Победители на изборите в Гърция са партиите по крайно лявото и крайно дясното поле на политическия спектър.
Според първоначални оценки, които са базирани на екзитпол, повече от 50 на сто от гласовете са за партиите, които отхвърлят икономическия аскетизъм или дори се застъпват за излизане на Гърция от Европейския съюз и еврозоната, пише Financial Times.
Огромни загуби отчита Общогръцкото социалистическо движение (ПАСОК), което в продължение на две години напътстваше строгите мерки за икономии. От 44% при изборите през 2009 г. сега ПАСОК има около 16%.
Наравно с ПАСОК в първоначалните прогнози е "Коалиция на радикалната левица". Партията настоява Гърция едностранно да „изтрие“ дълговете си и да прекрати действието на спасителните пакети.
В новия парламент вероятно ще влязат десет вместо досегашните пет партии, включително неофашистката партия Златна зора (Chrysi Avgi), която според прогнозите има 6-8%.
Консервативна Нова демокрация (Nea Dimokratia) е най-силната партия, но е загубила над половината от избирателите си от 2009 г. според прогнозите ще вземе около 17 на сто от гласовете на избирателите.
За първи път в парламента с очакван резултат от около е11% влиза ултранационалистическата партия "Независими гърци", която иска да реши финансовите проблеми на Гърция чрез германските репарации за нацистката окупация през Втората световна война.
Голяма се очертава да е битката между крайнодесните от ЛАОС, Зелените еколози и Демократичния алианс, чийто резултат е между 2,5 и 3 на сто и засега не е ясно дали ще успеят да прекрачат този невралгичен праг от 3%, за да влязат в парламента.
Фрагментирането на политическия пейзаж ще направи трудно или дори невъзможно формирането на стабилно правителство, пише в свой анализ Ройтерс.
Засега нито една агенция за социологически проучвания не се осмелява да даде оценки за разпределението на местата в парламента. Но всички са категорични, че партиите, които се придържат към строгите мерки за намаляване на разходите, няма да могат да сформират парламентарно мнозинство.
Още световни новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 и Nasdaq затварят със загуби за втора поредна сесия под натиска на петрола
Доналд Тръмп съобщи, че отменя атаки срещу Иран, планирани за вторник
Илин Савов: Изкуственият интелект демократизира престъпленията в дигитална среда
Ryanair има планове за армагедон, европейски авиокомпании може да не оцелеят в кризата
Размерът на необслужваните кредити намалява с над 6% към края на март
Xpeng започва масово производство на автономни коли в Китай
Рецепта за пълнени печурки с билки и сирене
Рибено масло или Омега-3: Кое е по-полезно за здравето?
Рецепта за яхния с пилешко месо и нахут
Късна емисия
Четирима души загинаха при стрелба в Турция
Спортът по телевизията днес, 19 май
Мачовете по телевизията днес, 19 май
Арсенал отново бие след корнер, вече е само на победа от титлата
Ясен Петров коментира изпадането на Добруджа
Илия Груев с престижна награда в Англия
Голям скандал в Стара Загора! Фенове на Берое искаха линч
Бърз протеинов чийзкейк без печене
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване