Климатичната криза ни убива: Скочили са смъртните случаи от горещини, глад и инфекции

Светът се намира в критичен момент, гласи докладът на Lancet
26 окт 2022 20:00, Нели Христова
66
Климатичната криза ни убива: Скочили са смъртните случаи от горещини, глад и инфекции
Снимка: БГНЕС

Анализ отчита нарастване на смъртните случаи от горещини, глад и инфекциозни болести със засилването на климатичната криза, докато правителствата продължават да дават повече субсидии за изкопаемите горива, отколкото за по-бедните страни, които изпитват последиците от глобалното затопляне.

Извънредната ситуация, свързана с климата, задълбочава кризите в областта на храните, енергията и разходите за живот. Например през 2021 г. почти половин трилион работни часа са били загубени поради екстремни горещини. Това засяга най-вече селскостопанските работници в по-бедните страни, като намалява доставките на храна и доходите, пише в свой материал "Гардиън".

Спешни, насочени към здравето действия за справяне с глобалното затопляне, могат да спасят милиони животи годишно и да дадат възможност на хората да процъфтяват, а не само да оцеляват, с по-чист въздух и по-добри храни.

Докладът, изготвен от групата Lancet Countdown по въпросите на здравето и изменението на климата, е озаглавен "Здравето на милостта на изкопаемите горива". Той е изготвен от почти 100 експерти от 51 институции от всички континенти и е публикуван в навечерието на срещата на върха на ООН за климата Cop27 в Египет.

"Климатичната криза ни убива", заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш в отговор на доклада. "Тя подкопава не само здравето на нашата планета, но и здравето на хората навсякъде - чрез токсично замърсяване на въздуха, намаляване на продоволствената сигурност, по-високи рискове от избухване на инфекциозни болести, рекордни екстремни горещини, суши, наводнения и др."

Човешкото здраве, поминъкът, бюджетите на домакинствата и националните икономики бяха ударени, тъй като пристрастяването към изкопаеми горива продължава да излиза извън контрол, добави той. "Науката е ясна: мащабни, разумни инвестиции във възобновяема енергия и устойчивост на климата ще осигурят по-здравословен и по-безопасен живот за хората във всяка страна".

Д-р Марина Романело, ръководител на Lancet Countdown и Университетския колеж в Лондон (UCL), каза: "Виждаме постоянна зависимост към изкопаемите горива. Правителствата и компаниите продължават да облагодетелстват индустрията с изкопаеми горива в ущърб на здравето на хората".

Докладът проследява 43 здравни и климатични индикатора, включително излагане на екстремни горещини. Установено е, че свързаните с горещината смъртни случаи сред най-уязвимите групи от населението – бебета под една година и възрастни над 65 години – са се увеличили с 68% през последните четири години в сравнение с 2000-04 г.

"Горещините са не само много неприятни, но и смъртоносни за хората, които са с повишена уязвимост", каза Романело.

Екстремните горещини водят и до невъзможност на хората да работят, като през 2021 г. в световен мащаб са загубени 470 млрд. работни часа. "Това е с около 40% повече в сравнение с 90-те години на миналия век и оценяваме свързаните с това загуби на доходи и икономически загуби на около 700 млрд. долара", каза тя. Около 30% повече земя сега е засегната от екстремни засушавания в сравнение с 50-те години на миналия век.

Тези въздействия водят до нарастващ глад, се казва в доклада. Горещите периоди през 2020 г. са били свързани с 98 млн. души повече, които не са могли да си набавят необходимата храна, в сравнение със средната стойност за периода 1981-2010 г., а делът на световното население, изложено на продоволствена несигурност, също се увеличава. "Най-големият фактор за това е променящият се климат", казва Романело.

Професор Елизабет Робинсън от Лондонското училище по икономика заяви: "Това е особено тревожно, като се има предвид, че тази година световните вериги за доставка на храни отново се оказаха силно уязвими на сътресения като войната в Украйна, които се изразяват в бързо повишаване на цените на храните."

