100 г филе за по-малко от евро? Кой плаща цената на евтината храна в Германия

Земеделските производители искат по-справедливо заплащане
6 фев 2020 20:00,
77
100 г филе за по-малко от евро? Кой плаща цената на евтината храна в Германия
Снимка: Pixabay

Германската канцлерка Ангела Меркел и министърката на земеделието Юлия Кльокнер се срещнаха в Берлин с ръководителите на най-големите хранителни вериги в страната - Алди, Лидл, Реве и Едека - за да обсъдят гарантирането на по-честно заплащане за земеделските производители. Срещата се случва след протести на земеделците и животновъдите. Представители на социалдемократите и Зелените в Бундестага настояха за край на дъмпинговите цени за зеленчуци, плодове и месо. "Четирите големи хранителни вериги поставят фермерите под огромен натиск", казва по този повод депутатът от Зелените Антон Хофрайтер. Според него не може цената на месото и млякото по магазините да е по-ниска от цената за тяхното производство. Такава система е увредена и не работи, смята Хофрайтер.

"За" и "против" ниските цени

Двете гледни точки изглеждат така: производителите, подкрепяни от двете леви партии, се оплакват от експлоатация. Големи вериги им извиват ръцете, изкупувайки продукцията им на прекалено ниски цени. Търговията с тях няма алтернатива, тъй като четирите големи компании държат около 85% от пазара на хранителни продукти във федералната република, пише DW.

Още по темата

Големите вериги пък казват, че вдигането на цените на хранителните продукти ще създаде сериозна заплаха за хората, които са на ръба на оцеляването. „В Германия около 13 милиона човека живеят в бедност или са на границата на бедността. А евтините хранителни продукти им дават възможност да се изхранват здравословно и сигурно", казва изпълнителният директор на „Реве" пред „Ди Цайт".

Земеделските производители също са притеснени за прехраната си. Данни, цитирани от “Хесеншау”, показват, че докато през 50-те години на миналия век 62,6% от цената на продуктите за крайния потребител е отивала обратно при производителите, то през 2018-а едва около една пета се връща при тях. Това означава, че за литър мляко производителите получават около 35 цента, за 200 грама котлет – 21 цента, а от хмела, необходим за половин литър бира, едва 2 цента.

Примерът на Франция

В съседна Франция земеделците редовно протестират заради ниските изкупни цени. Всеки път, когато парите не им стигат, не одобряват европейските правила или евтин внос на месо от Германия подбива цените на френския пазар, фермерите яхват тракторите, блокират пътища и изливат на пътя мляко в знак на протест. През последните години обаче ситуацията там също се изостри - заради растящата конкуренция между супермаркетите. За това състояние допринесе и навлизането на германските дискаунтъри. Затова президентът Макрон седмици наред се среща с представители на земеделците и хранителните вериги.

В началото на 2019 година в сила влезе нов закон, според който магазините са задължени да продават с поне 10% надценка над покупната цена. Оттогава във Франция вече няма кайма за под 5 евро килограма, за разлика от Германия. Супермаркетите в страната не могат също така да свалят цените на хранителните продукти с повече от 30%, дори когато са в акция.

Стигат ли парите до производителите?

Бизнесът критикува мерките с аргумента, че прекият резултат от тях е поскъпване на млякото и други продукти за крайния потребител. Цената на продуктите наистина леко се е покачила през последната година, а масовите промоции и намаления рязко са спаднали. Дали обаче мерките облагодетелстват производителите, т.е. дали по-високите приходи стигат до земеделците - засега не е много ясно, тъй като много от договорите са сключени за дълъг период от време.  Във всеки случай най-големият фермерски съюз във Франция - FNSEA - изразява сериозни съмнения.

А в съседна Германия дебатът продължава.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
15
 
3
 
! Отговори
Демократ преди 4 години
Демокрацията е най-добрата система, но българите са прости и не могат да я прилагат, затова живеят зле.
16
13
 
5
 
! Отговори
Просяк преди 4 години
Един българин просяк в Кьолн или Париж изкарва 40 евро на ден и нощувката и храната му е безплатна в приют за бездомни с топла храна и безплатно уайфай да се види с жената и децата в България по скайпето вечер като се прибере от просене, а на месец може да си докара от просене към 800 евро, 10 пъти повече от средната за Русия заплата 86 евро. Правото да просим пред катедралата в Кьолн и в Париж ни го даде членството в ЕС, един български просяк живее 10 пъти по-добре от руснака.
15
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като дръпнете чертата не сме много добре.
14
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Уж трябваше да се замогнем като западняците, а ние станахме по-бедни като цяло.
13
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
При социализма пенсионерите не ровеха в кофите за огризки от храна.
12
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Разменям демократична луканка/без ограничение на марката/ за социалистически салам Кучешка радост...Не смея да мечтая за Камчия...
11
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Колкото и да си беден на запад е по добре отколкото да си беден в България
10
3
 
11
 
! Отговори
ке таец преди 4 години
Какво месо да ви изкарам от принтера?***,или коза?
9
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
A сега при демокрацията когато магазините са пълни със западни стоки за харчене, защо работите като животни за чорбадбжиите, а после не харчите по магазините ами се тресете от страх да не загубите мизерната си работа с мизерната си заплата която едвам стига да си покриете сметките и да нахраните децата.
8
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
1
7
9
 
18
 
! Отговори
бай ганю преди 4 години
До Анонимен 2разбираш ли защо при социализмът се мислехме че имахме повече пари или че нещата са били по евтини?защото тогава нямаше за какво да си харчим пари както е със днешното изобилиене сме имали повече пари спрямо евтини цени както повечето имат усещането че е било а е именно защото купувахме по малко поради липса на стокисъщо и много семейства живееха заедно няколко поколения в един дом което също излизаше по евтино
6
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Германия е велика,еврото - стабилно!
5
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Продавам се за 2 лева
4
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Люксембург е вреден пример, всеки техен гражданин има дълг от 5 млн евро
3
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Килото 10 евро било евтино? Колко е себестойността му с щедрите субсидии? Някой висши чиновници взимат високи заплати и им остават много повече от нужното, затова са тия въпроси
2
2
 
7
 
! Отговори
batmario преди 4 години
Къв човек трябва да си да пуснеш такава статия...Щастлива ли си...на 6 евра свинско в моята страна...
1
2
 
34
 
! Отговори
въпросче преди 4 години
Бойко, покажи ни как прави мисирката?