EK започна наказателна процедура срещу България заради КТБ

България има срок до 15 октомври за отговор
Обновена: 25 сеп 2014 16:03 | 25 сеп 2014 13:16, Елка Василева
159
EK започна наказателна процедура срещу България заради КТБ
Снимка: архив, Reuters

Европейската комисия обяви начало на наказателна процедура срещу България заради КТБ и банка "Виктория". Причината е, че страната ни е допуснала закъснение с изплащането на гарантираните депозити на граждани и фирми в двете банки, предаде БНР.

Според действащата директива гарантираните депозити в размер до 196 хиляди лева трябва да започнат да се изплащат 20 дни, след като стане ясно, че дадена банка не е в състояние да изплати парите на вложителите си.

Още по темата

България ще трябва да реагира в съкратени срокове - вместо обичайния за първия етап от наказателната процедура двумесечен срок за отговор, Еврокомисията дава време на българските власти само до 15-и октомври.

Според българското законодателство на схемата за гарантиране на депозити е разрешено да изплаща вземанията на вложителите към кредитна институция само в случай, че централната банка е отнела банковия лиценз на съответната институция.

Европейската директива за схемите за гарантиране на депозити обаче не съдържа такова изискване. Неналичността на депозитите е достатъчна, за да се задейства схемата за гарантиране на депозити, пояснява ЕК в своето съобщение за започването на наказателната процедура. В разглеждания случай депозитите са неналични от три месеца, припомня органът. Съгласно общите принципи на правото на ЕС националните органи са длъжни да прилагат директивата дори при наличието на противоречащи разпоредби в националното право.

Съгласно решение на Българската народна банка (БНБ) от 16 септември 2014 г. няма да се вземе никакво решение преди края на ноември. Предвид тежките последици за домакинствата и дружествата, службите на ЕК поддържаха тесен контакт с българските власти през последните няколко седмици, за да помогнат за намирането на подходящо решение. Настоящото положение може да подкопае общественото доверие в схемата за гарантиране на депозити в България, пише в съобщението на ЕК.

На 17 септември финансовият министър Румен Порожанов не изключи възможността ЕК да задейства наказателна процедура срещу страната ни заради неосигурения достъп до гарантираните депозити в КТБ.

В началото на август Брюксел поиска да бъде осигурен достъп на вложителите до техните гарантирани депозити в поставената под особен надзор КТБ.

В писмен отговор тогава служебният министър на финансите Румен Порожанов и управителят на БНБ Иван Искров обаче заявиха, че възможността за евентуален междинен частичен достъп до депозитите в КТБ не е уредена съгласно действащото законодателство и не може да бъде осъществена без съответни законови промени. За такива обаче в момента липсва действащ парламент.

„Дебатът в комисията по отношение на казуса КТБ от една страна е установеното несъответствие от правилно транспониране на духа на директивата за достъп на гарантираните вложители до средствата им в банки, които са с явна неплатежоспособност, да изпълняват този ангажимент. С мое писмо е поет ангажимент, че ще отстраним това несъотвествие“, съобщи министърът. В момента се подготвя законопроект, който да бъде представен в първите дни на новия парламент. Порожанов обаче посочи, че не изключва въпреки поетия ангажимент, ЕК да образува наказателна процедура срещу страната ни.

Междувременно Европейският банков орган /ЕБО/ също е започнал разследване за евентуално нарушаване на европейските разпоредби от компетентните органи в България, посочва органът в съобщение до БТА.

Разследването ще провери дали мерките, взети от надзора на българската банка КТБ, представляват евентуално нарушаване на  изискванията на директивата на ЕС за схемата за гарантиране на депозитите, според която притежателите на влогове трябва да бъдат компенсирани не по-късно от 25 работни дни след прекратяването на достъпа до депозитите, се уточнява в съобщението.

