Енергийното „разместване“ в света - битката за ресурси едва започва

Подобно на кобалта литият е от огромно значение за енергийния преход
21 яну 2022 18:58, Елка Василева
70
Енергийното „разместване“ в света - битката за ресурси едва започва
Снимка: архив, БГНЕС

Начинът, по който преходът към възобновяеми енергийни източници ще промени геополитическия ред, е сред най-интересните аспекти на трансформацията. Всъщност, промените вече са започнали.

Подобно разместване настъпи след появата на изкопаемите горива, които през по-голямата част от миналия век обуславяха отношенията между страните. По същия начин сега битката за ресурсите, необходими за намаляване на емисиите въглероден диоксид, ще излъчи победители и победени и вероятно ще наруши някои от съществуващите баланси, пише италианското издание "Интернационале".

Като цяло анализаторите са склонни да смятат, че страните, които са изградили външната си политика върху продажбата на петрол и природен газ, ще загубят позиции на международната сцена за сметка на тези, които разполагат с необходимите за енергийния преход суровини и успелите да се възползват от тях.

По-добре би било обаче да не се правят прибързани оценки, тъй като по-нататъшното развитие ще зависи от серия фактори, които в момента трудно могат да бъдат предвидени, препоръчва американското списание "Форин афеърс". Сред тях са промените във веригите за доставки, въвеждането на нови технологии, откриването на нови залежи. Не бива да се забравя също така, че този процес ще бъде много дълъг.

Така наречените петролни страни ще имат период на положително развитие, преди да започне упадъкът им, тъй като първоначално изкопаемите горива "ще съжителстват" с възобновяемите източници, осoбено за да осигурят растежа на развиващите се страни.

Освен това е много вероятно свят, уповаващ се на възобновяемите източници, да бъде по-стабилен и по-сигурен от сегашния, твърдят привържениците на чистата енергия. Периодът на преход през следващите 30 години ще бъде белязан от безпрецедентни сътресения в глобалния баланс, в динамиката на властта и в състоянието на отделните страни.

Идеалният партньор

Сблъсъкът между големите сили за контрола върху необходимите ресурси, които са нужни, за да се развият и започнат да функционират чистите технологии, вече започна и, както изглежда, САЩ не са в добра позиция. Вестник "Ню Йорк таймс" публикува обширен обзор за Демократична република Конго, от която в момента идват половината от световните доставки на кобалт, използван за батерии за електрически автомобили. Статията хвърля светлина върху корумпираността на местните политици, ужасните условия на труд и щетите върху околната среда, но отбелязва и "упадъка" на Вашингтон на международната сцена.

Връзките между двете страни винаги са били много тесни. През втората световна война САЩ се обръщат към Конго, за да се снабдят с необходимия уран за направата на атомните бомби, хвърлени над Хирошима и Нагасаки. Впоследствие похарчват десетки милиарди долари, за да защитят находищата на минерали в страната.

Поредица от грешни избори в началото на новия век обаче променя ситуацията. Американската компания "Фрийпорт-МакМоРан", която контролира конгоанските рудници, решава да заложи основно на петрол, похарчвайки 20 милиарда долара, за да купи две компании от сектора. Когато цената на петрола се срива, групата потъва в дългове и през 2016 година е принудена да продаде най-голямата мина за кобалт в страната. Единствените потенциални купувачи са две китайски дружества, подкрепени с инвестиции от Пекин. Едното от тях придобива рудника за 2,5 милиарда долара.

Администрацията на президента Барак Обама си дава сметка, че кобалтът се превръща в основен ресурс в световната икономика и САЩ са на път да изостанат, но не разполага нито с възможността, нито с желанието да попречи на достъпа на Китай до сектора, отбелязва изданието. В този момент основните икономически ресурси и политически усилия на Вашингтон са насочени към войните в Афганистан и Ирак и операциите срещу "Ислямска държава".

После в Белия дом пристига Доналд Тръмп с обещанието отново да възроди въглищата. Едва встъпил в длъжност, той анулира всички мерки за ускоряване на прехода към електрически автомобили, давайки допълнително предимство на Китай. В момента Пекин контролира 15 от 19 кобалтови рудника в Конго.

В средата на ноември сегашният президент на САЩ Джо Байдън призна при посещение на завод на "Дженерал мотърс" в Детройт, че Пекин печели състезанието при електрическите автомобили.

"Нещо се обърка по пътя. Китай е пред нас", каза той, за да добави предизвикателно впоследствие, че нещата ще се променят.

Търсене на литий

Надеждите на САЩ да си върнат изгубеното зависят в голяма степен от това, което ще успеят да открият под пустинята на север от щата Невада. Според оценките в този район, известен като "Тaкър пас", се намират най-големите резерви на литий в Северна Америка, пише френският в. "Монд". Подобно на кобалта, литият е от огромно значение за енергийния преход. Той се използва за вятърни турбини, соларни панели и най-вече за батерии за електрически автомобили. В момента половината от доставките на литий идват от Австралия, а останалата част - от Китай (17 процента), Чили (22 процента) и Аржентина (8 процента).

САЩ, които разполагат с около 10 процента от световните резерви, имат само един рудник в Силвър Пийк, близо до Невада, и добиват почти 5000 тона годишно. Това е незначително количество спрямо световното производство, равняващо се на 82 000 тона през 2020 година. Вашингтон изостава и в производството на литиевойонни батерии - в Китай са разположени 107 от общо 142 фабрики в света, а в САЩ - само девет, въпреки че страната е износител на електрически автомобили.

Байдън се опитва да обърне тенденцията. След като пое властта, той подписа два декрета. Единият предвижда до 2030 г. половината от продаваните нови автомобили в САЩ да са електрически, а другият цели да подобри управлението на литиевите залежи и да развие промишлеността за производство на батерии.

В тази връзка резервите в "Такър Пас" са от ключово значение. Според "Литиъм америкас" - компанията, която ще реализира проекта, след като влезе веднъж в режим на експлоатация, рудникът ще задоволява една четвърт от световното търсене на литий и ще осигури батерии за един милион електрически автомобила, посочва "Интернационале".

Екоактивисти от Невада се противопоставят на проекта, убедени, че няма смисъл да се жертва незамърсена територия в името на екологичния преход. Според тях мината ще направи околните земи необитаеми за растения и ще застраши редица животни. Освен това дейността по извличането на минералите може да замърси водите с опасни метали като арсен, антимон и уран, твърдят екозащитниците.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


70
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
4
 
9
 
! Отговори
ЛИТИЙ ЛИ? преди 2 години
Спомняте ли си ултра-мега дига турбо енергопестящите луминсцентни лампи преди да се появят светодиодните? Е СЪЩОТОТ Е! Горивото е водород! И рашките вече се готвят!
34
2
 
7
 
! Отговори
Сатир преди 2 години
Омръзна ми от пророци вещаещи смърт на ковенциалките и възход на батериите. Ами докажете със сметки отворковци. Сметки няма, приказки на калпак.
33
5
 
4
 
! Отговори
анонимен преди 2 години
Слава на България. А ти си отивай в калната селска Русия.
32
6
 
4
 
! Отговори
Нормално преди 2 години
Един литър нафта се равнява на 10 киловат часа енергия. За 100км кола с ДВГ гори средно 70 киловат часа енергия. За сравнение електрическа кола изразходва 17 киловат часа енергия за 100км. Ако минем на електрически транспорт един блок на АЕЦ ще е достатъчен да се откажем от нафтата и бензина. България гори 3 милиарда литра течни горива за година
31
1
 
6
 
! Отговори
Ами ако не? преди 2 години
До Ами...: "като умре всичко ще приключи" ами ако наследника му реши да е по-решителен? Руснаците доста критикуват Путин че е много мек със запада - представяш ли си ако дойде баш-майстора? Тогава?
30
4
 
3
 
! Отговори
СЛАВА РОССИИ ! преди 2 години
Къде и за кого е Западният Евро ПРОСПЕРИТ ? ЯСНО и кратко ни го разясни нашият " виден и родолюбив" евро депутат Александър Йорданов от ГЕРБ , то каза : " Какъв става синът на Царя ? И какъв става синът но Овчаря ?" . Битката днес за домогване до държавната " ЯСЛА " ти даво да си по-близо до ЦАРЯ и по-далеч от ОВЧАРЯ ! Това е днешният ПРОСПЕРИТ за разкриване на всеобхватните възможности и инициативи но САМО на партийните Активи ! Синът но ОВЧАРЯ там място НЯМА !
29
2
 
