Още една жертва на Еверест – какво се обърка този сезон?

За две седмици загиналите са двойно повече от преходни години
28 май 2019 11:00, Нели Христова
71
Още една жертва на Еверест – какво се обърка този сезон?
Снимки: Reuters

През последните 20 години смъртните случаи на Еверест са били средно по 6 на година. Но само за две седмици броят на загиналите на най-високия връх вече е 11. Последната жертва е 62-годишният американец Кристофър Кулиш. Той стигнал върха, видял изгрева от него и тръгнал обратно. Всичко вървяло добре – времето било прекрасно, тълпите били понамалели, стигнал до 7900 метра и тогава изведнъж починал.

Още по темата
Тази година рекордните 381 души са получили позволение да изкачат Еверест. Това означава, че с всички помощници на алпинистите, близо 600 души са минали през 2019 година по склоновете на планината. И докато претъпканата пътека към върха бе обвинена за повишаването на броя на загиналите, то има и други фактори довели до гибелта на алпинистите.

На първо място стои пропуснатият прозорец с подходящи атмосферни условия.

В началото на май алпинистите започнаха да се събират в основният лагер на Еверест.  По това време притеснението на властите от циклона Фани, който вече бе ударил Инидя и Бангладеш, растяло. Малко по-късно времето в Непалските Хималаи се влошило, а правителството забранило катеренето в планината за следващите два дни. Много палатки били отнесени от вятъра, а алпинистите, които вече били тръгнали по пътя, били принудени да се върнат обратно в основния лагер.

Продължителното лошо време забавило и монтирането и фиксирането на болтово въже, което да помага на алпинистите. След като и това било поправено, първият чист прозорец с подходящи условия бил между 19 и 20 май. Но само шепа хора решили да изкачват Еверест тогава. Останалите предпочели следващата възможност - 22-24 май.

Според експертите, тогава нещата се объркали и се появил вторият проблем – лошото менажиране на тълпата.

На 23 май близо 250 алпиниста тръгнали към Еверест. Това бил максималният брой хора, който е позволен да са на склоновете на планината. Всички те трябвало да чакат часове на опашка за да стигнат до върха, а след това и да слязат от него. По-голямата част от тях били изтощени, а кислородът им значително намалявал.

Регулацията на планинския туризъм в Непал изисква експедиционни екипи да имат офицери за връзка в планините. Назначени са 59 души, но заедно с 250-те алпиниста тръгват едва пет. Останалите така и не се появили, а повечето, които дошли, се прибрали директно у дома след няколко дни в базовия лагер.
В повечето случаи това е оправдано – те са правителствени офицери, които изпитват трудност в изкачването. Експедиционни екипи често им плащат, за да не тръгват с тях, а те са доволни да си останат вкъщи.

"Ако всички офицери бяха останали в планината, контролът над тълпата щеше да е по-голям", обяснява говорителят на правителството в базовия лагер пред BBC.„

"Можеше да разпределим хората така, че да има повече алпинисти през първия прозорец и напрежението да не е толкова голямо през втория", добавя той. За тези петима офицери, които все пак решили да си свършат работата, било изключително трудно да се справят с толкова много хора.

Служителите за връзка, които не се появяват, са проблем на Непал години наред. През 2019-та, 80% от наетите се появяват в базовия лагер, но не всички остават там за дълго.

Лошата организация е само подсилена от третия проблем – неподготвените алпинисти.

Много от тях тази година преценили, че могат да използват само един шерп, твърдят властите в базовия лагер.  "Но когато изпаднеш в опасна ситуация, един помощник няма да ти помогне особено, защото на първо място, те трябва да се грижат за себе си“, обясняват те.

Онези, които са слезли успешно от склоновете на планината разказват, че са видели как голяма част от алпинистите се мъчат, защото нямат достатъчно кислород.

"Новото поколение алпинисти са устремени към това, възможно най-бързо да стигнат до върха и да се върнат обратно вкъщи. Те не правят разлика между Еверест и Макалу, петият по височина“, обяснява планинарът и автор на много книги – Алън Арнете.

"Те се присъединяват към случайни екипи от хора, с обща логистика за самостоятелно изкачване. Но те не разбират думата "самостоятелно“ и не могат да преценят рисковете“, допълва той. Според ветераните в катеренето, правителството в Непал отдавна трябва да е въвело определени критерии за изкачване на Еверест, включително опит с върхове над 6000 метра.

Тук се появяват и операторите, които за малко повече пари, са готови да качат всеки на върха.

Нови и стари туристически оператори се съревновават помежду си. Новите предлагат доста по-ниски цени, които принуждават и по-утвърдените фирми да намалят таксите. В резултат операторите наемат неопитни хора като водачи, които не могат да предоставят безопасна услуга на клиентите си и не знаят как да реагират в опасна ситуация.

