Цената на горивото: 2,20 за литър – левче за държавата, 20 ст. за търговеца...

Близо 50% от цената на горивото за крайния клиент отива в хазната
15 ное 2018 12:45,
113
Цената на горивото: 2,20 за литър – левче за държавата, 20 ст. за търговеца...
Снимка: архив Reuters

Близо или дори над 50% от стойността на литър гориво, която плащаме на бензиностанцията, се прибира от държавата.

Грубата сметка показва, че след като се добави акцизът към цената на 1000 л гориво на едро, и към данъчната основа се прибави ДДС-то, горивото поскъпва почти двойно. След това пък в тази сметка трябва да добавим и печалбата за търговеца.

Според изчисленията за бюджета отива над 1 лев от литър бензин и дизел. Търговците на дребно работят с марж от 18-21 ст., а чистата им печалба е 3-4 ст. на литър, пише "24 часа".

Преди дни министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че ще предложи промяна в наредба, с която търговците ще са задължени да изписват на касовата бележка надценката, с която се продават бензина и дизела. Така клиентите ще имат информация каква част от парите отиват при търговеца и каква в хазната.

Още по темата

Текстовете все още не са изготвени и не е ясно как ще се процедира с тези, които не издават касови бележки. По такива бензиностанции горивата са с по-ниски цени заради ДДС схеми и "спестяване" на данъка, и обикновено се плаща само кеш, без да се дава документ на клиента.

В същото време легално регистрираните обекти издават касов бон за всяка продажба.

Днес представители на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) отиват на среща с вицепремиера Томислав Дончев, за да обсъждат цените, ситуацията на пазара и промените в наредби.

Според изчисления на БПГА 2/3 от стойността на литър идват oт данъците и петрола. Останалата част е за производителя и търговеца, като с нея те трябва да покрият разходите си - за доставки, наеми, режийни, за съхранение и за задължителни запаси, за опазване на околната среда и охрана на труда, за изследователска и развойна дейност, такси, за маркетинг и реклама, за амортизации и т.н.

Цените зависят и от транспортните разходи и дали има възможност за внос. Във Варна и Бургас например влияние оказват горива, внасяни през пристанищата, за крайдунавските региони - вносът от Румъния, за регионите на Пловдив, Благоевград, Кърджали и Кюстендил - от Гърция, в Софийски и Пловдивски - горива от Сърбия.

На това се дължали и по-ниските цени в граничните региони, особено в Кюстендил и близките до Турция области, където имало внос. В Северозападна България цените били едни от най-високите заради нейната отдалеченост от основните маршрути за доставка и слабите продажби, които са недостатъчни да покрият издръжката на бензиностанциите.

Има редица обекти в Северозападна България, чийто обороти са в пъти по-ниски. Те обаче не се закривали, тъй като хората нямало откъде другаде да заредят.

Наблюденията на търговците показват, че при равни други условия ключов фактор при избора на потребителите е цената, а след това е по-доброто качество на продуктите и услугите. Затова никоя верига или отделна бензиностанция нямала интерес  да повишава изкуствено цени, тъй като веднага намалявали продажбите.

Цените падат - но защо?

Цената на бензина вече успя да падне до малко над 2 лева на някои бензиностанции, а средно се търгува за 2,19 лв./л. Цената му е най-ниска от поне шест месеца насам. Дизелът пък се продава за между 2,38 и и 2,21 на различните бензиностанции у нас.

Причината за поевтиняването на горивата са падналите котировки на петрола. Те вече са малко над 66 долара за барел, а при поскъпването на бензин и дизел през октомври бяха стигнали 85 долара. Ако тези нива се задържат, е възможно до края на месеца да има ново намаление на горивата с 4-5 ст.

В сряда от Комисията за защита на конкуренцията пък съобщиха, че паралелно със започналото секторно проучване на конкурентната среда на пазара на горива се извършва и контрол за спазване на поетите задължения през март 2017 г. от страна на големите петролни компании.

Тогава се ангажираха да въведат вътрешни процедури, които да гарантират ефективната конкуренция. От ведомството на Юлия Нинкова уточняват, че тези процедури трябва да гарантират и липсата на възможност за антиконкурентни договорки и за координиране на пазарното поведение на дружествата при вземане на стратегически решения.

От регулатора допълват, че при осъществяване на контрола по изпълнение на поетите задължения може да се приемат сигнали и информация от всички физически и юридически лица, включително предприятия, сдружения, държавни органи и такива на местното самоуправление, неправителствени организации.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
82
4
 
21
 
! Отговори
Унуфри преди 5 години
Дрането не е от държавата или търговците. Дрането е от производителя, който си прибира 50 ст. на литър печалба и за тях тек стотинка данък не плаща !
81
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз съм в немско от 12 години и познавам много хора ти ще ми разправяшАз съм от 16г. Който говори глупости го поправят, просто е.
80
2
 
