ЧБТР може да участва в "Южен поток" след решаване на проблемите му

Бобева не била наясно има ли неустойки за спирането на проекта
20 юни 2014 14:16,
6
ЧБТР може да участва в "Южен поток" след решаване на проблемите му
Даниела Бобева откри срещата. Снимка: БТА

Черноморската банка за търговия и развитие ще участва с удоволствие в проекта „Южен поток“, стига обаче да бъдат разрешени всички проблеми между участниците в проекта. Такова мнение изрази ръководителят на институцията Андрей Кондаков днес.

Кодаков е в България по случай 16-ата годишна среща на Съвета на управителите на Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР). Форумът се провежда в София съвместно от българското правителството и ЧБТР. Целта му е да се насърчат възможностите за инвестиции в региона, важна част от който е България, и да се създадат устойчиви контакти между фирмите.

Още по темата
Въпросът с „Южен поток“ бе коментиран и от вицепремиера Даниела Бобева, която е управител на ЧБТР за България. Тя посочи, че не е наясно дали страната ни ще трябва да плаща неустойки при евентуално спиране на проекта.

„Не съм наясно какви неустойки ще бъдат платени. Не знам дали ще има някакви неустойки. Министър Драгомир Стойнев може да внесе повече яснота“, отговори Бобева на въпроса какви неустойки ще плати България, ако проектът „Южен поток“ бъде замразен окончателно. „Колкото повече презгранични проекти в региона има, толкова по-стабилен ще бъде той", допълни тя.

Към момента общият размер на на инвестициите на ЧБТР в България възлиза на 269 млн. евро, разпределени в 30 проекта от сектори за развитие на малките и средни предприятия, енергетика и финанси. Институцията и занапред ще продължи да подкрепя икономическите приоритети на България и да отговаря на нуждите на бизнеса в страната, заяви Кондаков днес.

Днес ЧБТР подписа споразумение за техническа помощ с Българската банка за развитие за споделяне на знания и добри практики в областта на търговското финансиране. Програмата за техническа помощ включва тренинги, семинари, преки консултации със служители, специализиращи в търговското финансиране.

„Другата седмица в сряда ще бъде прието споразумението за т.нар. мецанин фонд, чиято цел ще бъде подпомагане на малките и средни предприятия“, съобщи Даниела Бобева.

Тя припомни успешните инвестиции на ЧБТР в ТЕЦ Марица-Изток и проекта за оздравяване и преструктуриране на КЦМ Пловдив в период на спад на цените на международните пазари.

Задълбочаването на сътрудничеството между националните банки за развитие, частния сектор и ЧБТР по линия на генериране на съвместни проекти за финансиране и при тяхното изпълнение чрез прилагането на подходящи форми за споделяне на риска също е сред основните цели на събитието.

Оперативно-стратегическите цели на ЧБТР за 2011-2014 г. са увеличаване на дела на проектите в публичния сектор и публично-частните партньорства в портфейла на банката до 25%, осъществяване на секторна диверсификация и нови финансови инструменти. Сред целите попада и увеличаването на мобилизацията на ресурси и съфинансирането с партньорски международни финансови институции.

През 2013 г. размерът на активния портфейл на банката възлиза на 1,24 млрд. евро, като средствата са разпредели в 123 операции. Одобрените проекти от управителния съвет за миналата година са за 267 млн. евро, а банката реализира нетна печалба за девета поредна година.

Към май 2014 г. 21% от активния портфейл на банката се пада на Турция. На второ място е Румъния с 16%, по  10% за Армения и България.

„Портфейлът е много динамичен. ЧБТР работи на принципа на търсенето, т.е. ако има хубави проекти, банката ги финансира“, каза Бобева. Тя призова за облекчаване на процедурите, по-малко администрация и по-голяма гъвкавост в региона с оглед на посткризисната ситуация.

След първоначалния си инвестиционен рейтинг от Moody‘s през 2004 г. оценката на ЧБТР е била повишена три пъти и в момента притежава дългосрочен рейтинг А2. Банката също така получава дългосрочен рейтинг А- от Standard & Poor’s.

Черноморската банка за търговия и развитие е международна финансова институция, учредена от Албания, Армения, Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Русия, Турция и Украйна.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
2
 
! Отговори
hidko преди 9 години
Госпожо Бо-***-бева, трябва да Ви поискаме оставката, защото не отделихте няколко десетки хиляди лева за ракети против градушката и сега реколтата на хората за няколко милиона лева отиде бадева. Ама Вас какво Ви засяга и какво Ви дреме на дудката, Вие сте над тези неща. Голям праз било станало, че на хората труда и прехраната са отишли на вятъра, за Вас е важно, че мнението Ви е меродавно и по него трябва да се равняваме всички. Г-жо Бо-***-бева, трябва не да Ви искаме, а да си подадете оставката веднага, защото отпреди седмица има предупреждения за очаквани силни валежи и възможни проблеми
3
0
 
3
 
! Отговори
факт преди 9 години
Казвате името на банка която участва в проекта Южен Поток и акциите веднага падат
2
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
То Украйна, точно заради трансграничните връзки я "СТАБИЛИЗИРАХА" я !
1
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Кви са тия измислени банки? Почнаха да никнат като гъби.