Ембарго върху руския дизел от 5 февруари – какво ще се случи с цените?

По-висока цена на дизела ще се отрази буквално на всичко
Обновена: 31 яну 2023 11:09 | 31 яну 2023 08:40, Елка Василева
289
Ембарго върху руския дизел от 5 февруари – какво ще се случи с цените?
Снимка: архив, БГНЕС

Европа предприема поредната сериозна стъпка към намаляване на енергийната си зависимост от Русия и от 5 февруари налага ембарго върху вноса на дизел и други продукти, произведени от суров петрол в руски рафинерии, обобщава Асошиейтед прес.

Забраната идва след отказа за внос на въглища през миналото лято и на суров петрол от декември. Новото ембарго обаче носи рискове от ръст на цените на горивата, които и без друго скочиха след началото на руската инвазия в Украйна преди близо година.

Още по темата
"Пръскаме пари по пътищата, за да работим", казва Ханс-Дитер Зеделмайер от германската семейна компания за преводи "Раст райзен" (Rast Reisen).

Повечето неща, които хората потребяват, се транспортират с камиони, които се движат предимно с дизел. Горивото се ползва масово в селското стопанство, за градския транспорт и при индустриалното оборудване. По-високата цена на дизела ще се отрази буквално на всичко.

Може ли ембаргото да повиши цената на дизела?

Цената на дизела, както и на петрола, зависи от глобалния пазар. Европа може да потърси алтернативни източници, като например САЩ, Близкия изток или Индия. Ако този преход мине плавно, въздействието върху цените ще бъде временно и умерено.

Европа вече намали наполовина вноса си на дизел от Русия. Преди началото на войната половината от ползвания на Стария континент дизел идваше от Русия, а сега това се отнася за 27 на сто. В същото време американските доставчици увеличиха вноса от 34 000 барела дневно в началото на 2022 г. до 237 000 барела дневно през януари, по данни на "Стандарт енд Пауърс глоубъл" (S&P Global).

Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон заяви, че пазарите са имали време да се нагодят към ситуацията, тъй като ембаргото беше обявено още през юни. През последните седмици вносът на дизел в Европа расте, което значи, че запасите се увеличават.

Налице е обаче един усложняващ ситуацията фактор. Г-7 обсъжда налагането на таван на цената на руския дизел по подобие на вече наложения таван на цената на суровия петрол. Целта е дизелът да продължи да има достъп до световните пазари, но приходите на Кремъл да спаднат.

Ако таванът проработи, както е замислен, дизеловите потоци ще се променят, като Европа ще намери нови доставчици, а Русия - нови клиенти, без това да доведе до недостиг.

Какво може да постигне таванът на цената на дизела?

Целта е бъде повторен ефектът от тавана на цената на суровия петрол, който практически забрани на западни компании да превозват руски суров петрол, чиято цена е над 60 долара за барел.

Русия обяви, че няма да продава петрол на страни, които спазват този таван, но намалялото търсене заради забавянето на световната икономика означава, че купувачи от Китай, Индия и други страни могат да получават руски петрол със сериозна отстъпка, което намалява приходите на Кремъл.

Подкрепени от скъпия петрол, цените на дизела се покачиха миналата седмица до 1000 долара на тон от 800 долара на тон в началото на декември. Цената на барел дизел по правило е с около 40 долара повече от тази на барел суров петрол.

Една от причините за поскъпването на дизела бяха зимните бури в САЩ в края на декември, които удариха рафинериите.

Какво ще стане, ако дизелът поскъпне?

Цените на горивата са основната причина за високата инфлация в Европа през миналата година, която забави икономиката и драстично намали покупателната способност на потребителите.

Цените на дизела в бензиностанциите през годината варираха между 1,66 евро и 2,14 евро за литър.

"Това е гигантско увеличение", казва Кристофър Шулдес, чиято фамилия вече трето поколение управлява германската транспортна компания "Шулдес спедишън" (Schuldes Spedition).

Компанията, базирана в малкото градче Алсбах-Хенлайн в провинция Хесен, разполага с 27 дизелови камиона и 50 служители. Тя вече е преоборудвала машините с по-ефикасни двигатели и е обучила шофьорите им как да карат, пестейки гориво.

"Ние сторихме всичко това, преди Русия да атакува Украйна. Нямаме повече възможности за оптимизация", казва Шулдес.

В опит да облекчи натиска на високите цени на дизела компанията опитала да договори по-високи цени с дългосрочните си клиенти. Някои се съгласили, други - не. Дори и в договорите да има клауза за ръст на цените, това става с двумесечно забавяне.

