Лавина от доноси в Германия във времето на коронавируса

Повод: Поява на публични места със забранен достъп, за тържества в частни жилища
30 апр 2020 21:15, Елка Василева
191
Лавина от доноси в Германия във времето на коронавируса
Снимка: архив, БГНЕС

Двайсет души са се събрали на барбекю тази слънчева априлска неделя в Шверин, Северна Германия. Извикана от една съседка, полицията обаче се намесва и им съставя протокол за неспазване на изолацията по повод коронавируса.

"Скандализирана от това поведение", съседката им дори се хвали с постъпката си в социалните мрежи, отваряйки дискусия за доносничеството, подновено в разгара на епидемичната криза.

Въпросът е особено деликатен в тази страна, обсебена от миналото си - издайничеството е било издигнато едва ли не в ранг на държавна доктрина по време на нацисткия режим, после и в комунистическата ГДР.

Затова под хаштага #Denunziant ("доносник") се редят все нови туитове, изпълнени с възмущение, все повече сравнения с Третия райх и политическата полиция на бившата ГДР.

"Всичко това затвърждава един предразсъдък, дълбоко вкоренен у германците и насочен срещу самите тях: в несигурни времена част от населението е готово да се превърне в продължение на държавната власт", разсъждава Кристиян Щьокер, преподавател по психология, в седмичника "Шпигел".

Още по темата

Според него впрочем тук няма нищо специфично германско - в тревожна атмосфера хората навсякъде са раздвоени между рефлекс за солидарност и желание за ред, за санкциониране на непокорните, пише Франс прес.

Подозрителност

Поток от подобни съобщения се забелязва и в ред други страни, въвели карантинни мерки, за да възпрат разпространението на COVID-19: един специализиран сайт в Нова Зеландия се срина под лавината от сигнали. Анонимно обаждане прекъсна брачна церемония в Южна Африка, а френският номер за спешни повиквания 17 е претоварен с телефонни доноси.

"Явлението е всеобщо, но с различна специфика по места. Това става по-често в градските зони, където мнозина хора зависят един от друг, отколкото в по-слабонаселените райони, в които човек разполага с повече пространство", обяснява за АФП Рафаел Бер, преподавател по криминология и социология в Хамбургската полицейска академия.

По думите му "колкото по-дълго трае извънредното положение, толкова по-рядко се среща просоциално поведение и толкова повече се развиват недоверчивост и подозрителност".

В Германия например полицията получава дневно стотици подобни сигнали по телефона, с имейли или чрез социалните мрежи, сочат изчисления на АФП.

Само в Мюнхен "към 100 до 200 граждани се обаждат всеки ден" по такъв повод, посочва Свен Мюлер, говорител на градската полиция.

От 20 март до 7 април полицията в Бранденбург се е намесвала 2930 пъти при нарушения на санитарните правила. "Близо две трети от тези акции са били по сигнали от граждани", споделя с радост говорителката й Щефани Клаус.

Разрушително действие

В повечето случаи става дума за поява на публични места със забранен достъп, примерно стадиони, за тържества по частни апартаменти, дори за присъствие на коли с номера от други региони.

"Не се намесваме обаче задължително след всяко обаждане", изтъква Хайди Фогт, говорителка на берлинската полиция. Претрупана с повиквания от този род, полицията в германската столица настоя в края на март чрез Тwitter жителите да спрат да товарят спешния номер 110, "непредназначен за сигнали във връзка с нарушения на изолацията".

Андреас Гайзел, вътрешен министър на берлинското регионално правителство, прикани гражданите да проявят здрав разум. "Не желаем доносничество", отсече той в ефира на радио Ер Бе Бе.

"В случай на лека изолация, както в Германия сега, относителната свобода идва от възможността за самоограничаване", коментира за АФП Клаус-Петер Зик, историк и политолог. При липса на самодисциплина за постъпките, сметнати за "безотговорни", може да се сигнализира.

Но наред със стремежа да защитят обществото, разкривайки провиненията, някои може да се възползват от ситуацията за разчистване на лични сметки.

"Така става винаги по време на криза, особено щом нови правила предвиждат правосъдието да реагира: всеки, който има зъб на съседа си, може вече да го издаде за най-малкото нарушение на разпоредбите срещу коронавируса", твърди Бер.

"Това руши социалните връзки", казва той./БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


191
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
119
7
 
11
 
! Отговори
до очевадеца преди 3 години
Правилно действат хората, няма нужда да търпят такива като тебе, които са научени на безредие. Даже трябваше и стъклата да ти потроши.
118
7
 
14
 
! Отговори
очевидец преди 3 години
живял съм 6 години в Дюселдорф като студент и знам колко гадни са немските баби и дядовци - те са истински нацисти, мразят българи и балканци, мислят ни за втора класа хора. бях хвърлил веднъж *** в грешна кофа, една баба се обади на полицията и 4 човека с униформи влязоха в нас без да питат и ми теглиха конско, а веднъж паркирах в един вътрешен двор без да знам че не мое, някъв дядка ми спука предните гуми, и се обади дори на куките,а те не си направиха труда дори да го попитат той ли е бил
117
2
 
3
 
! Отговори
1943 преди 3 години
Сталин си свърши работата като трябваше.
116
2
 
5
 
! Отговори
Честит Празник преди 3 години
Другари и най-вече на Другарете от Ухан! Солидарни със Ши ЗинПин и бандата му Комунисти от Пекин, Капиталистическият Враг буквално беше Ликвидиран чрез Уханска Чума!! Айде, време е да ставате - Празник е, нека купона започне от рано!!!
115
8
 
7
 
! Отговори
Американ преди 3 години
Неспазването на социалната изолация е заплаха за здравето на хората и бизнеса и със сигурност бих донесъл на полицията ако забележа.Този немски психолог е куха лейка, що им се дава дума на такива като него и Плювнелиев в Бг.
114
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Доносниците са номер едно за създаване на ред и дисциплина.То затова къдет няма камери е хубаво да снимат преди доноса .Съседите по принцип са за доноси.
113
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е па аз директно минавам на линчуване и побой .Няма да ги издавам само ще им искарам зъбките без упойка !То със селяни е така не разбират от дума.Трябва бой да ядат !
112
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами същото е и във Великобритания. Дори полицията призовава гражданите да доносничат съседите си. България е цвете. Поздрави от Лондон.
111
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 109За другите страни не знам но за САЩ мога да ти гарантирам от лични наблюдения ,че употребата на оръжие от нормалните хора не е често явление. Освен това въобще не е лесно да излезеш сух ако убиеш някого особенно ако не е в дома ти. Доказването на замозащита е трудна задача. Единственото което е вярно че наличието на оръжие има възпиращ ефект и престъпниците знаят че когато хората нямат изход ще го използват .
110
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Нелепи сравнения.
109
4
 
24
 
! Отговори
до дедо Ташунко преди 3 години
Аз също съм живяла 10 години в Мюнхен. В момента живея в източната част на Германия. Немците са портаджии от всякъде. Обичат да си врат носа дето не им е работа и да топят. Няма никакво значение от къде идват. Познавам манталитета им. За това и често ги бият, защото отправят неискани забележки и дори се репчат на напълно непознати в метрото защото говориш на неразбираем за тях език (може би планираш атентат).
108
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 112Беше така, отначало - когато източните немци вярваха все още в пропагандната машина на запада . Я ги питай сега , когато мина време и те вкусиха от "сладостите" на западния начин на живот - не искат и да чуят за "шьоне вест" !
107
2
 
4
 
! Отговори
Гари преди 3 години
До АнонименБягаха предателите, егоистите , заблудените и ненормалните
106
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ! до 108Както казах има и изключения , подреден свят не се постига с абдикиране на държавата от задълженията й и възлагането им на обикновенните граждани. Проблемите при нас са от некачествено законодателство и не добре подготвени кадри ,които да следят и прилагат това законодателство. Примери мога да ти дам много , но не виждам смисъл.
105
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 111Веска пич! Кажи им ***! Кажи ИМ *** ЕЕЕЕЕ! Да знаят навлеците, дооооолни!
104
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Германците са винаги обединени, когато трябва. Източна Германия ги учеше, да се кланят на соца, да не си уважават рода, ами партията и последиците го видяхме - бягаха като ненормални, а тези които останаха, бяха едно пречупени хора.
103
7
 
15
 
! Отговори
! до 108 преди 3 години
Приятелю, може ли пред всеки блок и всяка пряка да има полицай? Всичко е до ред и дисциплина на индивида,но не само. Има стотици изследвания, че хората се държат според околната среда. Ако живееш в подреден свят у ти ще си такъв, другата крайност е гетата. Защо мислиш, че в цял свят там е най-голямата мизерия? Голяма част от българите не уважават и ценят никой и нищо освен себе си. Виж само в каква мръсотия живеем, и после погледни германците. Там да не спазваш законите е неморално,тук-геройство
102
4
 
14
 
! Отговори
ГОРД преди 3 години
И аз съм така съседите студенти или квито са там само да надуят музиката и звъня на 112 и ги портя казвам етаж блок и тн.И идват и ги спират.Чувствам се добре че съм спомогнал за възстановяването на спокойствието на мен и моите съотечественици.
101
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Така е във всички западни здрави общества.Полицията и държавата не могат да огреят навсякъде.Работа е на всеки гражданин да сигнализира и да спомогне за противодействието на престъпниците в Сащ дори хората имат патлаци и не чакат а взимат нещата в свои ръце.
100
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До !В България има една дузина институции на които е засдължение да следят за спазването на законите и за това им се плаща . Не е работа на хората да следят за това, разбира се има и изключения , но като правило, почнат ли хората да вършат работата на държавата , пиши я приключила.