Доходите в Люксембург пет пъти по-високи от тези в най-бедната България

Неравенството между бедни и богати се задълбочава още
Обновена: 8 дек 2021 20:27 | 8 дек 2021 19:15, Камелия Цветанова
177
Доходите в Люксембург пет пъти по-високи от тези в най-бедната България
Снимка: Pixabay

Разликата в доходите на най-богатите и най-бедните европейци е нараснала в повечето страни от ЕС през последното десетилетие, показва нов доклад, който подчертава необходимостта от действия за премахване на бедността, съобщиха от Европейската конфедерация на профсъюзите /ЕКП/, съобщи КНСБ.

Докладът "Неравностойна Европа" е изготвен от ЕКП и изследователския й институт ETUI. Според данните неравенството в заплащането се е увеличило в 14 държави членки между 2010 и 2019 г., най-вече в Унгария, Испания и Белгия, следвани от България, Естония и Италия.

Неравенството в заплащането на труда е намаляло най-много в Германия, Литва и Гърция, Латвия, Словения, Австрия, Португалия, Полша и Хърватия. България остава в групата на страните със силно подчертани разлики в заплащането. В доклада страната ни продължава да е негативен пример за най-бедната страна в ЕС с най-драстично ниски показатели спрямо останалите икономики.

През 2019 г. брутният вътрешен продукт /БВП/ на глава от населението на най-богатата държава членка - Люксембург, е почти пет пъти по-висок от на най-бедната - България, докато в ЕС-27 средният БВП на глава от населението е почти два пъти по-висок от този на България, се посочва в доклада.

Като цяло негативните изводи за неравенствата в ЕС се обясняват от ЕКП като резултат от свиването на дела на работниците, обхванати от колективни трудови договори, и намаляването или замразяването на относителната стойност на минималните работни заплати.

От 2000 г. насам обхватът на колективното трудово договаряне е намалял в 22 от 27-те държави членки на ЕС в резултат на политиките, провеждани от ЕС и държавите членки.

Неравенството в заплащането на труда се е увеличило в oсем от 14-те държави, в които относителната стойност на законоустановената минимална работна заплата като процент от медианната или средната работна заплата е намаляла или е била замразена от 2010 г. насам, посочва още докладът.

Eвропейските синдикати призовават за праг на достойнство за законоустановените минимални заплати, определен на 60 процента от медианната заплата и 50 на сто от средната заплата във всяка държава членка. Те искат забрана за отпускане на публични средства на предприятия, които отказват да участват в колективни преговори или нарушават споразумения, като част от мерките за увеличаване на обхвата на колективните трудови договори във всички държави членки.

ЕКП призовава за гаранции, че новата директива за минималната заплата няма да засегне съществуващата добре функционираща система за колективно договаряне в Швеция и Дания.

"Ясно е, че политиките, провеждани на равнище ЕС и на национално ниво през последното десетилетие, са увеличили неравенството и този доклад показва, че много работници са изоставени. Главните изпълнителни директори могат да си позволят повече лукс, докато милиони работещи хора се борят да платят сметките си за отопление, трябва да се хранят по-малко и с по-некачествена храна и са принудени да задлъжняват, за да си позволят наема. Едва ли е изненадващо, че през последното десетилетие социалната и политическата поляризация нараснаха", коментира зам.-генералният секретар на ЕКП Естер Линч. По думите на Линч, не бихме могли да бъдем по-далеч от "икономиката, която работи за хората", обещана от Европейската комисия.

Според нея докладът показва, че решенията на проблема са също толкова ясни, колкото и причината за него - адекватните минимални заплати са от решаващо значение за намаляване на неравенството, а по-силното колективно договаряне е най-добрият начин за действително справедливо заплащане. "Директивата на ЕС за минималните заплати е шанс да се поправят грешките от миналото и да се гарантира, че милиони работещи хора и техните семейства вече няма да живеят в бедност", заявява Линч, цитирана от КНСБ. Тя добавя, че ръководителите на ЕС и на държавите членки трябва да се съобразят със спешността, която изисква ситуацията, описана в този доклад, и да приключат преговорите по директивата възможно най-скоро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


177
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До до 54Е какво пък е Холандия? Международен търговски, транспортен и инфраструктурен хъб още от 16-ти век, печелещ от алъш-вериш и мултинационални компании, които си регистрират офисите там.
54
5
 
7
 
! Отговори
МАЙОРА преди 2 години
Колкото по-близо до руският Мордор, толкова по-нисък стандарт на живот! Това е закономерноста! В БГ докато не скъсате българският паспорт на русофилите си и не ги изритате да си ходят в сибирският Мордор - все ще сте най-бедните!
53
3
 