В доклада се отчита и въздействието на климатичната криза върху инфекциозните болести, като се установява, че през последното десетилетие периодите, през които се предава малария, са станали с 32% по-дълги в планинските райони на Северна и Южна Америка и с 15% по-дълги в Африка в сравнение с 50-те години на миналия век. Вероятността за пренасяне на денга е нараснала с 12% през същия период.

Докладът на Lancet проследява и системата на изкопаемите горива. В него се установява, че 80% от 86-те оценени правителства субсидират изкопаемите горива, предоставяйки общо 400 млрд. долара през 2019 г. Тези субсидии са по-големи от националните разходи за здравеопазване в пет държави, включително Иран и Египет, и повече от 20% от разходите за здравеопазване в други 16 държави.

"Досега правителствата не са успели да осигурят по-малката сума от 100 млрд. долара годишно, за да подпомогнат действията в областта на климата в страните с по-ниски доходи", се отбелязва в доклада.

Стратегиите на 15-те най-големи петролни и газови компании остават в рязко противоречие с прекратяването на извънредната ситуация по климата, "независимо от техните твърдения и ангажименти".

Професор Пол Екинс от Калифорнийския университет заяви: "Настоящите стратегии на много правителства и компании ще вкарат света в едно фатално по-топло бъдеще, обвързвайки ни с използването на изкопаеми горива, които бързо затварят перспективите за свят, годен за живот."

Бързото намаляване на изгарянето на изкопаеми горива не само ще намали глобалното затопляне, но и ще донесе незабавни ползи за здравето, каза Романело, като например предотвратяването на над един милион случаи на преждевременна смърт, причинени от замърсяването на въздуха годишно.

В доклада се казва, че преминаването към по-богати на растения храни в развитите страни ще намали наполовина емисиите от производството на червено месо и мляко и ще предотврати до 11,5 милиона смъртни случая годишно, свързани с храненето.

"Светът се намира в критичен момент. Трябва да се променим, защото в противен случай децата ни ще се сблъскат с ускорено изменение на климата, което ще застраши оцеляването им", заяви проф. Антъни Костело, съпредседател на Lancet Countdown. "Един ориентиран към здравето отговор на настоящите кризи все още има възможност да осигури нисковъглеродно, устойчиво и здравословно бъдеще."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Радвайте се че е топло!, а ако е ледена епоха без слънце и топлина, само ледове и снегове! Край с растения, хора и животни! Красиво нали!
42
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Подходът срещу изкопаемите горива е един - Водород! Тъй като слънцето е най- големият източник на енергия за нас, но електроенергията неможе сама по себе си да се "складира", можем излишното "за момента" да се използва за получаване на водород (чрез Хофманов апарат например). Както ВЕЦ и ПаВЕЦ. Водорода може да се складира, малко опасно засега, но може да се измисли нещо. Някакъв примес или специален режим на съхранение. Не е нещо с което неможем да се справим. И газта си е опасна също.
41
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Климатът си е прекрасен, пък ако може да е по топличко още по добре! Вечер седиш,хапваш си телешко печено, пиеш си винце с хубаво сиренце, на сутринта студено прясно млечице с кафе, пей сърце! А може и баничка с кисело млекце!
40
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кръговрат в природата1.Фотосинтезата е слънце + вода + СО2 = глюкоза за зелените части на растенията и се отделя кислород за дишането на хора и животни, а коли,хората и животните отделят СО2. 2.Корените поемат вода + торове - азот и минерали от хора, крави, животни и разлагащи се растения с помощта на микроорганизми.Чрез торовете се въвеждат азот и фосфати за стимулиране на растежа на растенията! ако няма кръговрат на веществата в природата, химичните елементи и съединения на Земята ще свършат
39
2
 
5
 
! Отговори
Нов преди 1 година
Трябва все нещо да набедят за увеличената смъртност. Набиха експерименталките на мнозинството лапнишаррани, сега ги дундуркат с приказки от хиляда и една нощ как горещините им придизвикали инсулти, инфаркти и повишена смъртност. На много места принудата за инжектиране беше - без инжекция = без работа. Отделно морковчето - пътуване, ресторант... Инжекциите работят по програмата за обезлюдяване. Имаме недостиг на паркинг-места. По-малко май муни на клона, по-малко трафик и повече място за природа
38
0
 
5
 
! Отговори
До Ямболия преди 1 година
Юнак, явно ти не можеш да разбереш, че хората НЕ са нещо отделно от природата. Какво ше спасяваш?!! Все едно нокъта ми да тръгне да ме спасява, защото е решил че расте на криво. Не се усещате какви ги ръсите. Все едно хората са нещо над природата и плоската планета. :-)
37
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ГНУСНИ ПРОПАГАНДАТОРИ! Няма климатична криза и онова което ни убива е това че 2 години бяхме под локдауни и с маски, не позволяваха на близки да виждат близки, изтрепаха хиляди с техните драконови лечения с опасни препарати, и най-вече тази завишена смъртност е заради биооръжието или т.нар. им ВАКСИНА! И разбира се, пак нела, кой друг с тея гнусни ЛЪЖИ?!
36
7
 
4
 
! Отговори
ЯМБОЛИЯ преди 1 година
За съжаление,Човечеството не е дорасло още за това,как да опазим крехката си Планета. Не можем да разберем,че с много от действията си рушим природата. А не разбираме,че унищожаваме това,което ни дава живот.
35
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Изготвен от почти 100 експерта. хахаха Тази пропаганда можеше и сам човек да я сътвори. Другите защо са взели заплати изобщо?!?
34
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нещо за глобалното застудяване няма ли? Явно тоя дето пуска пропагандата живее на топло.
33
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Умаме поне 5 милиарда, коуто само ядът и освен въглерод, с нищо друго нендопринасят. И май май ше си ходят :)
32
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Томас - Освне ако не си в средите, в които съм аз, няма какво фа предлагал. Условията са следните - всеки с IQ под 135 и собственост под 1 млн. евро, просто е излишен, освен малка конролирана група, за работници и другс, за ген. експерименти.
31
2
 
15
 
! Отговори
Исторически парк преди 1 година
Ваксините вече са горещини хахах
30
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За 6 (шест) години населението на умиращата африка е нарастнало с четвърт милиард.След половин век ще са 3 милиарда.След още 50 години ще са 6 милиарда.И ще ускоряват.Кога ООН ще започне да се занимава с истински проблеми? Например генетично модифицирани хора които могат да си позволят тази услуга? Или начини за пречистване на вода.Или термоядрен синтез.Или развотие на наноботи... А те се занимават с отглеждане на африканци.
29
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
винаги са загрижени за някакви така наречени "хора" на които животът няма особено значение.нищо не произвеждат,данъци не плащат само плюскат и правят деца.Е сега храната понамаля и глупавото ООН зациври че някакви примитивни същества нямало какво да хапват.Ами така е който не работи няма да яде.ООН би трябвало да насочи средства към хората които има смисъл да живеят и да са живи дълго а не някакви които се раждат за да се размножават като микроби.Има много технологии които чакат пари за развитие
28
6
 
5
 
! Отговори
Край преди 1 година
До 37 Това дето България преди 30г. имала чист въздух си го избии. Може да си млад ама ние помним Кремиковци. Помним и ауспух на икарус какво е и когато жп локомотивите бяха дизели и Елисейна и завод Зебра и ... В моето детство до Мездра нямаше пчели. Дедите ни се чудеха защо няма плодове. В Искъра нямаше нищо живо. А яретата на козите умираха с раждането.
27
1
 
8
 
! Отговори
Край преди 1 година
Даваъте повече пушек да дойдат тропиците в Европа, да е жега и да не взимаме газ от Русия. Само така ще уморите Путин. И ще си живеем с противогази.
26
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Дядо Мраз съществува. Вервайте ми.
25
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Врме е, да поговорим серизнонза намаляне на популацията. Не може, всеки да си ражда, както си иска. Трябва да има качествен и количествн контрол.... Хихи
24
0
 
16
 
! Отговори
Не, преди 1 година
Убиват ни мерките срещу "климатичната криза"!