90 на сто от хотелите ни – ниска категория, тип "62-ра"

Постоянно се строят нови хотели, сега имаме 1,5 млн. легла
Обновена: 11 авг 2015 14:09 | 11 авг 2015 09:08,
48
90 на сто от хотелите ни – ниска категория, тип "62-ра"
Златни пясъци. Снимка: архив, Булфото

Хотелите и ресторантите и в България вече не са само място за туризъм, сватби и рождени дни, те постепенно се отварят към нови атракции не само за гостите си, коментира за БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.

Въпреки че все още се броят на пръсти, вече има места за настаняване, които предлагат възможност да се насладим на избрани кинопрожекции, оперни и театрални постановки, да заведем децата на куклен театър.

Европейско кино в парка

Още по темата

Едно различно преживяване в жегата предоставя столичен хотел, който предлага европейско кино в Градската градина в центъра на София. Преди години започнахме с кафе-театър, имаме куклен театър за децата и решихме, че идеята може да се обогати с кино с партньорството на "София филм фест", разказа Ралица Узунова, представител на хотела.

Кино матинето, което е придружено от кино меню, е насочено към столичани и гостите на столицата. 80 души могат да поглезят сетивата си в киното на открито, което, при добри метеорологични условия, се очаква да работи и през септември.

Тази практика съществува в България още от 1969 г., си спомня Драганов, когато в курорта "Слънчев бряг" на една от стените на хотел, разположен в парк, се прожектирало безплатно кино.

В желанието си да разширят предлагането морските и спа-хотелите стават домакини на салони за съвременни изкуства, тематични изложби на национални музеи, организират пленери.

Независимо от плахите опити, в страна няма нито един от така наречените хотели - комбайни, където има безплатно кино, множество магазини, казина, театри, различни ресторанти. Вместо "хотели - комбайни" имаме наредба за категоризацията, коментира Румен Драганов.

Размерът на хотелските стаите не води непременно до качество

В България имаме погрешна представя за хотелския бизнес, защото не е възможно през 2015 г. правителство да се ангажира с категоризация на хотели и да твърди, че чрез нея ще постигне по-високо качество, смята Драганов.

Той отбеляза, че Световната организация по туризъм се отказва от категоризацията през 1998 г. и признава, че тя не може да е мерило за качество, след като се оказало, че в Израел всички хотели са с пет звезди.

Броят маси, размерът на стаите не води до качество. Водеща е марката на хотела, единодушни са специалистите. В България обаче има 54 хотела от 11 марки и 3750 хотела от никаква марка.

Според Румен Драганов с наредбата за категоризация от 2012 г. единственото, което е било постигнато е да се построят над 3700 малки хотели, с малки стаи и тесни коридори от типа на тези на банкнотата от пет лева от 1962 г. с гравюра на хотели от "Слънчев бряг".

Това е превърнало туризма ни в нискобюджетен и сравнително ниско категориен с 90 процента хотели категория "банкнота от 5 лева от 1962 г."

Миналата седмица правителството прие новата наредба за категоризация и министърът на туризма Николина Ангелкова отбеляза, че тя е била консултирана с бранша, като са взети под внимание неговите препоръки, документът е съобразен и с европейското законодателство. Аз не знам с кой бранш е била консултирана наредбата, репликира Драганов и отбеляза, че документът не може да бъде открит в интернет. От Министерството напомниха, че наредбата ще бъде публикувана на интернет страницата на ведомството, след обнародването й в "Държавен вестник".

Драганов отбеляза, че във Великобритания няма категоризация, във Франция категоризацията е свързана с данъчното законодателство, а не с качеството.

Нужна е реформа и в туризма

Според Румен Драганов трябва да започне реформата в туризма. Сред най-видимите и с бърз отрицателен ефект проблеми той очерта главоломно растящата леглова база.

В момента има 1,5 млн. легла, а от миналия май до този има нови 114 хотели, като само за последните три седмици около 84 нови хотела са категоризирани.

