
10 от "Лудогорец" победиха трудно "Ботев" (Вр) в Разград
Спортът по телевизията днес, 3 август
Мачовете по телевизията днес, 3 август
ЦСКА обърна Дунав за втората си победа през сезона
ЦСКА – Дунав 2:1
Официално! Челси обяви ново попълнение №9
Любовен хороскоп за август 2026
Дневен хороскоп за 3 август, понеделник
Италиански кекс Ciambella с вкус на тирамису - пухкав и ароматен
Седмичен хороскоп за 3 - 9 август 2026: Успехи за Лъва
Седмична таро прогноза за 3 - 9 август
С какво родените през август са толкова забележителни?
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
МВР проверява клип с млад варненец, който убива и готви котки
Хороскоп за 3 август 2026
Синът на Фил Колинс стана футболист в Германия
Тъжна вест! На 56 години си отиде актрисата Наталия Дончева
Безплатна платформа за болногледачи създадоха във Варна
Адвокати заведоха колективен иск срещу лошите пътища в страната