Защо турците вярват в Дядо Коледа, но не от Лапландия, а от Средиземноморието?

Според голяма част Коледа той е бил истинска личност
133
Защо турците вярват в Дядо Коледа, но не от Лапландия, а от Средиземноморието?
Снимка: Pixabay

Голяма част от турците вярват, че дядо Коледа е бил истинска личност.

Тeхният дядо Коледа обаче не е утвърдилият се в съзнанието приказен старец с дълга бяла брада, който пристига с шейната си от ледените планини, а е светец, който се казвал Свети Никола /на турски Aziz Nikola/.
Местата, където е живял светецът, когото турците смятат за истинския дядо Коледа, са бреговете на източното
Средиземноморие край Анталия, където никога не вали сняг.

Кой всъщност е бил той и как в негово лице се е претворила легендата за дядо Коледа?

 ...Годината е  270 г. след Христа. Мира се наричал  античен град в областта Патара на средиземноморския бряг на древната държава Ликия /днес област Демре/. Именно тук се ражда бъдещият светец Никола, в заможно и набожно семейство. Чичо му бил епископ в местната църква, който горещо проповядвал християнската вяра. На 19 години Никола взима чичо си за пример и става монах.

След смъртта на родителите си, той раздал цялото богатство, което е било доста значително за времето си, на бедните хора в града и околностите. А самият той се отдал на скромен живот. След като чичо му починал, той заел неговото място, станал свещеник и служил като епископ в църквата, останките от която са запазени край Демре.
Това е време, в което християните били подложени на жестоки гонения. Но свещеникът Никола така горещо защитавал в проповедите си  християнската вяра, че от признателност миряните го нарекли Мирлийският свещеник, издигнал се до епископски сан, а след смъртта му бил обявен за светец.

Отец Никола често посещавал болни, деца и възрастни и ги лекувал безплатно, оставял пред портите на бедните хора, главно нощем, храна, дрехи, торбички с жълтици и си тръгвал, без да се показва. Оттук тръгват и историите за добрите дела на светия старец, които го издигат до прототипа на дядо Коледа.  

Историята, която стои в основата за това да го смятат за дядо Коледа, е за един баща, който имал три дъщери, но се разорил и решил да продаде дъщерите си. Когато узнал за това, светецът дълго мислел как да помогне.
И намерил изход - поставил 300 жълтици в една кърпа и една нощ, когато всички спели, хвърлил през един отворен прозорец увитите в кърпата жълтици. На сутринта, когато бащата се събудил, намерил кърпата и с насълзени очи започнал да се моли.”Благодаря ти, Господи, с тези триста жълтици ще успея да оженя дъщерите си. Аз ще бъда най-щастливият баща”.

Не са малко и преданията за това, че светият отец спускал през комина подаръци и храна на децата. А също така, че бил преследван, заради което предприел доброволно изгнание - заминал далеч от родния край. Но когато се върнал,  местните хора така били зажаднели за проповедите на своя епископ, че изпълвали църквата до краен предел.

Славата му се разнесла извън пределите на древна Ликия, в Русия и в много европейски страни.

 Той починал през 346 г. Дълго време мощите на светеца се съхранявали в родната Мира, но по-късно били пренесени в италианския град Бари. А обителта е била разграбвана и разрушавана от земетресения.
 В град Демре, окръг Анталия, където се смята, че е било родното му място, има бронзова статуя на Свети Никола.
 Също в Демре има и музей, наречен на неговото име, който е един от най-посещаваните туристически обекти в Анталия. В музея са запазени фрески с изображения на Свети Никола.

 Местните моряци приемат светеца за покровител на източното Средиземноморие, поради което негова снимка или икона може да видите почти на всяка лодка или корабче. Преди да отплават, моряците изричат станалото нарицателно пожелание ”Азиз Никола да направлява руля“.

 С течение на времето турците започнали да наричат Свети Никола “Ноел деде”/Дядо Коледа/ под влияние на  християнската традиция.

 Всяка година през месец декември в Демре се стичат туристи от страната и от чужбина, за да прекарат Рождествените празници в местата, които пазят спомена за добрините и щедростта на светеца.

 В музея в Демре идват православни двойки, за да се венчаят.

 Коледа и Ноел деде или Свети Никола са две различни неща, но и двете всъщност сочат една истина: вярата в добрите дела на човека и в тяхната непреходност независимо от расата, вярата и езика. /Спец. за БТА от Нахиде Дениз/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


133
Още по темата: Турцияколеда
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
74
4
 
2
 
! Отговори
ЕЗОП ОМИР ХЕЗИОДИС преди 5 месеца
ВСИЧКО Е ГРЪЦКОООО...ВСИЧКО В ТУРЦИЯ Е ГРЪЦКО = ГРЪЦКА ЗЕМЯ, ГРЪЦКИ ГРАДОВЕ и ОБЛАСТИ, ГРЪЦКИ ЛЕГЕНДИ, ГРЪЦКИ ИСТОРИИ, ГРЪЦКИ ТОПОНИМОСИ....АГИОС НИКОЛАС Е ЕЛЛИНАС = ВИЗАНТИНОС РОМЕОС .
73
5
 
3
 
! Отговори
Потурнак преди 5 месеца
На турчин вяра да нямаш, турчин вяра няма!
72
4
 