Откривайки тази процедура, ЕБО изпълнява своята отговорност да разследва предполагаемо нарушаване или неприлагане на правото на ЕС от страните членки. Органът може след това да направи препоръки до съответните компетентни власти, като определи какви са необходимите мерки за съблюдаване на европейските разпоредби, се посочва в съобщението.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


159
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
3
 
5
 
! Отговори
Иванов преди 9 години
До GaskoingГледай кой ще те спаси! - там търси виновните :))))
75
1
 
10
 
! Отговори
до 78 преди 9 години
А защо ЕС трябва да плаща за далаверите на политическите ни мутри и нашата наивност и овчедушие ?
74
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ес да спре всички фондове за бг ***. или държавата да става европейска и да се оправя или да се закрива
73
1
 
5
 
! Отговори
присмехулник преди 9 години
лошо сега крадливият илит е на тясно няма време за маневри избори утре кво праим сега всички са в кюпа придстоят циркове надежда само в имунитета които ще им дадете а и цв василев може да проговори лошо гигантски скандали и осъзнаване на порочността на политическата система пригответе камъните
72
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
кипърските банки в най голямата криза затвориха за 2 седмици, тук ни правят на маймуни 6 месеца без да казват нищо. в същото време стана ясно че управителя на бнб и жена му са си изтеглили всички влогове от бг банки.
71
2
 
7
 
! Отговори
АНТИ преди 9 години
Недейте да скачате много-много!Приготвили са ви стрижене и доене доживот!
70
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
КТБ е европейска банка и ако ЕС преведе 5-6 милиарди лева съгласно директивата и Близнашки ще ги изплати още на другия ден.
69
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
тате каза че ще ми купи колело - ама утре
68
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Абе какво я интересува европейската комисия една банка в България?Нали тук си има служби,нека разследват.Мен не ми пука че политическите милионери са внасяли пари за огромни лихви.Интересува ме кога ще изгоним чуждите банки от България и кога лихвата по кредити ще стане 7-8%???
67
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Може да разрешат да се теглят по 400 лева на месец колкото да избегнат наказателното на ЕС.
66
0
 
6
 
! Отговори
Иванов преди 9 години
До Анонимен 71Има, то затова е целия цирк, ама докато гледате цирка, не гледате в правилната посока :)))прочети първо за плана bail-in в ЕС, после изказането на М.Драги (Шефф-а на ЕЦБ) от 6-6-2014
65
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До въйкоРазследване имаше, но Гунев го пуснаха, а пък Искров още е в БНБ.
64
0
 
2
 
! Отговори
въйко преди 9 години
До Анонимен 69ок, опрощават, а някакво разследване? или квото било - било?
63
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До ИвановТия директиви и закони не са приложими, защото иначе ще фалира цялата държава. Държавата няма откъде да вземе тия пари.
62
2
 
3
 
! Отговори
Димитър преди 9 години
Батко 67, за твое най - голямо учудване никога няма да направят това разследване, защото ако половината от следите са към ЦК на БКП, другата половина са към... тях!
61
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Както ЕС кредиторите опростиха дълговете на Гърция, така и сега се събира комитет на вложителите и кредиторите на КТБ и каквото може да се събере от имуществото на КТБ се разпродава и се връща, а другото го опрощават. Няма цяла година само с КТБ да ни занимават.
60
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 61Закона си е много правилен. Защо държавата да плаща на клиенти на работеща банка? Естествено, че лиценза първо трябва да бъде отнет, да се обяви фалит и държавата тогава да плаща. То щеше да е върха на нахалството, банката да накара държавата да изплаща милиарди на клиентите и да си работи нормално, приемайки парите на нови вложители, чийто пари също да крадът от банката и така до безкрай.. Не става така. БНБ не плати, за да даде шанс на акционерите. Първо ревахте, за шанс на акционерите, после ревете, що не плаща държавата гаранциите. Е разберете се първо какво искате.
59
1
 
8
 
! Отговори
БСП->Затвор! преди 9 години
Добре е ЕК да тръгне и по следите на откраднатите милиарди. Всички в Европейския Парламент ще бъдат дълбоко изненадани къде водят следите...
58
2
 
1
 
! Отговори
Иванов преди 9 години
До Анонимен 56Може, в директивата пише, че всяка държава определя сама големината на сумите по частичния достъп до депозитите! Но пък и максималния срок за изплащане по закон /ЗЗД/ е 5г!Така ,че лично аз очаквам, месечните суми да са 100,000Е / (5 х 12) = 1666Е, освен ако не са първо малки (напр. прага на издръжка х2 = 570Е) и накрая на 5-ата година ги изравнят към остатъка по влога :))))
57
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Другари емигрирайте в путинова русия там няма наказателни процедури на ЕК