Стартът на пилотирания космически кораб "Союз ТМА-20" с новата експедиция за Международната космическа станция е планиран за сряда в 22,09 ч. московско време (21,09 българско) от космодрума Байконур с ракета носител „Союз“, съобщава за РИА Новости представител на Центъра за управление на полети.
В основния екипаж влизат командирът на кораба – руският космонавт Дмитрий Кондратев, и бординженерите – астронавтът на Европейската космическа агенция, италианецът Паоло Несполи, и американската астронавтка Катрин Колман.
Тяхната орбитална командировка на МКС ще продължи около половин година. След прекратяването на полетите на совалките следващата година руските кораби „Союз“ ще останат единственото средство за превоз на екипажи на МКС в близките години.
За Кондратев това ще бъде първият космически полет. В актива на Несполи вече има един космически рейс в качеството на специалист на полета на совалката „Дискавъри“ по програмата на МКС през есента на 2007 г.
Колман е участвала в два полета на совалката „Колумбия“ – през есента на 1995 г. по програмата Spacelab и лятото на 1999 г. по разполагане на рентгеновата обсерватория „Чандра“. На предстартовата пресконференция Катрин Колман посвири на флейта по молба на журналистите. Тя ще вземе инструмента със себе си на МКС с намерението да разнообразява живота на космонавтите на станцията с музика.
Скачването на космическия кораб с МКС се планира за 17 декември в 23,12 ч. московско време (22,12 българско) на автоматичен режим. Изпитанията на космическия кораб "Союз ТМА-20", който ще закара новия екипаж на МКС, са потвърдили пълната му готовност за полет, съобщава президентът на РКК „Енергия“ Виталий Лопота.
Спускаемият апарат на космическия кораб беше повреден през октомври при транспортиране. Забележките по транспортния контейнер и кораба "Союз ТМА-20" бяха направени при неговото разтоварване след пристигането му с влак от РКК „Енергия“ на космодрума Байконур.
Корабът беше изпратен обратно в РКК „Енергия“, където беше диагностициран и ремонтиран и без произшествия беше върнат обратно на космодрума и поставен на стартовия комплекс.

ЗАД „Армеец“ на 30 години: Три десетилетия възход, доверие и лидерство в застрахователния пазар
Създай сайт за минути с AI в Superhosting
„Шелли груп“ влиза в германския индекс SDAX от 10 април
От войни до климат: „Супер Ел Ниньо“ създава нови рискове за цените на храните в света
"Сова Харис": При избори днес 33,5% ще получи Радев, 19% ГЕРБ, 11,2% ПП-ДБ
Промишленото производство у нас бележи първи месечен ръст от октомври насам
Финансов успех за 3 зодии от 13 до 19 април
Над 6,5 млн. българи са в списъците за изборите на 19 април
BMW Motorrad Roadshow 2026 идва във Велико Търново на 16 април
Обедна емисия
Чутовен скандал! Бивш треньор на ЦСКА се сби с футболист
Грешникът на Барса се извини
Твоят по-ВЕЛИК ден с inbet
Добра новина за Арсенал
BMW Motorrad Roadshow 2026 идва във Велико Търново на 16 април
Ман Юнайтед със „странно“ турне
Великденска салата с пъдпъдъчи яйца
Обичаите на Велики петък
„Стоичков – Имало едно време в България“ е официалното заглавие на филма за Христо Стоичков
5 забрани на Разпети петък
5 топ тенденции в маникюра за специални поводи през пролет 2026
Росен Петров: Ние се раждаме като бял лист, който чака да бъде написан
Бивш треньор на ЦСКА се сби с футболист
Обмислят стимули за вътрешния туризъм и ваучери при провалени пътувания
Стотици се сбогуваха с Михаил Белчев
ЦИК: 6 575 151 са имащите право на глас на 19 април
Марина Георгиева от Районния съд бе гост-лектор пред студенти на Технически университет-Варна
BMW Motorrad Roadshow 2026 идва във Велико Търново на 16 април
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната
Скрит фрагмент под Калифорния може да предизвика разрушителни земетресения
Животът на Луната: Какви предизвикателства крие за човешкото тяло?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“