От "Раст райзен" отчитат ръст на цените на дизела между 12 и 25 на сто. И тъй като 15 от 25-те й автобуса са част от регионалния обществен транспорт, компанията не може автоматично и бързо да повиши цените, а ръстът, определен от властите, е "капка в морето", казва Зеделмайер.

Компанията вече е добавила 10-15 евро "дизелова" добавка към пътуванията до популярни дестинации като северния германски остров Зюлт и хърватското крайбрежие.

Какво може да се обърка?

Енергийните пазари гледат към Китай и се чудят кога втората световна икономика ще се възстанови от пандемичните ограничения. При ниското домашно потребление китайските власти разрешават на местните рафинерии да увеличат производството и износа. Но ако търсенето в Китай се увеличи, китайският дизел може да изчезне от световния пазар, което да предизвика недостиг и да вдигне цените.
(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


289
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
140
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мда, бъдещето ни е розово и ще тече мед и масло. Сигурно е.
139
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
HAHA АЙДЕ КЪДЕ ЧЕ ПРОДАВАТЕ БЕ, ВАТЕНКИ ПРОООЗДИ?
138
5
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След известно време България ще бъде в извънредно положение , ако ме разбирате правилно ...
137
5
 
23
 
! Отговори
Китай преди 1 година
Китайският външен министър официално обвини Вашингтон в предизвикването на войната между Украйна и Русия.
136
6
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа и най-вече Швабария процъвтяха след падането на стената, защото продаваха скъпо и копуваха евтино от разпадналия СССР и Китай. Тоя филм свърши вече. Глобална криза и 1 милиард безработни до 2030г. е официалната прогноза. Това е. Със или без Украйна.
135
4
 
14
 
! Отговори
Ами да преди 1 година
Ако принудят Китай да се намеси - на чия страна ще е??? Как мислите?
134
9
 
3
 
! Отговори
Фож преди 1 година
Абе, пРосията може така да си води войнички всяка година, като фърля в месомелачката по 200- 300 хил.годишно, а Европистан да налага пиар санкции
133
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Зарежете това ембарго то в момента нас българите не ни касае,дайте да видим защо горивата са с тия цени в България,след като една бърза справка показва,че от началото на годината петрол Урал или тоя който се преработва у нас е със средна цена 56$ долара за барел,сорт Брент какъвто се преработва в Европа е с цена 84$ за барел тоест 50% по скъп,да ама на практика горивата при нас са по евтини с около 10%,пита се кой прибира огромната парса и докога ще ни правят на луди?
132
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Значи да чакаме китайски дизел.След това и китайска вода за пиене. А накрая и китайски деца. Всичко ще ни е китайско.
131
4
 
19
 
! Отговори
noFreeman преди 1 година
Първо беше от 1-ви януари, после от 1-ви февруари... европейските джендърски държави да могат да си напълнят хранилищата сега до 5-ти и после знаят какво ще стане с цените на всичко, ама ще обвинят Русия... лошото е, че го виждаме и нищо не можем даправим срещу мошеническото държане на европа...
130
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе едно знам, че колкото повече мърдаш, толкова повече ти влиза.
129
1
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Някой може ли да обясни наистина как така в Украйна, която е във война в момента дизелът е по-евтин от при нас?
128
8
 
20
 
! Отговори
Смях преди 1 година
Европедалите пак купуват руски петрол, само, че през посредници, за по-евтино.....
127
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Каквото ще да става! Нали има тротинетки
126
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Теленовелата малко твой
125
6
 
15
 
! Отговори
Никола Стефанов преди 1 година
Ми то си е очевидно - цените ще скочат до небето. Досега не е имало случай, в който да има ембарго на енергийни ресурси и цените да са паднали.
124
7
 
7
 
! Отговори
до 133 преди 1 година
Вата, ако на пазара има 5 стоки, продавани от 5 търговеца, и петимата си увеличат едновременно цената със сто процента, покупателната способност на никой от тях няма да спадне, а оборотите им ще се увеличат със сто процента. Ще страдате единствено вие, чиито стоки, знания и умения не струват пет пари, а разчитате единствено на изкопаното от земята (от чужди фирми и технологии) и намереното в гората. Вие сте едни ***, които не могат нищо и затова когато спреш да ги хрантутиш, скачат на бой.
123
8
 
8
 
! Отговори
Ами преди 1 година
Русия да затваря Лукойл , че всъщност спонсжрират сами украинците през БГ.
122
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Турският хит мрежа от лъжи
121
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Фалко е френски екшьн