Колко души сте вкъщи? За едната "такса смет" питам

От догодина общините ще имат няколко варианта за определяне на налога
Обновена: 19 юли 2017 07:02 | 19 юли 2017 07:00, Веселина Йорданова
84
Колко души сте вкъщи? За едната "такса смет" питам
Снимка: архив, БулФото

До 30 юни 2018 г. всеки собственик на жилищен имот ще трябва да декларира в общините колко души го обитават.

Такова уведомление трябва да подадат и собствениците на нежилищни имоти, които се облагат с такса битови отпадъци. Това става ясно от внесените от Министерския съвет в парламента промени в Закона за местните данъци и такси, с които от 1 януари 2019 г. се променя начинът на формиране на такса смет.

Още по темата

Основната промяна в закона е отпадането на данъчната оценка на имотите като база за начисляване на налога и въвеждането на принципа "замърсителят плаща". Това означава цената на поддържането на чистотата в населените места да зависи основно от количеството изхвърлени отпадъци, а не от стойността на жилището, припомня в. "Сега".

Законопроектът обаче предвижда още една опция за формиране на такса смет - да се използва за база броят на живеещите в имота. Затова на практика всички собственици ще бъдат задължени да уведомят общината колко души в техните жилища са "ползвателите" на услугата сметосъбиране, сметоизвозване, третиране на отпадъка и поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване.

Авторите на законопроекта - Министерството на финансите, признават, че това ново задължение е допълнителна административна тежест за гражданите и бизнеса.

"За намаляване на разходите и недопускане на прекомерно натоварване на задължените лица е предложено уведомяването да се извършва еднократно", се казва в мотивите на законопроекта.

За новопридобитите след 30 юни 2018 г. имоти декларации за живеещите в тях трябва да се подадат до 31 декември 2018 г., а след тази дата - в двумесечен срок от придобиването им. Общините ще трябва да организират и възможността регистрацията да се извършва по електронен път.

Как ще става декларирането, ще бъде описано в специални наредби на общинските съвети по места. "При обсъждането на законопроекта имаше предложение за многоетажните сгради уведомленията за броя на живеещи в тях да се подават от етажната собственост, за да не се налага толкова много собственици да ходят до общината", посочи Добри Митев от БСК. Тази опция не е намерила място в законопроекта, но от работодателската организация заявиха, че ще настояват тя да бъде включена при обсъжданото на текстовете в парламента.

От 1 януари 2019 г. общините ще имат няколко варианта, от които ще избират как да формират такса смет. За събирането, транспортирането и третирането на битовите отпадъци ще се прави индивидуално измерване чрез торби и контейнери. Схемата с контейнерите е позната, докато за торбите се предвижда хората да бъдат задължени да купуват от общината определен минимален брой с определена вместимост всяка година.

В същото време се допуска такса смет да зависи и от броя на ползвателите на тази услуга в даден имот. За поддържането на чистотата на улиците и други територии за обществено ползване налогът ще се формира също според броя на ползвателите на услугата или според площта на имота.

Всяка община трябва да предложи за публично обсъждане кой вариант избира да прилага и колко ще струва той на хората. Очаква се в редица малки населени места и крайни квартали в големите градове такса смет да скочи поне двойно.

Според законопроекта е възможно в рамките на едно и също населено място общината да прилага различни методики за формиране на такса смет, което със сигурност ще се случи в големите градове. Освен това се допуска общините да определят и "други основи", върху които да начисляват такса смет, но само ако докажат, че реално не може да се приложи нито един от посочените варианти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
9
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
През 86 година, когато наемах жилище в Германия хазайнът ми обясни правилата и ми препоръча да спазвам всички. Например : никакво пълнене на ваната. С водата от пералнята да забърсвам стълбите. С водата от варено яйце да се бръсна/не за красота/, никакво тупане на чаршафи от балкона и още много, които в първото си писмо до вкъщи опитах с много хумор. Жената почна да пълни ваната на децата. Нова пералня пуска се всеки ден. Като дойде сметката за вода ми идваше да ги претрепам всички в къщи.
23
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Интересно будките и заведеният за бързо хранене как ще го таксуват? Те се водят на едно лице. Или фирмите посрещащи клиенти и бизнес партньори целодневно
22
2
 
24
 
! Отговори
анонимен 34 преди 6 години
Да се чете "Има човек - има б.окл.ук, няма човек - няма ***."
21
2
 
29
 
! Отговори
Ники преди 6 години
Уникални сме в бюрокрацията и неорганизираността. Всяка община има регистър кой къде живее и може да види колко души живеят на един адрес и да уведоми собственика на жилището че ще го таксува според броя хора. Но за съжаление в БГ хората трябва да ходят да подават декларации и един куп щуротии. 😊
20
1
 