10
 
! Отговори
А бе преди 2 години
Тука едни ни обясняваха,че ресурсите не били важни,винаги можело да се купят,ако имаш пари.Сигурно затова Китай изкупи повечето мини по света за важни хим.елементи,вкл. редкоземни.
28
4
 
10
 
! Отговори
СЛАВА РОССИИ ! преди 2 години
Българските Богаташи КАПИТАЛИТИ , винаги са били АНТИНАРОДНИЦИ и ПРЕДАТЕЛИ на народ и отечество ! Винаги са ни продавали на Запад за жалки грошове и лично ОБЛАГОДЕТЕЛСТВАНЕ ! СУВЕРЕНА никога нашият КАПИТАЛИСТ не го е зачитал за ЧОВЕК ! Чети : Елин Пилин, Ангел Каралийчев, Д. Талев, Ал. Константинов, Хайтов, Вежинов и виж нашата народна МЪКА от родни "видни прогресивни" ДУШМАНИ ! И днес е тъй ! Днес те пак служат на чужди интереси - продавайки ни на ЗАПАДА топтан, сиреч не сме хора !
27
8
 
4
 
! Отговори
Ами... преди 2 години
Путин като умре всичко ще приключи
26
4
 
8
 
! Отговори
СЛАВА РОССИИ ! преди 2 години
Нашият ЕЛИТ е Бандитска КЛИКА която под ЕС прикритие СЪСИПВАТ Държава и Народ с което ни правят " Беззвучна СЪГЛАСНА " ! Но това на НАРОДА не се РАЗКРИВА но вече той губи и последната си РИЗА ! От ЕС печелят само нашите Партийни Криминални Групировки , които се легализират чрез Псевдо ИЗБОРИ и се зовът НАЦИОНАЛЕН ЕЛИТ ! Легален Бандит защото за него сме пуснали своята БЮЛЕТИНА !
25
1
 
7
 
! Отговори
Бизнеспарко преди 2 години
И дървата са в Сибир. В.В. Путин
24
3
 
6
 
! Отговори
СЛАВА РОССИИ ! преди 2 години
Ни крачка НАЗАД ! И "Нефтохим" ТОЖЕ под ЗАПРЕД ! Ама мълчим като п / тки в засрани *** ! България е пълен КИРПИЧ - БЕТОН от всякъде ! АЙРЯН БЕЗ МЛЯКО ! Без РУСИЯ България ще я НЯМА на картата ! Два милиона нашенци в Скопие си правят с на ГАРГАРА кога и как си искат а ние сме като СВАТЯ без Дар - кършим пръсти защото сме МЕКУШАВИ НЕКАДЪРНИЦИ и за всичко виним Чапаев и Митко Палаузов ! А вината е в Продажният антинароден Криминал ЕЛИТ !
23
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Точно сега е времето Китай и Русия да настъпят запада. Ще има по тежки икономически последици за запада.
22
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бъдещето винаги е било на термоядрения синтез. или на студения такъв. А вода дал господ. Дотогава... глад студ и едри въшки
21
1
 
9
 
! Отговори
Niki13 преди 2 години
До анонимен16не сте прав, на Русия и е се тая, има тръбопроводи, дали газ или водорот ще тече, зависи от търсенето. Русия може да осигури от двете.
20
2
 
3
 
! Отговори
пх преди 2 години
Бъдещето е в Ядрената Енергетика! Но количеството залежи на Уранова руда е едва 5-6% на цялята планетата. В Европа има Три Държави със значителни залежи на Уранова руда - Казахстан (629 000 тона), Русия (487 000 т.) и Украина (270 000 т.). Извода е очевАден, нали!? П.С. Най-много са залежите в Австралия (661 000 т.).
19
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако Сащ спре да купува от Китай те отиват във финансова криза и евентуален банкрут системата е навързана, а Русия е силна и размахва мускули за да анексира половината Украйна, КовиТа банкрутира всичко наред, на марс има вода , чипове ,зима без сняг, матрицата
18
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сега ни правят голям проблем заради найлоновите торбички и опаковки, само си представете какво ще е след време с батериите от електрическите возила.
17
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До истина е 14. Ще има битка за ресурси. Срещу Русия. Всъщност тя отдавна се води по по-различни начини.
16
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Битката за контрол върху ресурсите." Най-накрая си дойдохме на думата. А то "борба за демокрация, за човешки права и т.н.". Откакто свят светува, войните се водят за територии и, най-вече, за ресурсите в тях. Така е и до ден днешен.