На дъното: 2,5 млн. българи живеят в тежки материални лишения

Според Евростат, най-малко бедни има в Швеция
25 апр 2017 09:10, Петя Славова
271
На дъното: 2,5 млн. българи живеят в тежки материални лишения
Снимка: архив, Булфото

Около 2,5 милиона българи, или близо 35 на сто от населението на страната, живеят в тежки материални лишения, отчита анализ на Евростат за социалните тенденции и индикаторите за бедност в страните на ЕС през 2016 г.

В тази категория спадат хора, които не могат да си позволят за ползване няколко основни неща, които според европейските критерии са основата на нормален битов живот в европейската общност.

Най-важните фактори, които формират категорията "тежки материални лишения" са: хората да могат да плащат безпроблемно сметките си; да могат да посрещат неочаквани разходи; да поддържат дома си топъл; да имат достъп до телевизор, кола или телефон; да се хранят редовно; да могат да си позволят поне една седмица почивка далече от дома.

Според данни на НСИ за индикаторите за бедност и социално изключване, у нас през миналата година е имало почти същия процент на хора, които са били в ситуация на тежки материални лишения. Най-висок процент на хора, които са били в ситуация на бедност и лишения, е отчетен при сънародниците ни над 65-годишна възраст - близо 80 процента от тях попадат в категорията на хора с "тежки материални лишения".

При младите българи до 17 години процентът на изпадналите в материални лишения е 40 на сто, а при работещите българи от 18 до 64 години - около 30 на сто.

През 2016 г. около 7,8 на сто от населението на ЕС или близо 39 млн. души са живяли в ситуация на тежки материални лишения, отчита Евростат. Това е значителен спад на тази социална тенденция, тъй като през 2012 г. техният дял е бил близо 10 на сто при близо 520 млн. население на ЕС-28, сочат данните на Евростат.

Като цяло най-голям брой хора, които живеят в материални лишения е отчетен в Италия - близо 7 млн. души или 12 на сто от населението. Други високи стойности на хора, които живеят в материални лишения, са отчетени в Румъния - близо 5 млн. души или 24 на сто от населението; Полша - 3 млн. души или 8 на сто от населението; Унгария - около 1,5 млн. души или 20 на сто от населението и др.

Най-нисък процент на хора в бедност и материални лишения е отчетен в Швеция - около 1 процент, Финландия и Люксембург - по около 2 на сто, Холандия - 2,7 на сто, Австрия - 3 на сто, Дания - 3,2 на сто и др.

Най-малък брой хора в тежки материални лишения е имало отново в Люксембург - около 10 000 души, Малта - 20 000 и Швеция - около 70 000, отчита Евростат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


271
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
194
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Значи според Евростат ние сме на първо място в Европа по бедност!Пред Румъния,Унгария и Италия.Ех,кога ще ги стигнем Хиталианците?
193
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 224А бе гл..к, аз говоря като страна в този процес, питай някой роден петдесетте години!Детските бяха 1,20лв!!!!
192
10
 
7
 
! Отговори
До 220 преди 7 години
Излъгали са те или не си разбрал нещо.След приемането на прословутите Тезиси за поощряване на раждаемостта през 1967 г., детските надбавки за едно дете бяха в размер на 15 лв, за две деца - 40 лв, а за три деца - 70 лв.Тогава висшист започваше работа със заплата 95 лв. плюс още 10 лв по някакво постановление, което е влязло в сила около 1970 г.И въпреки това раждаемостта при българите не се повиши заради много други тежки условия на живот по онова време.Но за "шведките" беше манна небесна.
191
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До като е жив и последният комунист в тази държава, просперитет не очаквайте.Герберастите, "патриоти",аткисти и др. червени гювечари са също от полога на БКП.
190
5
 
6
 
! Отговори
ЗаТогавашните пенсии преди 7 години
Не знам много за видовете пенсии през соца.Помня, че на почти 90 г. в началото на промените почина една интелигентна госпожа, позната на мои близки.Била от буржоазно семейство и никога в живота си не е работила,включително и след Девети септември.Живееше със семейството на брат си. Не беше омъжена. Получила званието АБПФК и пенсия - не помня 46 или 48лв., защото през царско време направила някакви услуги на своя съученичка-комунистка в нелегалност. Сравнявам това със земеделската пенсия от 30лв
189
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"ДЕТСКИТЕ" 70 те години бяха 1,20 лв!Да, цифрата е точна , един лев и 20 стотинки.
188
1
 
30
 
! Отговори
истина преди 7 години
Майка ми има познат македонец, вчера го пита колко е минималната пенсия там и той каза 200 евро. Македония! Да напомня, че това е бедна и смотана изкуствена държава граничеща предимно с бедни и смотани държави. Не е в ЕС, този велик и могъщ политически и финансов съюз. Във велика европейска България минималната пенсия е 80 евро, с възможност да стане 100, което се смята за голям скок и поставя темата пред голямо разглеждане, а някои икономисти казват, че учеличението ще срине икономиката. !!!!
187
3
 
