Печалбите на големите енергийни компании струват живота на украинците

"Те получават тези пари заради това, че се бием, заради войната"
1 апр 2023 11:50, Йоана Цонева
290
Печалбите на големите енергийни компании струват живота на украинците
Снимка: БГНЕС

Големите международни енергийни компании, които получиха огромни печалби заради скока на цените по време на войната, трябва да вложат част от тези пари във възстановяването на разрушената енергийна инфраструктура на Украйна, заяви министърът на енергетиката на Киев Герман Галушченко пред "Политико".

В обширното интервю Галушченко също така заяви, че Западът трябва да затвори вратичките в санкциите срещу руските енергийни продажби, за да предотврати "безкрайна война" в Украйна, и каза, че Киев може да предостави алтернативно ядрено гориво, така че някои страни от ЕС да се освободят от зависимостта си от руските доставки.

"Много енергийни компании получават огромни неочаквани печалби заради войната. Така че ние оценяваме това на повече от 200 млрд. долара", заяви Галушченко по време на посещение в Брюксел. "Те получават тези пари заради това, че се бием, заради войната. Смятам, че би било справедливо тези пари да се споделят с Украйна. Имам предвид да ни помогнат да възстановим, да изградим наново енергийния сектор", добави той.

Цифрата от 200 млрд. долара, посочена от Галушченко, е широко цитирана като печалбата на петте водещи компании - BP, Chevron, ExxonMobil, Total и Shell - през 2022 г. Киевското училище по икономика оценява щетите за украинската инфраструктура на близо 140 млрд. долара.

Министърът отбеляза, че една литовска компания, Ignitis Group, вече възнамерява да предостави около 10% от печалбата си, за да подпомогне възстановяването на Украйна, и заяви, че по-големите компании трябва да последват примера ѝ.

Галушченко също така предупреди, че Москва ще може да води непрекъсната война в Украйна, докато Кремъл е в състояние да събира пари от продажбата на изкопаеми горива. Въпреки санкциите срещу вноса на руски петрол, наложени от ЕС, и ценовия таван, определен от клуба на богатите демокрации Г-7, той предупреди, че руският президент Владимир Путин все още намира начини да преодолее международното ембарго.

"Ако от една страна се опитвате да ги ограничите, а от друга им давате възможности, ще им позволите да водят безкрайна война", оплака се той, твърдейки, че Кремъл използва приходите си от износ на енергия "не за да помогне на руския народ да живее по-добре", а "за да произвежда оръжия" и да поддържа войната.

"Тези пари струват живота на украинците", каза той.

Русия се хвали, че е пренасочила доставките си на петрол към приятелски страни като Китай и Индия, но има признаци, че ограниченията от големите западни пазари хапят здраво.

Изчисленията на Блумбърг от 3 март сочат, че данъчните приходи от петрол са намалели почти наполовина през февруари спрямо година по-рано, докато приходите от газ са спаднали с 42% спрямо година по-рано поради намалените продажби за Европа. Забраната на ЕС за внос на руски петрол е ключов фактор за намаляване на цената на суровия петрол Urals.

В желанието си да поддържа този натиск Галушченко протестира, че част от петрола все още се просмуква под кордона.

"Важно е да не помагаме на Русия да избегне санкциите", каза той, като заяви, че "санкциите са ефикасни само ако нямаш начин да избягаш, а ние виждаме, че руснаците се опитват да избягат - в някои случаи те намират начин".

Още по темата
Предупреждението му идва на фона на последните съобщения, че въглеводородите на Москва може да достигат до страните от ЕС през Азербайджан и Турция. Увеличават се и твърденията, че руският петрол дискретно се продава на цени, далеч надвишаващи тавана от 60 долара, наложен от Г-7 през декември.

Планът на ЕС за постигане на независимост на блока от изкопаемите горива на Москва преди 2030 г., наречен RePowerEU, включва насърчаване на страните членки да купуват съвместно природен газ, а украинският министър заяви, че страната му също иска да се включи в тази програма.

Въпреки че ЕС намали вноса на нефт и газ от Русия, блокът все още разполага с 18 реактора ВВЕР, проектирани от Русия - разположени във Финландия, Словакия, България, Унгария и Чешката република - за които засега няма алтернативни доставки на гориво.

Вместо да продължават да разчитат на Русия, те скоро ще могат да купуват доставките си от Киев, каза той. Украйна е в процес на изработване на специално пригодено заместващо ядрено гориво съвместно с американската компания Westinghouse, което може да бъде готово "в началото на следващата година".

Той също така призова Европейската комисия да определи общоевропейска цел за премахване на зависимостта на страните от руски ядрени технологии, като същевременно повтори призива на Украйна за въвеждане на санкции срещу московския държавен атомен гигант Росатом заради ролята му в надзора на окупираната атомна електроцентрала в Запорожие. Досега ЕС се въздържаше от налагане на санкции на руската ядрена индустрия.

"Те участват в завземането и незаконната експлоатация на тази атомна електроцентрала", заяви Галушченко.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


290
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На тоя не само мозъка му е спихнат ако има такъв ами фамилията му звучи като повр ъшня. А пък ако ги чуете как говорят ше ви се при се ре. Такъв измислен език не съм чувал никъде по света. То че немският е гаден език ама украинският направо го задминава с 200 у час.
9
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е Деди нали го каза- до последния украинец! Сега защо се правите на неразбрали? Той го каза доста ясно. Ала омразата ви направи слепи. И кой е виновен? Тия дето ядат баницата или тия дето я дават? А сега де?
8
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пачалбите им идват от там, че купуват евтин газ и петрол от Русия после ни го продават на нас в ЕС(щот сме умни и налагаме санкции) с огромна надценка. Ако някой трябва да вземе, част от печалбата то това сме ние не укропитеците, които взеха 200 милиарда оръжия и пар и никога няма да ги върнат.
7
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Един министър на една държава, която даже не е член на ЕС, налага и заповядва едва ли не на ЕС какво да прави?! Тук има много объркани неща. Украйна не е член на ЕС и НАТО, но тези два съюза правят всичко, което им се нареди. Но когато осъзнаем, че заповедите идват от САЩ, всичко си идва на място. САЩ командват НАТО и ЕС. Последните са васали на САЩ. ЕС прави всичко да угоди на САЩ, а не на гражданите на ЕС
6
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Добър ден!
5
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По същата логика укрите дължат пари на всички европейци заради инфалцията и че заради тях спряха евтиния газ.Всички страдаме,защото те са нарушавали нарочно Минските споразумения цели 8 години,за да предизвикат руснаците и да се пробват да си върнат Крим.
4
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Големите енергийни компании печелят на гърба на гражданите на ЕС заради санкциите, Ексон и СаудиАрамко регистрираха рекордни печалби.
3
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Големите енергийни компании захлебиха от войната, но банкстерите пируваха. Само от ефектите на междувалутните пазари това че долара почти се изравни с еврото , хора с информация и пари са спечелили стотици милиарди. Голям пир се очертава и за ВПК....Американския и руския елит си подават голови пасове с тая война, Европа е в генгбенга. А Украйна е големия губещ разбира се.
2
0
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това е новина от три дни поне. Накратко, укрофашиста иска да му дадат част от тия 200 млрд, които компаниите соечелили. Нагло.
1
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Оххххх писна ми