Предишни изследвания показаха, че под повърхността на планетата Плутон има или някога е имало океан, съобщи ЮПИ. Учени от университета Браун в САЩ са убедени, че е много вероятно той още да съществува.
Те са създали компютърен модел, за да симулират еволюцията на планетата-джудже. В него използвали данни, събрани от космическия апарат "Нови хоризонти" на НАСА. Моделът разкрил, че ако на Плутон е имало океан и той е пресъхнал преди милиони години, планетата щеше да се е смалила. Тъй като няма признаци за смаляване, се предполага, че под повърхността й още има океан.
"Благодарение на впечатляващите данни, изпратени от "Нови хоризонти", можем да наблюдаваме оставени от тектонски движения белези по повърхността на Плутон, да осъвременим термичния си еволюционен модел и да заключим, че е много вероятно под повърхността на планетата в момента да има океан", заяви ръководителят на изследването Ноа Хамънд от университета.
Учените за пръв път теоретизираха, че под повърхността на Плутон може да има океан, след като "Нови хоризонти" изпрати снимки на динамичния ландшафт на планетата-джудже. Освен ледени долини и високи планини, снимките показаха тектонски пукнатини, които може да са създадени от бавно замръзнал океан. От получаването на първите снимки учените се опитват да разберат как би изглеждал океан под повърхността на планетата. Дали той все още е там или е замръзнал преди милиони години?
Новият модел установил, че напълно замръзнал океан на Плутон би трябвало да включва лед с уникална структура, който е с по-малък обем. Учените обаче не открили никакви данни за свиване на планетата. Данните сочат, че тя се разширява.
Ледената покривка на Плутон вероятно е по-плътна, отколкото се смяташе досега, а късовете азотен и метанов лед помагат на планетата да съхрани топлината си и да забави замръзването на океана си.
"Това е удивително - отбеляза Хамънд. - Възможността да има голям океан от течна вода толкова далеч от Слънцето - на Плутон, а може би и на други обекти в Куйперовия пояс, е невероятна."
Резултатите от изследването са публикувани в Geophysical Research Letters.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пазарът на труда у нас се охлажда: Къде са най-големи спадовете?
Чешките милиардери играят водеща роля в европейския сектор на сливания и придобивания
Volkswagen ще преразгледа стратегията си за САЩ
Подписан е петгодишен договор за сметосъбиране за „Слатина“, „Изгрев“ и „Подуяне“
ЕК е одобрила Naspers да разшири дела си в eMAG до над 90%
Ще успеят ли филмовите микродрами на студентите да решат проблемите в НАТФИЗ
Разбитата лаборатория за фентанил: Смесена група с лидери, разпространители и производители стои зад схемата
Момче на 14 години било с юмруци, ритало и искало да махне панталоните на детето в Радомир
Ужас в Бяла: Куче захапа стопанина си, секунди по-късно падна от терасата и загина
Близки, приятели и колеги изпратиха Димитър Шумналиев в последния му път
40 евро за "древен Рим": Италианец построи фалшив театър и измами туристи
Терорист заплашил да взриви Меси с бомба на световното
След 0:3 от ЦСКА: Ной надъхва Макаби за чудо в София
В Макаби след побоя от ЦСКА: Не струваме много, всичко се срина!
ПСЖ бие шута на руски вратар
Марадона преди смъртта си: Стига толкова! Свърши се!
Кристиано Роналдо не е арогантен, цял живот плува срещу течението
Дневен хороскоп за 8 август, събота
3 зодии с финансов успех в седмицата 10 - 16 август
Защо драстичните диети не работят при жените
10 неща, които елегантните дами не носят през лятото
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026: Как да използвате мощната му енергия
11 красиви цветя за късмет и благополучие
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
"Изкуството на Джън-Шан-Жен" отново е във Варна
Какво време ни очаква в събота?
Затварят за кратко ул. „Вълноломна“ в неделя
40 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
DARA, Орлин Павлов и любими варненски изпълнители ще пеят на празника на Варна
БАБХ и ДАНС иззеха 115 кг и 527 литра опасни и забранени продукти за растителна защита