"Състезанието е за количество, а не качество“, казват властите. Но задават и друг въпрос:

"Хора умират и на Килиманджаро. Защо никой не ги притиска толкова?“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
5
 
34
 
! Отговори
Циник преди 4 години
Колегите го казаха преди мен - скъп начин да се самоубиеш ... превърна се в панаир.... тонове фeкалии... и бoклyци...Не завиждам - по-скоро съм леко отвратен
16
2
 
23
 
! Отговори
Не съм трол преди 4 години
Съсипахтея тая връх Еверест
15
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всеки ден статия за Еверест, а за Зайков вече 2 седмици няма информация.
14
8
 
47
 
! Отговори
реалист преди 4 години
Признавам си ,за този дърт кравар хич не ми е жал.Щом всяка година по 300-400 души се качват ,значи няма нищо интересно там.Сигурно скоро ще пуснат лифт до това височко място.В кабинката ще има кислород ,напитки и хайвер.И много ,много... сноби.Като тези ,дето платиха милиони за да летят в космоса.Вчера един нашенец паднал със самолет ,докато се возел за удоволствие.90% от хората се борят за хляба.За тях ми е жал.И за децата ни ,които бягат от тази прокълната герберска страна.
13
2
 
46
 
! Отговори
Виготура преди 4 години
Разбирам да си първи в нещо, да откриваш нещо, ама да си рискуваш живота, да оставяш деца сипаци, за да катериш баири е нелепо. Поне го рискувай за някой друг, не за своето его. Един пожарникар е 1000 пъти по-голям герой от тоя, дето катери баирите залудо.
12
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Масова психоза...Преситени,разглезени,не видяли истинска борба за хляб.Бедни работяги нямат пари за такъв лукс - те умират на работа и от работа,а не на снежни върхове,и за тях никой не пише..
11
4
 
19
 
! Отговори
Фен на бсп преди 4 години
ГЕРБ ОСТАВКАААА
10
0
 
38
 
! Отговори
Горан преди 4 години
Е, то всъщност там горе на Еверест условия за живот няма! Това, че го комерсиализираха толкова, и го направиха изключително достъпен напълно обезмисли изкачването му! Освен това, процента смъртност сред желаещите да се качат на върха продължава да си е много висок. Какво се е объркало ли? Ами, например може би, нищо! На тази възраст да тръгваш да качваш Еверест е наистина самоубийство. Горе не е за всеки, но те продължават да опитват.
9
0
 
40
 
! Отговори
снимки преди 4 години
До 1234Явно не си се интересувал. Ако потърсиш в нета ще видиш снимки буквално на опашки от хора,които вървят един след друг и не могат да се разминат със слизащите и това доведе до 3 смъртни случая миналата седмица. Поради невъзможност да се разминат, слизащите изчакват,но това води до изчерпване на кислорода и изтощение и ...до фатални последици.
8
1
 
47
 
! Отговори
A 2 преди 4 години
250 алпинисти на опашка за Еверест....Баси ужаса ! Има ли нещо, да не е покварено вече в тоя сбъркан свят ?.....Впрочем и на Мусала е същото !
7
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Проблема е алчноста на някои... защо са допуснали толкова много хора там тази година и то рекорден брой.... явно алчносста се шири навсякъде
6
4
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да си дойдем на дума - това е просто туризъм и нищо повече. Не знайно защо когато стане дума за някой бг еко-био самоубиец от типа на Боян Петров, тук се пише за някакви велики експедиции, все едно са там с някаква научна цел, все едно са някакви велики откриватели.
5
2
 
18
 
! Отговори
1234 преди 4 години
"Всичко вървяло добре времето било прекрасно, тълпите били понамалели"Не знаех ,че на Еверест има тълпи ,че и понамаляват от време на време.Голямо движение, ще да е нагоре и надолу.
4
4
 
22
 
! Отговори
Преял Гербер преди 4 години
Еверест-Меверест. Я си стоим на топло у Бентлито и не се занимавам с таквиз глупости
3
6
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако беше си стоял на дивана пред телевизора щеше да е жив и здрав!Никой не му е виновен на самоубиеца
2
0
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Комерсиализирането на този спорт няма начин да не докара неподготвени хора, а условията за живот на тези височини са много сурови.
1
7
 
59
 
! Отговори
Крум от Крумовград преди 4 години
Като цяло, алпинистите са суетни парчета, в действителност комплексари. Любимата им обида към нормалните хора е, че живеем по моловете, а те по върховете. Е, като ги гледам на опашката, как са се наредили да си чешат егото, тва си е като промоция на евтини тениски...

Спонсорирани публикации