9
 
! Отговори
Зъл и бесен преди 2 години
Люксембург има страхотна икономика! Тамошните баби плетат едни такива много хубави дантели! Мили сънародници, България има най-хубавите и невероятно разнообразни почви в света, навремето с шлепове са изнасяли земя да си пълнят холандците обезсолените полдери! По минерални води сме в първата тройка на Европа! По златни залежи мисля, че сме първи, поне не се сещам за друга европейска страна! Имаме цветни метали, гори, от всичко по малко! Хванете Фильо с женския ханш, Мавъра с теменужките, Кунева
52
2
 
3
 
! Отговори
Н1 преди 2 години
Моят приятелски съвет е да не сравнявате България с който и да е от Западна Европа. Радио Люксембург го слушахме от тин годините си, някъде края на 60-те, когато се появиха първите транзистори. И до сега ги слушам, в момента френски и италиански шлагери. През соца БГ произвеждаше всичко, което потъваше някъде в търговията на СИВ държавите. Видин правеха хубави гуми, които ги нямаше в М.техника. Михайловград акумулатори-също. А.Иванов София хладилници-също. Примери много. Затова сега няма нищо.
51
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не знам защо сравнявате България с държави със силна икономика, инвестиции, ниска безработица, с висок БВП, без задълбочени демографски проблеми и т.н.
50
3
 
2
 
! Отговори
ВиС 2 преди 2 години
е как така бе. Вие сте една фейкня медия. Ние тука сме най умните. Неможе тез селтици да са по добре от нас. Ние сме тарикатите, ние сме номер едно. Тея картофи сме ги изтъркали на джапинки и те незнаят как да си харяат мангизите. Ние сме по добре щото сърцата са ни големи.
49
9
 
1
 
! Отговори
Бай Лъки преди 2 години
A цените им са 10 пъти по-високи. Не мерси, така сме си добре.
48
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трябва да вдигнем данъците на 60-70 процента като в Дания. Българският бизнесмен прави оборот на Люксембург в бижутерските му магазини и на Германия, на автомобилните магазини. Българските пари изтичат в Люксембург и Германия, затова те са богати, а ние бедни.
47
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Булгаренбург Не офшорна зона. Българите трябва да си сменят главите и да мислят по друг начин. Този начин на мислене от векове ни обрича на нищета, злоба и безполезност дори за нас си. Когато разберете, че Костадинов е булгароубиец, а не патриот,тогава може да тръгнем напред.
46
4
 
9
 
! Отговори
Променител преди 2 години
Плява да ядат в Люксембург ! Още от Нова година доходите на Кико и Кокорчо ще бъдат 555 пъти по-големи от доходите на Люксембургци ! Гаранция от Кокорчо! И от краварката от левия ъгъл, и от плужека Гристо Иванов, и от Чалгаджията !
45
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Норвегия е малка държавица с много нефт на глава на населението. Дания има данъци от 70 процента и социализъм.
44
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Доходите в Люксембург са десетки пъти по-ниски от тези на бай чекмеджан,старият строящ сикаджия.
43
2
 
7
 
! Отговори
до 54 преди 2 години
Да бе. И Норвегия и Дания и Финландия и Нидерландия - все така. Перачница е България за пишман бизнесмени от балкански тип. Когато са ви малки мозъчетата, поне устите ви трябва да замълчат.
42
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво произвеждат? Услуги за криене на милиони и милиарди на брюкселските чиновници.
41
3
 
4
 
! Отговори
до 48 преди 2 години
Кви дългове, бе ***. Имаш брутен вътрешен продукт разделен на хората. Няма друг измерител. Руската икоономика разчита на суровини, но е на 82ро място попродукт на глава. И това още от 20ти век все така. Вие сте фундаментално сбъркани в мисленето си.
40
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Офшорката Люксембург крие и взема процент от европейските престъпници и политици. Тази перачница е нужна на Западна Европа.
39
2
 
1
 
! Отговори
гербер преди 2 години
До 31 Хичо - ти си индианец,индианското ти име е Поразената глава.
38
3
 
5
 
! Отговори
Льольо преди 2 години
Маффията завзе и ще отслаби държавата, за да може капиталът без контрол да граби труда и парите на овците!
37
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това защото са много ваксинирани.
36
3
 
5
 
! Отговори
Forever преди 2 години
Явно там не вирее шуробаджанащината и корупцията.