С това темпо според Драганов през 2020 г. ще имаме 2,2 млн. легла, а средната годишна заетост ще стигне до 8,2 на сто на сто, спрямо сегашните 35.4 на сто. Възвращаемостта на инвестициите след пет години ще е едва 0.5 на сто.

Освен този проблем, нарастването на броя на хотели е на фона на задълбочаващата се липса на кадри, която няма как да се преодолее дори и с внос на персонал, при положение, че истинската заетост в туризма в България е само два месеца.

Решението според Драганов е браншът да контролира бранша, както някога са правили занаятчиите. Това обаче от години няма как да се случи, защото в момента има 190 асоциации - цяло метровлакче, пълно с лидери на туристически асоциации, коментира Драганов.

Необходимо е да се насърчи и навлизането на марките хотели в страната, както и усилията на хотелиерите да направят собствени такива и дори да ги изнасят в чужбина. Според Драганов, по аналогия със здравната реформа, е необходимо сливания на търговски дружества, за да се намалят ненужните разходи за администрация и избягване на фалити, а и туристът да може да разчита на еднакви стандарти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


48
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
0
 
3
 
! Отговори
Bobi преди 8 години
Мисля че с Българското Черноморие е свършено. Навсякъде е презастроено поголовна мръсотия и безпорядък. Пълно е с вируси и деца и възрастни масово боледуват. С повече от милион леглова база и няколко пречиствателни станции къде мислите че се изливат отпадните води. Затова всеки с възможности бяга в чужбина . По чисто , по добро обслужване и качество.
27
0
 
2
 
! Отговори
до 35 преди 8 години
До "днес" драбрей то всичкото ХОТЕЛ у Бгето е 5 звезди ,май според теб само ти посещаваш хотели из Бгто Хотелския продукт започва със сградите само ,поддържането, чистотата и обслужването са по важни,и АЙДЕ навсякъде имало нови климатици и тв-та -смях ,още повече това че го пише в брошурата на хотела -НЕ ОЗНАЧАВА че го има наистина .Липса на интернет ,развалени климатици ,липса на персонал и/или лошо обслужване -ето ти още нещо част от бгхотелиерството
26
0
 
1
 
! Отговори
do 32 преди 8 години
До Анонименда имаше почивни станции ,с КАРТИ за които си плащаха работниците .Естествено за ''началството'' имаше хубави апартаменти и п о хубава храна ...така че кога точно е имало нещо БЕЗПЛАТНО / безплатна е само храната в капана за мишки/.това че НРБ ти е плащала заплата, определена централно -не пазарно - и си е вземала предварително част от изработеното от теб -за да ТВЪРДЯТ някои че било БЕЗПАЛТНО при бай Тошо -е друга тема :))) и точно бившите *** -презастроиха с хотели ...
25
3
 
2
 
! Отговори
"днес" дра преди 8 години
хотелската ни база е една от най-хубавите в Европа и не само там , в тоя сайт драскат хора които явно от панелката не са излизали , не случайно ни бяха наскоро класирали на второ или трето място по чистота на хотелската база , в Гърция легловата база е мизерна спрямо нашата , но е на два-пъти по висока цена , ще имаш в Гърция телевизор във всяка стая с - на брой програми , интернет колкото искаш , климатик във всяка и т.н.т.
24
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 32&ЛЪЖА! Много предприятия и ведомства имаха станции, но на МНОГО РАЗЛИЧНО НИВО. Тези на БКП, Държавния съвет, Министерския съвет, МВР, МНО и пр.министерства и централни ведомства, "творческите" съюзи, ТВ, радио и централните вестници бяха много по-хубави и по-добре поддържани от тези на предприятия и ведомства. За "почти безплатна" почивка на море и ДУМА НЕ МОЖЕ ДА СТАВА, а станциите май-много се ползваха от директорите и любовниците им. Повечето хора ходеха на море НА КВАРТИРА.
23
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
в слънчака се взима алкохола около 4 лв литъра от "химиците"вие си правете сметката какви печалби има и кой печели големите пари
22
7
 
