Руският централен научноизследователски институт по машиностроене (ЦНИИмаш) е разработил и представил в Роскосмос три стратегически сценария за усвояване на Слънчевата система до 2050 г., съобщава шефът на Руската космическа агенция Анатолий Перминов, цитиран от РИА Новости.
"Днес нашият главен институт ЦНИИмаш представи три различни стратегически сценария за усвояване на Слънчевата система до 2050 г. Те се различават по своята мащабност и съответно по стойност. Но предполагат последователно разширение на присъствието на човека в околоземна орбита.
Началото е полет до Луната – през 20-те години на 21 век, създаване на изследователска база на земния спътник – някъде през 30-те години, начало на пилотирано усвояване на Марс – към 2040 г. Сега внимателно изучаваме тези предложения", казва Перминов.
Според него окончателен избор на сценарий ще се избира, естествено, според възможностите на държавата за финансиране.
"Лично аз смятам, че много от тези проекти може да се изпълняват при международно взаимодействие. Изучаването на Луната, създаването на колония там е напълно възможно с участието на страните, които сега работят по Международната космическа станция.
Това би намалило нашите разходи и би било възможност за по-качествено използване на тези ракети и космическа техника, които са най-добри. Например тежка ракета-носител – американците, пилотиран кораб – разбира се, Русия, спускаем модул на Луната – също Русия или Европа", отбелязва Перминов.
Той съобщава, че в близко време в Москва ще пристигне голяма група представители на НАСА начело с ръководителя на Американската космическа агенция Чарлз Болдън. Очаква се заседанието на работната група да бъде на 15 април.
"Ще разглеждаме какво вече е направено и перспективите за по-нататъшно сътрудничество. Мисля, че като един от въпросите може да бъде разглеждан и този (съвместно усвояване на Слънчевата система)", добавя шефът на Роскосмос.

Тръмп ще посети Китай на 14 и 15 май за среща със Си Дзинпин
Европейските фондови борси затвориха с повишения
Meta съкращава стотици работни места в различни отдели, включително в Reality Labs
Правителството даде дерогация за внос на руски части за АЕЦ "Козлодуй"
С колко дрона и ракети разполага Иран
Четири от индексите на БФБ затвориха на зелено
Д-р Антон Койчев: "Кутията на Пандора" с разходите я отвори ПП-ДБ, България има нужда от стабилност
Майк Тайсън: Дейвид Бенавидес беше третиран несправедливо в бокса
Петър Витанов: Търсим партньори само сред тези, които не искат нови сглобки
Мартин Димитров: Светим на червено заради 600 млн. евро дефицит в бюджета
Централна емисия
Централна емисия
Поправителен: Италия започва похода си към Мондиал 2026
Майо Барбейто
Цунами надъха Левски в битката за титлата + ВИДЕО
ФИФА с важна новина за Мондиал 2026
Сенегал обжалва пред КАС скандалното решение за Купата на Африка
Легенда на Ливърпул е с деменция
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
Близо 100 аборта на момичета под 15 години са направени у нас за 2025 г.
Експерт: Данъчните ставки в България би трябвало да се хармонизират със страните в ЕС
Какво време ни очаква утре?
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната