Всеки 3-и българин вярва на зодии и хороскопи, всеки 4-и - на гадаене на кафе, всеки 5-и - на гледане на ръка и на карти. 39% се доверяват на сънища. Това показва проучване на изследователски център “Тренд” по поръчка на “24 часа”.
Данните показват, че жените значително повече се доверяват на астралните знаци и прогнозите за представителите им - в проучването те са 48%, докато при мъжете този дял е почти 4 пъти по-малък - 13% вярват на зодии, 11% на хороскопи. Тази е и най-съществената динамика при прочита на демографските характеристики на анкетираните по темата.
Близо 40% сред висшистите също вярват в зодиите. Но мнозинството - близо две трети от сънародниците ни, не споделят тези увлечения.
Според психоложката Ани Владимирова предоверяването на хороскопи, зодии и различни гадания е знак за криза и повишена тревожност. По думите й търсенето на решение на житейска ситуация в хороскоп е вид отказ от авторство на собствения си живот. Психоложката обяснява доминацията на жените в групата на доверяващите се на хороскопи с по-голямата им емоционалност.
Една четвърт от попитаните вярват, че от зодията, към която принадлежиш, зависи и съвместимостта ти с интимен партньор или приятел - 28% са убедените в това. Тук съотношението жени - мъже е 4:1 в полза на жените (44:11%), показват данните.
То се запазва и в доверието към хороскопите - всеки трети им вярва, като в тази група жените доминират - 45%, докато мъжете са едва 11%.
35% от попитаните от “Тренд” споделят, че четат своя хороскоп, независимо дали му вярват, или не.
Малко над половината от жените посочват, че четат хороскопа си, докато делът на мъжете е едва 16%. На въпрос колко често 18% посочват, че го правят всеки ден, 36% - няколко пъти седмично, а 19% - веднъж седмично. Всеки 4-и го прави няколко пъти или един път в месеца.
Сред доверяващите се на хороскопите малко под половината споделят, че са действали в зависимост от написаното в тях, а 43% - не. Всяка втора сред жените в тази група се е съобразявала с предписаното в хороскопа си.
Една четвърт от българите вярват в гаданията на кафе, всеки 5-и - в гледането на ръка и на карти. И при трите групи съотношението 4:1 в полза на жените се запазва, показват данните.
Знак за късмет е да намериш стотинка, твърдят 35% от попитаните срещу 53% на обратното мнение. Така смятат всеки 4-и сред мъжете (23%) и почти всяка втора от жените (45%).
Обратното - лош късмет носи, ако младоженецът види булката преди сватбата (28%), ако отвориш чадър в затворено помещение (10%) или ако ходиш под стълба (10%). Над 2/3 общо за трите опции не споделят тези суеверия.
На респондентите беше зададен въпрос, свързан с тълкуването на сънища. 39% от хората вярват, че сънищата могат да бъдат тълкувани и да бъдат пророчески, а близо половината - не. Малко под две трети от българките вярват в тълкуването на сънища, докато при мъжете този дял е едва 17%.
Всеки 5-и проверява в съновник какво означава видяното насън. Делът при жените е отново значително по-голям в сравнение с този при мъжете – 32:7%.
Данните са от редовното национално представително проучване на изследователски център “Тренд” по поръчка на вестник “24 часа”, посветено на нагласите на българите към зодии, хороскопи и тълкуване на сънища. Проучването е реализирано в периода между 1 и 10 август 2018 г. сред 1006 пълнолетни българи.

Деляна Иванова: ББР работи за дългосрочно развитие на българското производство
Украйна подготвя приватизацията на една от водещите енергийни компании
Фонд на фондовете избира посредници за гаранции при загуби на МСП за кръгова икономика
Представленията на музикални спектакли се увеличават с над 37% през 2025 г.
Домбровскис: ЕЦБ ще трябва да реагира на ускоряването на инфлацията
В Сърбия не са оптимисти, че ще има скорошна сделка за рафинерията на "Газпром Нефт"
Абровски: Време е фермерите да работят, а не да се борят с бумащина
Задържаха известен наркодилър след преследване в София
11 750 деца са приети в детски градини и ясли в София, над 4700 остават без място
Радев към Дара: Ти вече си част от европейската политика (СНИМКИ+ВИДЕО)
Радев посрещна Дара в МС след триумфа на "Евровизия" (СНИМКИ)
Националка на България падна на финал в Австрия
Утре става ясен и последният възможен съперник на ЦСКА в Европа
Ман Сити обясни защо си тръгва от Ман Сити
Мондиал 1938: Италия дублира световната си титла
Ман Юнайтед обяви кой ще бъде мениджър през новия сезон
Лаура Азеведо
Таро карти за юни за всяка зодия
10 знака, че той стои в брака само заради парите
15 подправки препоръчани от нутриционисти и диетолози
10 причини да хапвате череши това лято
5 съвета от лечителя Петър Димков как да живеем по-дълго
Изберете пейзаж и вижте какво ви очаква през месец юни
Шефката на парламента дари папата с килим и икона
Румен Радев към DARA: Ти вече си част от европейската политика
Уникална за България лаборатория по морска медицина отвори във Варна (СНИМКИ)
Изгоряха три от шатрите на кмета в Морската градина на Варна
Коцев пред министъра на туризма: Варна е сигурна дестинация и е готова за сезона
Радев взе отношение по случаите на Еврото и Нотариуса
7 скрити заплахи: Какво се случва с човешкото тяло в космоса
Разсекретените файлове за НЛО: Учен коментира липсата на доказателства
В сетния миг се провали изстрелването на най-голямата ракета в света – Starship V3 на Мъск
Отслабването на океанските течения може да удари Европа
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия