Над 5 000 бежанци от Сирия, Ирак, Афганистан пристигнаха с влакове, автобуси и таксита от македонския град Гевгели в южния сръбски град Прешево, след като македонските власти деблокираха границата с Гърция.
Този приток на бежанци, който е рекорден за последния месец в Прешево, доведе до почти извънредно положение в града, пише сръбският вестник „Данас“.
Бежанците са по улиците, в ресторантите, приемният център беше под обсада. Там се изпращат все по-повече храна и вода. Сред имигрантите има много жени, деца и бременни, които изглеждат уморени след двудневното чакане на гръцко-македонската граница при Гевгели.
В непосредствена близост до граничния пункт с Македония в село Миратовац е открит лагер за настаняване на бежанците. Издигнати са девет големи палатки. Самите бежанци също издигат палатки, които носят със себе си.
Сръбският министър на отбраната Братислав Гашич каза, че има недостиг на питейна вода, нужна е и повече храна, тъй като през следващите 2-3 дни се очаква силен наплив на бежанци от Македония.
В Миратовац се очаква да пристигне още един лекарски екип от Военната болница в Ниш, за да бъде оказана медицинска помощ на всички нуждаещи се. А такива вчера не бяха малко, пише изданието.
Умората, жаждата и гладът са налегнали колоните хора, някои изглеждат съвсем изнемощели. Най-малко 4 000 бежанци има в полето до селото, където е направен приемният лагер, а близо 1000 са в приемния център в Прешево.
Броят на бежанците се увеличава с всеки изминал час, от Македония пристигат нови и нови влакове, и автобуси. Много бежанци пристигат и пеша.
В тази ситуация е засилено присъствието на жандармерията с бойни автомобили.
Министър Гашич обясни обаче, че досега не е имало нито един инцидент. „Виждате, че тези хора изглеждат безпомощни и абсолютно изтощени“, каза той.
След получаване на необходимите документи от сръбските власти имигрантите имат осигурен превоз към Белград.
При сбиване между бежанци в Белград пък вчера е бил тежко ранен един афганистанец. Той е бил намушкан с нож в корема в парка край автобусната гара.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нощувките в хотели в части от Европа надхвърлиха 1000 долара заради слънчевото затъмнение
Руската икономика възобновява растежа си през второто тримесечие
През юли Русия е лидер в ОПЕК+, но Саудитска Арабия започва да възстановява добива
Москва: Украинските атаки повишават цените на храните в света и водят до недостиг на зърно
Среща ли се „справедливата цена“ с риска при избора на рафта
Разширяването в Европа помага на WeRide да отчете по-високи от очакваното приходи
Тежка катастрофа с жертва на Околовръстния път в София
Картофена запеканка с пилешко и гъби - рецепта за цялото семейство
Късна емисия
Бивш капитан на Левски пейка при погром с 1:5
Фенербахче го направи, подписа със световна звезда
От Макаби се заканиха да вкарат 5 гола на ЦСКА
Елиът Андерсън: Искам да оправдая 116-те милиона, които Ман Сити плати за мен
Коефициентът на безпощадния европейски палач Левски лети до небесата!
Нов скандал със залагания избухна в Англия
Таро карта за 13 август, четвъртък - Висшата жрица
Дневен хороскоп за 13 август, четвъртък
Задължителни ястия за 15 август – Голяма Богородица
Пържен ориз от карфиол
Нов етап в живота за три зодии на 12 август 2026
Опитвали ли сте ги? 3 необичайни ястия в Анталия, които туристите обожават
Граничното личностово разстройство повишава риска от сърдечни и метаболитни проблеми
Белтък пази способността на мускулите да се възстановяват
Талията насочва за наличието на сърдечносъдов риск повече от ИТМ
Молекулярен механизъм може да стои в основата на прееклампсията
Колко пъти и кога е най-добре да се храним през летните горещини?
Къде да активираме „еЗдраве“ и да получим достъп до здравното си досие?
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш