Кавги и съюзи: Новият световен енергиен ред след войната на Путин

Русия, като заплашва да задържи износа на енергия за Европа, се приближава до Китай
202
Кавги и съюзи: Новият световен енергиен ред след войната на Путин
Снимка: БГНЕС

Нахлуването на президента Владимир Путин в Украйна принуждава правителствата по целия свят да усвоят геополитическите последици от война, преследвана от енергийна суперсила.

27-членният Европейски съюз отговори, като ускори прекъсването на връзката си с руски газ, докато САЩ забраниха вноса на руски петрол и претърсват света за алтернативни доставки. Саудитска Арабия се наслаждава на подновеното стратегическо значение, тъй като цените на суровия петрол, които се сринаха преди две години, достигнаха нови върхове.

А Русия, като заплашва да задържи износа на енергия за Европа, се приближава до Китай.

С войната в третата си седмица, промените разпалват стари кавги, но също така създават възможност за нови съюзи, тъй като блоковете започват да се подреждат в нещо, което изглежда като нов световен енергиен ред, пише Bloomberg.

„Това представлява най-голямото преначертаване на енергийната и геополитическа карта в Европа — и вероятно в света — след разпадането на Съветския съюз, ако не и края на Втората световна война“, каза Боб Макнали, президент на базирания във Вашингтон консултант Rapidan Energy Group и бивш служител на Белия дом.
Резултатът, каза той, може да бъде "продължение на Студената война".

Германия, в центъра на първоначалното противопоставяне на Студената война, отново е в челните редици на
промените, на които сега сме свидетели. Дни след като Русия изпрати войските си в Украйна, канцлерът Олаф Шолц обяви масивно увеличение на бюджета за отбрана на Германия заедно с планове за по-голяма енергийна сигурност.

Непредизвиканата атака на Путин беше преломен момент и „тази нова реалност изисква ясен отговор“, каза той на спешна сесия на парламента.

За Берлин разхлабването на енергийната му зависимост от Русия не е просто да се удари върху основния поток от приходи на Москва. Това е заплаха за отмяна на „Ostpolitik“, тотемична след Втората световна война политика на сближаване със Съветския съюз и по-късно с Русия, която включваше икономическо и политическо участие, особено чрез петролни и газови връзки.

Разпадането на Ostpolitik — символизирано от спирането на газопровода „Северен поток 2“ на стойност 11 милиарда долара — е само един от най-видимите признаци за бързото преструктуриране, което е в ход в резултат на агресията на Путин.

Въпреки че първоначалните санкции умишлено подминаха руската енергия, за да се избегнат негативните последици за света, действията на правителствата и почти всеобщото осъждане правят доставките от Русия тема табу за купувачите. В резултат на това цените на дизела в Северозападна Европа са най-високите от 80-те години на миналия век.

И все пак, докато клиентите напускат Русия, партньорството й с петролните титани от Близкия изток, с които съвместно ръководи коалицията ОПЕК+, досега остава непокътнато. Русия и Саудитска Арабия са най-големите износители на петрол в света, които представляват 29% от общия глобален дял.

Саудитска Арабия отхвърли натиска на САЩ да замени руския петрол, като използва свободния си производствен капацитет, вместо това позволи на цените да скочат до 13-годишен връх от почти 140 долара за барел. Рияд отказа дори да разреши обсъждането на войната, когато това беше повдигнато на среща на ОПЕК+ на 2 март. Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман разговаря с Путин предишния ден.

„САЩ могат да се опитат да накарат Саудитска Арабия да увеличи производството, но защо тя да приема край на алианса, който е ключов за тях?“ каза Паоло Скарони, бивш главен изпълнителен директор на италианската петролна компания Eni SpA.

Има политическа динамика, която да обясни вярността на кралството към Москва отвъд извора на приходи от петрол.

Докато Доналд Тръмп култивира особено приятелски отношения със Саудитска Арабия – първото му задгранично пътуване като президент на САЩ бе до Рияд – връзките станаха по-студени при президента Джо Байдън. По време на кампанията си Байдън обеща да направи кралството „пария“, отчасти заради убийството на журналиста Джамал Кашоги. Той комуникира само с възрастния крал Салман, карайки престолонаследникът Мохамед бин Салман да общува с по-нишестоящи служители, въпреки че е дефакто владетел на кралството.

За разлика от това, партньорството на Рияд в ОПЕК+ с Москва успокои годините на недоверие между двата петролни съперника и извади кралството от позицията да разчита изключително на Вашингтон.

„Саудитска Арабия не иска да сменя конете по време на състезанието, когато не знаят дали другият кон наистина ще се появи“, каза Хелима Крофт, главен стратег по стоки в RBC Capital Markets.

Арабските държави от Персийския залив обвиниха САЩ в липса на подкрепа в лицето на многократните атаки на подкрепяни от Иран милиции срещу саудитски петролни съоръжения и танкери в Персийския залив, както и срещу Абу Даби тази година. Като мярка на раздора, Обединените арабски емирства се въздържаха при гласуване в Съвета за сигурност на ООН, ръководено от САЩ, за да осъдят инвазията на Русия.

„Сега, когато сме в кризисен момент, берем ефекта от тази липса на доверие, която се изгражда през годините“, каза Карън Йънг, старши сътрудник в Института за Близкия изток във Вашингтон.