4
 
! Отговори
колио преди 8 години
В българия има пре5расни плажове такива няма никьде по света има и един свястен хотелски комплекс дюни удоволствието струва само 300 лева на ден.В неделя в кирливия созопол вълните бяха 2 метра на дюни флага беше зелен.
21
1
 
15
 
! Отговори
Ашиш Поморетов преди 8 години
Природата не търпи празни пространства. Като спрат да идват нормалтите туристи, ще почнат да идват още повече алкохолните. На тях им е супер на бетончето с чаша в ръка и с посинели от чалгийка уши. А след тях ще ни натресат и 1-2 милиона бежанци, за които на хотелиерите ще им плаща държавата. Споко, тя сметката е направена, вие що мислите се строи до дупка по морето ;)
20
7
 
41
 
! Отговори
Никога на Черно море преди 8 години
Има и хубави хотели в БГ, но обстановката около тях е като филм на ужасите. На нашето море не бих почивал никога. Дори да нямах пари за чужбина, щях да отида на планина или щях да си стоя в къщи. Черноморието е мръсно, дъни чалга, пълно е със селяни и престъпници... изобщо ГОЛА ВОДА !
19
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Qataти добре ли си бе? с 1.5 млн легла и капацитет на пречиствателните станции за по 30 хил души ти би ли се изкъпал в морето ???? И сега е пренаселено навсякъде, ако човек иска да си почине Черноморието определено не е най-добрия избор, но вие си стройте още хотели пък да видим кой ще ги пълни.
18
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Какво е това ЖСК ?
17
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
На снимката над статията е Златни пясъци. Виждат се Империал,бивша "Родина" и Сирена . Далаверата е на Славчо Христов, на практика това не са хотели ,а ЖСК. Продават се апартаменти на нуждаещи се. После някакъв домоуправител се логва в букинга и ги пуска за наемане след консултация с хазяина ,кога ще му е свободен "апартаментът".През последните 7-8 г не ми е известно по морета да е построен поне един хотел..... Всичкото е ЖСК.
16
24
 
6
 
! Отговори
Шабан преди 8 години
Стига с тези хотели, трябва да се строят повече джамии.
15
2
 
51
 
! Отговори
Qata преди 8 години
Трябва да се строят нови големи хотели - още 3-4 милиона легла са нужни. Ако няма място на брега се насипват камъни и бетон в морето и се строи навътре има го в арабския свят и тука да се прави нужно е!
14
1
 
34
 
! Отговори
marsian преди 8 години
Единственото решение е да се изпращат държавните служители на почивка на Черноморието.
13
0
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ухаа ... представям си какво е да си забит по средата на онова каре с черните чадъри, сигурно чувството е като да си в претъпкан трамвай 20, както се казва, да се чувстваш като у дома си.
12
0
 
36
 
! Отговори
Багер преди 8 години
Събаряй!
11
12
 
19
 
! Отговори
до 13 преди 8 години
Явно ти си бедното човече, което никога не е виждало голям град. Хотелите ни са нови и 2 пъти по-добри от почти всички места на които съм бил. В Турция ако попаднеш на стар хотел ще се отвратиш, в Лондон за 150 паунда на вечер си в стара неприветлива стая, същото съм го видял и във Виена и Кейптаун. Виж, обслужването е съвсем отделен въпрос, ама да говориш за западнали хотели у нас е смешно, освен ако не си падаш по реликви от соца.
10
5
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Деветдесет на сто от хотелиерите са милиционерски прости уредени дс ***. Това са глупави хора, които нямат за пет пари акъл в доносническите си кратуни,вие искате бизнес да развиват. На тъпунгера му дай само крадене и далавери.
9
3
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Хотелите като държавата пълна пародия . От *** трандафори не стават а само налъми. Алчнотията на хотелиерите е неизмерима а предлагането е отврат. Жалко че повечето Българи са бедни и не могат да видят съседните страни но рано или късно всичко си отива на местото.

Спонсорирани публикации