Тежкото положение в Молдова: Заплатата ми е едва 200 евро, а войната е толкова близо

Мнозина се страхуват: Не знаем какво ще се случи с нас.
Обновена: 18 фев 2023 22:07 | 18 фев 2023 22:00, Красимир Ангелов
182
Тежкото положение в Молдова: Заплатата ми е едва 200 евро, а войната е толкова близо
Снимка: БГНЕС

Елена взима 200 евро на месец и една пета от тях отива за ток. Такава е съдбата на немалко хора в Молдова. Но те имат и други проблеми: страхът от Русия и войната е голям: "Не знаем какво ще се случи с нас."

"Мислим си какво ще се случи довечера, дали ще сме живи, дали ще бягаме или пък дали мобилизацията ще е започнала." Това споделя пред репортерка на германската обществено-правна телевизия АРД молдовецът Драгош Скутелницу.

За своя репортаж екип на телевизията пътува с влак от молдовската столица Кишинев до граничния град Унген, в който разговаря с пътниците. Три от тях - Елена, Валентина и Мария - пътуват всеки ден до работа. Те се качват на влака около 5:30 сутринта и се прибират вкъщи в 19:30. А заплатата им е едва 200 евро на месец, разказва репортерката Забине Кребс. Жените се оплакват от растящите цени, разказва историята им DW.

Висока инфлация и страх от войната

Молдова е една от най-бедните държави в Европа, подчертава АРД. В нея живеят едва около 2,6 милиона души. Смята се, че повече от един милион молдовци са напуснали страната през последните години с надеждата за по-добър живот. Емигрантите са се превърнали във важен икономически фактор, тъй като изпращат пари в родината. Тези, които са останали, обаче страдат от галопиращата инфлация и нарасналите цени на енергията. Както и от страха, че войната в Украйна може да достигне и до тях.

Още по темата
Молдова преминава през неспокойни времена: миналата седмица правителството с министър-председател Наталия Гаврилица подаде оставка. Бързо беше сформирано ново правителство. То, начело с новия премиер Дорин Речан, положи положи клетва в четвъртък, 16 февруари.

Русия планира преврат в Молдова?

От месеци има сигнали за целенасочена руска намеса в страната. В понеделник президентката Мая Санду съобщи, че има доклади на разузнаването, според които Русия планира опит за преврат. Миналата седмица на срещата на върха на ЕС в Брюксел украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната му е прихванала планове на Русия да постави Република Молдова под руски контрол. Около 1500 руски войници все още са разположени в сепаратисткия регион Приднестровие.

Западните партньори се опитват да помогнат на Молдова. През ноември 2022 в Париж беше обещан допълнителен помощен пакет за Кишинев. През лятото пък страната получи статут на кандидат за членство в ЕС, а това дава и обещание за по-добро бъдеще, обобщава АРД.

"Къде да отида, ако войната дойде и при нас?"

Войната обаче прави това бъдеще все по-несигурно. 68-годишната Олга Жеребловска вижда последиците от конфликта буквално пред дома си. В североизточната част на Молдова, в град Наславча, точно на границата с Украйна, миналата година паднаха отломки от руска ракета, свалена от украинската противовъздушна отбрана. Взривът беше "наистина страшен", разказва Жеребловска пред АРД. "Помислих си: Това беше. Това е краят".

Русия неколкократно наруши въздушното пространство на Молдова. Последно миналия петък, когато беше съобщено, че ракета е преминала над украинско-молдовската граница.

Когато Елена, която всеки ден пътува с влак до работа, се прибира вкъщи, прави първо това: топли къщата с дърва. Разходите за електричество поглъщат доходите ѝ. Сега те са 40 евро на месец, което е една пета от заплатата ѝ. Но това, което я тревожи най-много тази вечер, е страхът за бъдещето. Къде, пита се Елена, да отиде, ако войната дойде в Молдова. Тя и другите пътници във влака към Унген се надяват на мир, както повечето хора в Молдова.

И вдигат тост за мира с домашно приготвеното си вино.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


182
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
12
 
17
 
! Отговори
Герб победа преди 1 година
Могат само да ми завиждат - при герб получавах с - 40 евро повече
9
11
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Te тяхните политици са ги натиснали здраво, а те се притесняват, че руснаците щели да ги нападат... същите *** са като тук. Поробен от вътрешен материал, но го е страх от руснака!
8
24
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ми нали са тръгнали и те към ЕС? Нормално е да цари глад, мизерия и корупция. Единствено неграмотни про'с'таци може да очакват нещо друго от ЕС.
7
5
 
26
 
! Отговори
Космонавт преди 1 година
Щом сте съгласни земята да се притежава от държавата, щом ходите да гласувате и се разписвате на всякакви документи без да четете (и тълкувате), логично е да имате господар и той да ви дава минимума. Ако притежавате земя и я обработвате и въртите стопанство в собствената си ферма, точно с тези 200 евро ще си палите пурите. Господ ви каза, че ви дава власт върху всичко, което върви, лети, пълзи и плува а повечето хора са съгласни да са роби на други хора. Закривай! Да идва НСР.
6
19
 
16
 
! Отговори
Герб победа преди 1 година
Доволен сьм от герб при тях взимах -250 евро , значи сьм по добре от молдовец
5
27
 
6
 
! Отговори
е преди 1 година
Ниските доходи водят до ниски данъци, което е добре!
4
10
 
35
 
! Отговори
Демократ преди 1 година
Не е важно , че взимаш -200 евро по важното е да има целогодишно банани и домати от турция
3
21
 
22
 
! Отговори
смееехххх преди 1 година
Ааа според руснаците молдовците искат да са под руско робство
2
20
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По-добре да взимаш 200 евро и да има банани в магазините отколкото да взимаш 200 евро и да няма банани в магазините.
1
8
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най важно е че е кандидат за - ес