"Продължаваме промяната" дадоха заявка за развитие на отношенията между България и Северна Македония в направление икономика. А преди седмица се появи новина, че френският президент Еманюел Макрон е дал срок на България и Северна Македония да постигнат споразумение.
"Потърсихме някакъв официален източник на тази информация и не открихме такива думи на френския президент. Скопие е фабрика за фалшиви новини. Няма документ от Макрон до посланиците на Франция в ЕС, че до 14 декември ще започнат преговорите за евроинтеграцията на Скопие", заяви експертът от "Института за изследване на населението и човека" при БАН доц. Спас Ташев в студиото на "Денят ON AIR".
Според него позицията на "Продължаваме промяната" по темата със Северна Македония е претърпяла градация.
"Преди 2 седмици нейни представителите правеха изказвания, които бяха смущаващи. Вчера видяхме доста твърда позиция, която се припокрива с думите на Радев на срещата в Словения. Правата на българите ще бъдат отстоявани. "Продължаваме промяната" освен защитаване на историята и правата на човека, вкара и икономическия подход в двустранните отношения. Но засега едни добри пожелания, предстои да видим как този икономически подход ще проработи", коментира експертът.
Той беше категоричен, че Северна Македония не желае навлизане на българската икономика на техния пазар, защото създават работни места и усещане за връзка с България. А икономическите отношения ги стопирало правителството. Имало случаи на драстични преследвания на български инвеститори.
"В коритото на Вардар имаше три атракционни кораба. Един от тях - на български инвеститор. Кметът на Скопие, който загуби изборите, си постави за цел да го разруши и го направи. България не реагира адекватно да защити тази инвестиция", не скри разочарованието си доц. Ташев.
Според него в момента най-големите привърженици на членството на Северна Македония в ЕС са Русия и Сърбия.
"Русия е против разширението на ЕС, но е с най-силното влияние в Сърбия. А Сърбия е с най-голямо влияние в Северна Македония. Москва и Белград казват че страната непременно трябва да стан член на ЕС. Това е странно", коментира експертът пред Bulgaria ON AIR.
И изрази надежда, че ще се състави коалиционно правителство, което да защити интересите на България.
"Политическото доверие, което получиха, е много крехко. Не бива да се правят пропуски по въпрос, който е чувствителен за всички български граждани", каза още доц. Ташев.

Wall Street очаква бърза развръзка за Ормузкия проток
Повече централни банки от всякога ще купуват злато тази година
Световният пазар на електромобили се разширява за трети пореден месец през май
Акционерите на „Браво Пропърти Фонд“ са гласували междинен дивидент от 0,02 евро за 2025 г.
Гейминг студиа на Xbox се опитват да се отделят, за да не бъдат закрити
Puls.bg поставя на фокус здравето при пътуване, медицинските иновации и денталната грижа с нови поредици
Земетресението в Индонезия остави разруха и хиляди хора без дом (СНИМКИ)
Д-р Кацаров предлага държавните болници да станат общински и да бъдат листнати на борсата
Йотова предупреди за опити в ЕП да ощетят България за сметка на РСМ
Радев представи СИГМА: Автоматична система срещу корупцията в обществените поръчки
ЕС приема радикална стратегия срещу пазара на наркотици за 31 млрд. евро
Малин Кръстев за предизвикателството да изиграеш Бай Славе във филма "Чамкория"
Франция – Сенегал
Без наказание за съдията расист! ФИФА няма доказателства
Президентът на ФИФА разкри плановете си за Мондиала
Мондиал 2026 до тук: Провал за Европа и Южна Америка
Скалони показа респект към Алжир
Ето кой е отборът с най-висок коефициент от потенциалните съперници на Левски в ШЛ
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Бърз десерт с кисело мляко за отслабване
Какво символизира появата на скакалец в дома според фъншуй?
Хол и офис в едно: идеи за стилен и практичен интериор
Puls.bg поставя на фокус здравето при пътуване, медицинските иновации и денталната грижа с нови поредици
Любовен хороскоп за 15 – 21 юни
Квартал „Чайка“ ще бъде с напълно обновено улично осветление до края на юни
Цените на петрола продължават да падат
Румен Радев: Една трета от обществените поръчки са само с една оферта
Мирчев: Нямам представа дали Гюров и Кандев ще бъдат президентска двойка
Ето къде няма вода във Варна днес
Жителка от Черноморието: Фрапе за 4 евро, калмар за 19 - ще фалираме!
Мистериозното изчезване на почвата в Китай: Къде отива земята?
Учени с пробив в генното модифициране: Светът върви към дизайнерски бебета
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост