Кризата удари финансите на 61% от българите, средно в ЕС на 42%

Два пъти по-малко българи в сравнение със средното в Европа се ваксинират
92
Кризата удари финансите на 61% от българите, средно в ЕС на 42%
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Коронакризата е засегнала по отношение на личните им финанси в по-висока степен българите (61%) отколкото гражданите на ЕС (42%). Това сочат данните от последното проучване на Евробаметър.

Последствията от епидемията за националните икономики обаче са значително по-осезаеми за респондентите.
Усещането, че епидемията се е отразила отрицателно на местната икономика е характерно в еднаква степен, както за почти всички български граждани (93%), така и за гражданите на страните-членки на ЕС (93%).

Приблизително една трета от българите (32%) споделят мнението, че местната икономика ще се възстанови преди 2023 г., докато на равнище ЕС27 очакванията за възстановяване в краткосрочен план са малко по-песимистични (28%).

Още по темата

От друга страна обаче е по-висок делът на българските граждани (12%), които са по-склонни да считат, че местната икономика няма да се възстанови никога,в сравнение с гражданите на ЕС (8%).

В отговор на епидемията от коронавирус, в България действат ограничителни мерки, чиято строгост се определя от здравните власти и зависи от тежестта на епидемиологичната обстановка. Ограничителните мерки са преживяване, с което значителна част от българите (42%) се справят трудно.

По отношение на цялостните мерки за борба с епидемията българите декларират по-висока удовлетвореност от мерките на равнище ЕС (55%), отколкото от тези, въведени от националното правителство (47%).

Въпреки възприетата тежест на ограничителните мерки, предприети от публичните власти в България, повече от две трети от българските граждани (68%) ги определят като оправдани.

Оценявайки реакцията на ЕС след началото на епидемията от коронавирус, две трети от българите (62%) декларират доверие в Съюза, че в бъдеще ще взема правилни решения –равнище на доверие, съизмеримо с регистрираното на ниво ЕС27 (59%).

Огромното мнозинство от българите(90%)считат, че на ЕС трябва да бъдат делегирани средства за по-доброто справяне с последствията от епидемията или потенциални бъдещи кризи.

Сравнително високото доверие в бъдещите действия на Съюза може да обясни положителните нагласи към Плана на ЕС за възстановяване на Европа(NextGenerationEU), който има за цел облекчаване на икономическите последици от епидемията. Повече от половината от българските граждани(60%) са на мнение, че мерките, предвидени в Плана за възстановяване, ще бъдат ефективни.

Данните от проучването дават известна яснота относно очакванията на гражданите за насоката, в която политиките на ЕС в отговор на епидемията трябва да се развиват. Най-важният приоритет на ЕС в отговор на епидемията, както според българите(30%), така и според гражданите на ЕС(36%), трябва да бъде осигуряването на бърз достъп до безопасни и ефективни ваксини за страните-членки на Съюза43.Потенциалните политики на ЕС за справяне с последствията от епидемията, които българите в най-висока степен определят като приоритетни, са прилагането на социални политики за подкрепа на засегнатите предприятия работници (30%), инвестиции в икономиките на страните-членки (30%), създаването на единна европейска здравна политика (29%) и единна стратегия за справяне с бъдещи кризи (29%).

Изброените политики се разглеждат като основен приоритети на равнище ЕС27. Единствената отчетлива разлика се отнася до по-ниската склонност на българските граждани (12%) да подкрепят участието на ЕС в реакцията срещу епидемията в световен мащаб в сравнение с европейките граждани (24% ).

Положителните нагласи на българите към ЕС намират израз и в оценката на ролята, която Съюзът играе в имунизационната кампания срещу коронавируса. Делът на българските граждани, които считат, че ЕС има ключова роля в осигуряването на достъп до ваксини, е значителен (87%) и по-висок от този на средноевропейско равнище (69%).

Сред различните източници на информация за ваксините срещу коронавирус българите е по-вероятно да се доверят на ЕС (12%), отколкото на местното правителство (8%), докато на средноевропейско равнище се наблюдава обратната тенденция.

Информацията, идваща от здравни специалисти, получава най-голямо доверие както в България (62%), така и на равнище ЕС27 (67%). Българите обаче е много по-вероятно да се доверяват на информация от неспециалисти в непосредственото им обкръжение (39%) в сравнение с гражданите на ЕС (19%).

Около две трети от българите (62%)изразяват съмнение в безопасността на ваксините срещу коронавирус поради бързите темпове на тяхното разработване.

Тревогата от скоростта на разработване на ваксините сред гражданите не ЕС, макар и по-малка от тази в България, също представлява отчетлива обществена нагласа, характерна за малко повече от половината от гражданите на ЕС (52%). Убеждението, че съществуват дълготрайни странични ефекти от ваксините, които все още не са известни,е нагласа разпространена в еднаква степен сред българските (65%)и европейските (67%) граждани.

Българите(54%)обаче са в по-малка степен склонни да гледат оптимистично на потенциала на ваксините да доведат епидемията до край в сравнение с гражданите на ЕС (70%).

Малко след началото на имунизационната кампания българите декларират значително по-ниска готовност да се ваксинират срещу коронавирус в сравнение с гражданите на ЕС.

Делът на българските граждани (19%), които биха желали да се ваксинират възможно най-скоро (или вече са го направили), е повече от два пъти по-малък в сравнение с този на равнище ЕС27(45%). Високите нива на скептицизъм към безопасността на ваксините вероятно са една от причините за сравнително големия процент българи, които заявяват, че изобщо не са склонни да се ваксинират (22%).

По декларативен отказ от ваксинация България(22%)се нарежда наедно от първите места в ЕС наред с Кипър(26%), Латвия(23%), Франция(22%)и Хърватия(22%).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


92
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Слави ще ви оправи, е няма да е сега, явно на следващите избори като вземе 240 депутата.
18
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Почнахте да се псувате, типично за ширините ни :))) Камито да отговори дали си е била ваксинка, за доходите е ясно :))
17
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ...Най-добре си гледай тебе си и не казвай на другите какво да правят.
16
5
 
5
 
! Отговори
... преди 2 години
Какво пише в статията: 1. Два пъти по-малко българи в сравнение със средното в Европа се ваксинират2. Кризата удари финансите на 61% от българите, средно в ЕС на 42%Извод: В нашата държава пак сме наобратно на всички, пак се правим на хитри и не искаме ваксини и съвсем нормално доходите ни са много по - ударени от всички други държави. Отново ще вием като линейки, че някой друг ни е виновен и отново ще минат десетки години докато осъзнаем, че не сме най - умните....
15
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пожарникара ударен ли е от кризата? С колко процента?
14
5
 
8
 
! Отговори
Внимание хора!!! преди 2 години
Това, което пишат по форумите за атаката на протестърите срещу банкова система и спестяванията ни се сбъдва.Днес от ИТН са предложили смяна на уптавителя на БНБ Димитър Радев. Предложението е от някой си Пламен Данаилов.Кое налага тази променяна, да ни отговорят от ИТН?
13
11
 
10
 
! Отговори
Банкер преди 2 години
Кой ви е ударил финансите, бе, мрънкалници безмозъчни? Колко милиарда спестени пари имате в банките,бе, мърльовци? Имате 63 милиарда пари на гражданите на България !!!! Кога сте имали толкова спестени пари, бе , клепоухи пРезиденте,комунисти жалки, псуващи пенсионери ???? Днес се изсирате на родината, защото трябваше Борисов да ви изчегърта отдавна ! Сега ще го чегъртате , защото ви е осигурил живота - той си е виновен !
12
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Промяната на Радев!
11
1
 
10
 
! Отговори
Само питам преди 2 години
Средно с колко удари кризата финансите на ГешеФ и прокурорите му?
10
5
 
12
 
! Отговори
До 9 преди 2 години
Ние сме парламентарна репубрика. Така че правилното твърдение е "Какъвто параментът, такава и държавата". Не вкарвай насила президента Радев в тема за вируса и ваксините, защото знаеш много добре, че той не решава за мерките, нито поръчва ваксините. Заяждай се интелигентно... ако е по силиите ти, разбира се...
9
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това не е нищо. Чалгопитеците ще причинят нова Виденова зима.
8
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Здравейте, африканци! Има ли племе?
7
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 11 години ГЕРБ, НАТОИ сигурно ГЕРБ са виновни че нямаш грам акъл
6
3
 
12
 
! Отговори
7947 преди 2 години
Изреждат се данни от проучване без анализ, без отговор на главния въпрос ЗАЩО. Българите са насно, че по отношение на много лекарства, както и храни, са третирани като "втора ръка хора" от западните производители. Това засилва недоверирето към предлаганите ваксини, които все още са в изпитателен период и за никоя няма оконмателни изводи от събираните данни.
5
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нищо не е това, драги! Може ли да ни уплаши Ковид след Костов, Царо, Станишеф и Орешаро? Не бойте се деца!
4
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какъвто президента такава и държавата!!!!!!
3
5
 
10
 
! Отговори
11 години ГЕРБ, НАТО преди 2 години
МОИТЕ ФИНАНСИ СА УДАРЕНИ -100% 100%ФИНАНСИТЕ НА БАНДАТА ГЕРБ - 0% 0%СРЕДНО УДАРЕНИ ФИНАНСИ ЗА СТРАНАТА - 61% 61%
2
7
 
11
 
! Отговори
Лекар преди 2 години
Кризата още нищо не е ударила ! Удара , който ни готвят Фигуранта, сестра Галева, селянките Нинова и Дончева, Хаджикян, Бабишкян и Пинокио ще е големият удар ! Фигурантът даде залпа на "Аврора" още през миналото лято. Сега ни готви болшевизация в сталински стил ! Да ни е честита новата Северна Корея ,наречена България !
1
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да попитам симпатягата Камелия, дали си е била ваксинка, щото се натам ви влече :))