3
 
! Отговори
Алабала преди 5 месеца
Е как в исляма ще има герой от Рождество....
71
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Спрете да настройвате хората срещу дядо Коледа.Позорно е в този ден.Това е велик символ.Но за хора без сърца няма нищо свято.
70
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Пазете се от ислямска пропаганда по Коледа.Пряват се , че уж почитали *** Мария и ИСУС.Не я вярно.На практика не е така.Лъжат, вече са го правили 14 век тук и успешно са ни отделили от Европа.
69
2
 
4
 
! Отговори
Христо Христов преди 5 месеца
Дедо ви Коледа е американска езическа измислица. Успешен опит да се комерсиялизира християнството.
68
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
До Анонимен 76 ховно и такъв ще умреш
67
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Турките вярват в дядо исмаил, които идва и прибира кожите на децата, а в замяна им дава баклава, локум и кадаиф. Децата, съответно, не могат да изядат толкова сладко и майките им дояждат каквото остане. Затова туркините са големи и широки и земята се тресе, когато те ходят на пазар.
66
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
А, турците от къде знаят къде е живял и защо го почитат бе неграмотни атеисти западнопоклоници???За всички Православни дядо Коледа идва от почитането свети Николай Мириклийски от град Мира област Ликия, югозападен Анадол. Светецът имал навика да подарява тайно пари на нуждаещи се.
65
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Щото са по-разумни от западния свят.
64
2
 
3
 
! Отговори
Д-р Челинджър преди 5 месеца
Откъде идват тези глупости за коледа и брадат старец и коледно дръвче е все тая. Важното е, че са езически гн..*ус"отии и не е богоугодно да се честват!!! Погледнете в Стария Завет в Книга на пророк Иеремая глава 10, 1-5. Според християнските учени (не мюсюмански такива) Исус мир нему не е бил роден през декември. Прочетете Коран-а! Търсете истината, не бъдете нехайни за съдния ден! Успех!
63
3
 
1
 
! Отговори
??? преди 5 месеца
Азис Никола - Дядо Коледа пхахахахаха това да не е шега?
62
4
 
1
 
! Отговори
Gg преди 5 месеца
ако не с укрите ще ни занимавате с пуйкитеНе ни интересуват ;)
61
3
 
2
 
! Отговори
от ЮАР преди 5 месеца
Трудно е да се каже дали думата Коледа произлиза от Календи или от колене на прасе. Може би и двете са верни твърдения. Но следва да се припомни, че празнуваме Рождество Христово. Затова е по-редно да кажеш Честито Рождество, отколкото честита Коледа, ако си сериозен. Иначе, с весела нотка, казваме Честита Коледа, което не е лошо. Що се отнася до Турция, идете и вижте как наистина се почита Дева Мария - нейният последен дом е край Ефес близо до гр. Селчук. Там, всяка история и останки се пазят.
60
5
 
3
 
! Отговори
от ЮАР преди 5 месеца
И сега, да обобщя - историята за Свети Никола Мир-Ликийски е съвсем вярна. Вярно е също, че в Турция има голям бронзов паметник, посветен на него и от двете му страни са скулптирани две деца, понеже Св. Никола е бил просветител, учител. От друга страна, Согук Баба със синята одежда и шейната с елените е древна Тюркска традиция, коренът на която е общ и за Германите и е от поне 4 хиляди години. Червената одежда замества синята от рекламна кампания на Кока Кола през 30-те години. Това са корените.
59
3
 
1
 
! Отговори
от ЮАР преди 5 месеца
Под дървото на живота, сиреч под избрания за целта бор са се слагали подаръци за децата. Обаче, в дълбока древност и чак до времената на Чингис Хан (Тенгиз Каган), под голямо борово дърво, до което обикновено е жилището на началника на поселението, се е натрупвала плячка от война, която се разпределя на всички воини. Точно такава е традицията при Германите и Скандинавците и това не е случайно, защото заедно с Тюрките, всички те произлизат от един корен в Централна Азия.
58
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Християнският Дядо Коледа яде домус. Не е халал. Как да вярват урците в него? Правоверния Дядо Коледа яде коч.
57
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
До Анонимен 62 Великият СССР рухна. и русия ще рухне. Не бой се. А твоите внуци обадиха ли се от Америка?
56
3
 
2
 
! Отговори
от ЮАР преди 5 месеца
Също така, традицията да се слагат подаръци под елхата не е точно от Германски, а от много древен Тюркски, Тенгриански корен. В Алтай, по това време на годината са избирали голям, хубав бор в селището и са го украсявали. Такъв бор символизира Дървото на Живота, на Тюркски се казва Бай Терек, нещо като баш дирек. Клоните Дървото на Живота са различните видове животни и растения, стеблото е тяхната взаимовръзка и еволюция. В центъра на Астана има красива статуя на Бай Терек.
55
1
 
2
 
! Отговори
от ЮАР преди 5 месеца
Драги приятели, нека ви осветля - пред компа сте, напишете в търсачката Soguk Baba и прочетете статиите. Този Согук Баба, до днес се празнува в Алтай - прародината на Тюрките. Това е Тенгрианско божество на студа. Той идва на шейна, теглена от елени, на главата си има шапка, досущ като папска тиара, с дълга бяла брада и СИНЯ одежда. Той замръзва реките, за да може стадата да минат по леда към юг и оцелеят. Прочее, Турците имат две основи на Дядо Коледа, и двете са верни и универсално валидни.