Друг източник на търкания се крие в усилията на САЩ да възстановят ядреното споразумение с Иран, регионален съперник на Саудитска Арабия. Сделката може да позволи на Иран да съживи производството с 1,3 милиона барела на ден до нивата преди санкциите до края на годината, според Международната агенция по енергетика.
Тръмп беше този, който едностранно извади САЩ от споразумението с Иран в лицето на съпротивата на световните сили, включително Москва. Сега Русия е тази, която подкопава ръководените от САЩ усилия за възобновяване на сделката, като се стреми да свърже санкциите за започването на войната в Украйна с всяко споразумение с Техеран. Може би заради това усилията за съживяване на споразумението бяха прекратени отново в петък.

Байдън се нуждае от повече петрол, за да задържи цената на бензина за американските избиратели и да подпомогне шансовете на своята Демократическа партия да запази Конгреса на междинните избори през ноември. Поражението може допълнително да навреди на рейтинга му и да доведе до завръщане на републиканец - вероятно, дори на Тръмп - през 2024 г.

Продължението четете в  Bloombergtv.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


202
Още по темата: Русияенергияпутин
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
122
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И мен ме викаха във военното окръжие. И не отидох. Колкото и пъти да ме викат няма да отида!
121
18
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Украйна е 60 млн държава с африканците и с куп ядрени централи и я попиляха за дни Ако утре Ердоган реши НАТО няма си мръдне пръста за вас и ще говорите турски ,а дъщерите ви пред вас ще обслужват наред турският аскер от Варна до Ксанти.
120
3
 
11
 
! Отговори
Суверена преди 2 години
Това изречение от статията дава отговор на доста въпроси - ''...Байдън се нуждае от повече петрол, за да задържи цената на бензина за американските избиратели и да подпомогне шансовете на своята Демократическа партия да запази Конгреса на междинните избори през ноември...''
119
6
 
18
 
! Отговори
Браво на Русия! преди 2 години
Това е война с нацистите.....
118
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мен пък ме викнаха в военното окръжие в Сряда , взеха ми мерки размер на дрехи и номер на обувки. -Няма страшно,ми вика един 300 кила мазен шапкар просто привикваме профилактично. За скотобойната помислих си аз.
117
1
 
12
 
! Отговори
И аз разбрах нещо! преди 2 години
Бай бай Бай Издън!
116
4
 
28
 
! Отговори
Интересна статия преди 2 години
Ако махнем пропагандата две неща стават пределно ясни: Първо Русия си е изплела кошницата геополитически и е в добри отношения със всички страни складове за ресурси. Второ Байдън дори не знае за това.
115
19
 
8
 
! Отговори
Путин лъже преди 2 години
Ако носа на Путин растеше с по 1 сантиметър на всяка изречена лъжа, досега да е станал по-голям от телевизионната кула в Останкино !
114
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Продавайте всичко и се спасявайте в някое забутано Мароко, ЮЖНА АФРИКА Индия Пакистан предградие или изоставен остров. Европа я чака такава кървава война такъв глад мизерия и ужаси,който не сте сънували никога.С нааната полиция дето има имате точно 1час преди всичкият тоя Азовдегеннерат огледан 80г да ви очистят.
113
5
 
21
 
! Отговори
стар комунист преди 2 години
Крайно време беше тази прухалясала европа да й покаже някой мястото й ! Там няма нищо вече освен една заграбена култура и нищо друго! Тя умира и й кажете сбогом.
112
2
 
6
 
! Отговори
До хлапето преди 2 години
Коридата за която говориш,беше налице и в Западна Европа и на Острова по време на Пландемията,оффф вярно аз забравих че и те живеят пост социалистически общества!Та такива ти ми работи с коридите Хлааапе!;;
111
19
 
7
 
! Отговори
Путин е пътник... преди 2 години
Щом и Орбан заклейми Путин, нещата при Путин са много зле...
110
1
 
5
 
! Отговори
не може да бъде! преди 2 години
American Thinker -"Никога не нахлувайте в Русия през зимата.Никога не се въвличайте в сухопътна война в Азия.НТикога не започвайте глобална война ,ако не сте готови за глобалната революция която идва след тази война!"...А в момента сме свидетели на глобална икономическа война -засега само икономическа...
109
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Коридата в Кауфланд е показател, че някои хора още живеят в соцвремената и нямат елементарна потребителска култура. Луда събота има всяка събота. На последната страница е в брошурата. Тази събота пак ще има олио на промоция. Аз пак ще си поспя до 10 ч. Никога не пазарувам в събота, не обичам да участвам с корида.
108
14
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Великият развит социализъм на вечната дружба с вече умерелия СССР когато си слагаш чистачките на колата само когато вали дъжд, защото иначе изчезваха.
107
15
 
6
 
! Отговори
Русия-смях... преди 2 години
В Русия времето е спряло някъде в края на миналия век...Телеграфната агенция на Съветския Съюз ( ТАСС) продължава да работи въпреки ,че вече не съществуват нито телеграфи, нито съветският съюз...
106
2
 
5
 
! Отговори
До хлапето138 преди 2 години
Къде видя да я хваля бре хлаапе?Въпросът беше -Справяме ли се с "наказанието" и ако ДА докога?
105
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 136 Ако ти не го откраднеш държавния боядисан бензин, друг ще го открадне. Това беше социализмът. Срамно е, но е истина.
104
15
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 135 Не ми я хвали русията бляяд4е. Даже и внуците на русофилите не я искат. Ще се научим и без росията. руснаците - вън от България.
103
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 133 и тиси един от всички крад, ци с държавния бензи и като те спре катаджия да те проверят с какво гориво 1 агне на катаджия та.

Спонсорирани публикации