34
 
! Отговори
ХХХ преди 5 години
Смятайте какви пари отиват в хазната не всеки месец или година , а всеки божи ден ! Зареждат се всеки ден десетки милиони литри гориво ......и в хазната пак пари няма .....това за година са много много милиарди .......пресметнете сами долу горе за какво иде реч и това е само от едното гориво ! Да не говорим за винетки, застраховки , данъци , прегледи и т.н. и това е само и само от автомобилите !?!?!!?
79
2
 
28
 
! Отговори
До 77... преди 5 години
Е там е работата, в Австрия държавата прибира повече от левче, даже 1.40, обаче бензина на същата цена... Ама нямат Лукойл с нулева печалба и неплащащ данъци...
78
2
 
14
 
! Отговори
Много удобно преди 5 години
Много удобно се заобикаля най важното а то е печалбата на производителя. А тя е около 0,80ст. Справка цена на лит. бензин на Средиземноморската борса
77
8
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Троловете на БСП да помолят Нинова да каже на мъжа си в Лукойл да намали цената.
76
18
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
БСП има за цел да унищожи държавата като плаща на протестиращи.
75
15
 
4
 
! Отговори
Фасулакис Лъфский преди 5 години
Да е проклето времето на турското робство, когато бъгларинът плащаше само веднъж в годината данък.Имаше два данъка - данък десетак (10%) и данък джизия (варираше между 1.5 - 3%), които се плащаха веднъж в годината само върху реално притежавани стоки. Приравнено към днешната данъчна система, това е едва 2-3% от днешните данъци!"Турско робство" с "непосилни данъци", нали?!?!!! Мчкай Бойко раята!!! Бензинът трябва да е най-малко 5 лева за половин литър!!
74
2
 
5
 
! Отговори
нямам думи преди 5 години
До Ba7_RamboКолко *** народ има, не прави разлика между нефт - бензин и дизел.
73
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И кое е странното че левче се прибира от държавата.. Да не би в Германия, Австрия, Сърбия или Косово да е на аванта..
72
8
 
9
 
! Отговори
VIDA преди 5 години
Всички *** довечера в 19ч. на жълтите павета! БТВ започва излъчване на протеста под мотото "Много сме, силни сме"! ..... 50 лв. + бира.
71
4
 
14
 
! Отговори
До умника 70 преди 5 години
Какви са тези бакалски сметки? Тоя суров петрол докато стане на бензин и дизел знаеш ли колко много разходи има? Не знаеш. Тогава не се изказвай неподготвен!
70
10
 
13
 
! Отговори
Kyp1954 преди 5 години
Защото държавата взема 1 лев за литър, затова ще купуваме скъп бензин. Държавата да намали налогът, за да падне цената!
69
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
предложението на мин горанов е велико. щото нищо не се решава. дреме ми на дедовия, че ше ме информира колко свива търговеца. скодоумието обхванало управляващите е неописуемо. да им ЕМ.
68
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 42. Медиите никога няма да обеснят. Тази материя западна система на живот и пазар, на продукти и услуги. Е НЕРАЗБИРАЕМА ЗА ТЯХ. ТЕ ТОВА НЕ СА УЧИЛИ И НЕ СА ЖИВЕЛИ НА ЗАПАД , ЧЕ ДА ЗНАЯТ. ТЕ СА БИЛИ ВИНАГИ НА ЯСЛА.
67
12
 
17
 
! Отговори
Ba7_Rambo преди 5 години
За барел, който е 159 литра без малко. По днешния курс на БНБ това прави грубо 72 стотинки на литър. Та да сметнем за бензина - 71*1.2=85 ст. с ддс + 72 акциз= 1.55 лева за литър с ддс и акциз, което при цена 2.20 лева прави не 20 стотинки, а 65... При нафтата сами се сещате, че печалбата е поне с 6 стотинки по-голяма, а дори и повече, понеже акцизът е по-нисък, а цената на дребно по-висока...
66
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз не знам за какво са тия винетки, след като спокойно може да се правят пътищата с парите от всеки литър(определена сума). Но, всичко е въпрос на лакомия.
65
4
 
12
 
! Отговори
Ba7_Rambo преди 5 години
Не знам кой ги пише тия статии, нито каква цел има... Но ми е ясно, че или не смята правилно, или нарочно го прави. Според Закона за акцизите и данъчните складове акцизът в момента е 710 лева за безоловен бензин и 646 лева за дизел, като това е за един тон. Следователно на литър са съответно 71 и груби 65 стотинки. Оттук е първият логичен въпрос, защо нафтата е по-скъпа на бензиностанциите? След това Стигаме до момента с маржовете - доставната цена според международните пазари е 66 долара
64
2
 
13
 
! Отговори
бай Иван преди 5 години
Я проучете как стоят нещата с данъчните складове и тогава пак пишете къде и какво отива. Лукоил взима 10-15 ст. само защото държавата ги задължава да държат горивото в данъчни складове. Демек, плаща ме им за това че си държат горивото в техния си склад. Ако бъркам някой да ме поправи.
63
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Канада държавата взима по 40 цента на литър, а УСА - 19 цента на литър.Бензин 93 е 1.25 КАД~1.65 лв/литърВ Щатите е $2.35 за галон.