5
 
! Отговори
До 200 преди 7 години
До До 198Забравяш, че тази, която те е родила и ВЪЗПИТАЛА е получавала пари за платено майчинство, отчислени от данъците на онези, които по онова време са работили. От същите пари са давани детските надбавки за теб и платените отпуски на М+А+М+К+А ТИ, когато си бил болничък, за да се грижи за теб. Пак с тези пари са плащани лекарствата, които ти си имал право да получаваш безплатно, докато си бил дете.И безплатното ти обучение поне в училище, пак е било за сметка на сегашните пенсионери.
186
0
 
7
 
! Отговори
До 209 преди 7 години
През 1970 г. висшистите наистина са започвали работа със 105 лв заплата. Твърде много хора от онова поколение са живи и здрави и могат да потвърдят това.Не знам на каква длъжност е била майката на онзи, с когото спориш, но заплати на ниво около 60 лв е имало. Моя съседка по това време е завършила гимназия (1971 г.) и при първо кандидатстване не са я приели в университета. Започнала е работа като чертожник с 60 лв заплата.Земеделски пенсии по 30 лв е имало. Не знам кои са били с пенсия 13 лв.
185
1
 
8
 
! Отговори
:)))))))))))))) преди 7 години
BULGARITE SA NAI-DOBRE SEGA ...AMA NE V BULGARIA DE- V AMERIKA,KANADA,AVSTRALIA,ANGLIA,GERMANIA,AVSTRIA,ISPANIA ....NAVSAKADE,AMA NE I V BULGARIA. TAM E MRAK,STUD I GLAD-NALI RAZBIRATE !
184
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ся пак ша почнат да ни обясняват колко сме добре и всичко ОК - в банките имало незнам си колко милярда ( а *** те са на правоимащите естествено), колко коли имало по празниците на гръцката линия, как моловете пращяли от силиконки с БМВ-та и т.н.
183
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
фактори, които формират категорията тежки материални лишения са: хората да не могат да плащат безпроблемно сметките си; да не могат да посрещат неочаквани разходи; да не поддържат дома си топъл; да нямат достъп до телевизор, кола или телефон; да не се хранят редовно; да могат да си позволят поне една седмица почивка далече от дома" - че аз по тези фактори имам само достъп до телевизор и телефон с моята мизерна работна заплата, май са над 2,5млн
182
2
 
5
 
! Отговори
Не е уточнено преди 7 години
Казва се, че 80% от българските граждани над 65 г. живеят в условията на "тежки материални лишения", но не се уточнява колко от тези 80% са с пълен трудов стаж и са се осигурявали.Това уточнение е много важно и показателно.
181
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Е,как,бе,нали ББ каза,че много сме забогатели.А аз ви казвам блажени са вярващите.
180
0
 
2
 
! Отговори
Важни подробности преди 7 години
В материала по-горе се говори за български граждани над 65 г., за лица под 18 г. и за работещите на възраст 18-64 г.Но нищо не се казва за здравите хора на възраст 18-64 г., които не работят. Някои от тях харчат лично богатство или живеят от ренти. Други са на нечия издръжка. Но какъв е процентът на останалите, които нямат готови пари, нито пък ги издържа някой?Много е важно какъв процент от тях са регистрирани, че търсят работа и на колко от тях работа е била предложена, но те са отказали?
179
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До АнонименМайка 1970 г, служител на детска градина получаваше 65 лв заплата, а баба 13лв. пенсия.Аз започнах млад специалист с више образувание и...105 лв-БРУТНА заплата!...лъжлив и неграмотен ***. Тогава висшисти не ставаха хора, които дори не могат да пишат на български.
178
1
 
6
 
! Отговори
196 пенс преди 7 години
До Анонименчервения бетон си личи, нито грам опит за разсъждение, търсене на инфо. и тн. КТБ е направена с рушняшки пари, по точно VTB Внешторгбанк, 1 от многото източнициББ не е гл. прокурор, освен това е издигнат от ДС, бкп и тн., само дето си променя насоката от предвидените 100% ограбване на Б-я за с/ка на руснаците, на примерно 30-40-50% в джоб и с другите нещо се прави за народа. Ако тръгне да пее, ще свърши като Луканов.
177
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За мутри не работя!
176
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
200, държиш сметка на грешния човек! Сметка трябва да се търси на баце и шайка, както и на всички крадци от прехода!
175
3
 
9
 
! Отговори
КУР ЗА ГЕРБ преди 7 години
Ако всичко по - горе изброени трябва да са налице кумулативно, то броят ще бъде над 4 000 000.