13
 
! Отговори
анонимен преди 6 години
Така е правилно. Има човек - има ***, няма човек - няма ***. Но не се прави на доверие, а се вади справката от ГРАО по адресните регистрации. Това ще бъде стимул и всеки да си оправи бакиите. Като му стане ясно на наемателя, че ако си смени адресната регистрация /както трябва да бъде/ хазяина ще трябва да плаща такса смет, иначе той ще си я плаща в неговия град, нещата ще си дойдат на място. Но би трябвало да има отстъпка за ползващите мелница за отпадъци. Те генерират по-малко ***.
19
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Идва времето в което ще се разбере колко много имоти са празни и заключени без никой да живее в тях. Масово хората притежаващи такива имоти ще пуснат декларации. Да не говорим, че има имоти в които дори къщите са се сринали и тази промяна ще накара собствениците да поискат комисия за преразглеждане на данъците.
18
2
 
19
 
! Отговори
мерки и теглилки преди 6 години
Скоро ще се наложи да се измерва и отпадъкът в тоалетната чиния.
17
1
 
22
 
! Отговори
Издислав преди 6 години
Ми бате низнам ва бате .....малко сме към 30 броя...
16
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
лично изпитвам срам, когато се налага да се наричам българин.
15
13
 
13
 
! Отговори
до пенсионера... преди 6 години
...продай този твой голям апартамент и си вземи по малък, за да не си даваш пенсията от 280 лв. за такса смет. Даже и пари ще ти останат, да ги хвърлиш през балкона или да ги оставиш на пейка в парка. Иначе ще си умреш в тоя гоооолям апартамент и ще минат месеци преди съседи да намерят вмирисaната ти мумия...
14
8
 
8
 
! Отговори
ФХ преди 6 години
Аз съм за това с торбичките от общината. Мисля, че в Швейцария е така. Данъкът ти се определя от закупения брой торбички. Разбира се, трябва да има начин за контрол, че повечето бълхари ще купуват минимума, а ще хвърлят *** си в торбички от магазините.
13
1
 
7
 
! Отговори
??? преди 6 години
До Иван Йотов ЕСО ЕАДЗащо на есен,сега сме на моренце и не ни се занимава ли?!
12
5
 
13
 
! Отговори
хайде да мислим преди 6 години
И защо на калпак,ако някои сам пор вдовец прави *** като за ТРИМА?!
11
1
 
9
 
! Отговори
Re: Ганьо торби преди 6 години
Прав/а сте, но ако контейнерите са в общо помещение, или двор на кооперация, съседите ще знаят кой се опитва да мине метър, една солена глоба от 1000 лв., и готово. Така е на Запад, но в БГ няма как да стане.Изходът е на брой хора. Всяка година с плащане на данъка се подава декларация за брой живущи. Копие от нея се слага от общината във входа на блока. Ако някой е излъгал за брой хора, да носи наказателна отговорност и глоба.Голям проблем е липсата на водомери при некоректни съседи.
10
1
 
20
 
! Отговори
,,,,, преди 6 години
Те в общината постоянните адреси не ги ли знаят? Как се правят избирателните списъци? Като ми знаят адреса да ме включат в избирателния списък, могат да направят и това. Баща ми плаща 170 лв данък смет, данък сгради 30, живеем в апартамент колко *** сме хвърлили за 170 лв? Една кола на сметопочистването всеки ден трябва да е под терасата и да чака да си хвърлим ***. То тия от махлата колко данъци плащат, или се поемат разходите на електората да не се засегне нещо?
9
1
 
27
 
! Отговори
фазер и лайлон преди 6 години
Интересувам се по какъв начин ще се формира цената на такса СМЕТ за ромска колиба тип ПРЕНОСИМА?
8
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Преди ужасно много години, когато за първи път отидох в западна страна ми се случи следното. Живеех при брат си и още не бях запозната с всички порядки. Един ден ми звънна домоуправителката на вратата и съвсем любезно ми обясни, че в сметта е изхвърлен неразделен ***. В смисъл хартия, пластмаса и фолио. От общината няма да го изхвърлят докато не се оправи и ще ме глобят. С усмивка ми подаде едни ръкавици и ме заведе до мазето. Е разделих го. За после си знаех.
7
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ще го въведат щом са им наредили! И хубавото е че това ще е краят на управлението на баце! С камъьне ще ги гонят ората!
6
4
 
15
 
! Отговори
За БГ преди 6 години
На Запад общината ти дава торбичка със стикери, оставя ги пред входа на апартамента.Преди това си подал информация, колко торбички средно ползваш на месец.Контейнерите за *** са в подземно помещение на сградата, цялото помещение и кофи се мият с препарат при всяко изкхвърляне на контейнерите.В БГ няма как да стане, освен ако кофите не са в дворовете.Другият вариант е да се плаща на брой хора, не може 2 човека в 80 кв. да плащат, колкото 5 в 80.Задължете съседи да слагат водомери за вода.
5
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Според законопроекта е възможно в рамките на едно и също населено място общината да прилага различни методики за формиране на такса смет, което със сигурност ще се случи в големите градове------------------------------ПО ЕТНИЧЕСКИ ПРИЗНАК