Заради COVID-19 драма със затворниците: Да ги заключат или да ги пуснат?

При коронавируса една срочна присъда може да се превърне в смъртна
26 мар 2020 18:45, Елка Василева
42
Заради COVID-19 драма със затворниците: Да ги заключат или да ги пуснат?
Снимка: архив, БГНЕС

Бързото разпространяване на коронавируса засилва натиска върху системите за изпълнение на наказанията в глобален мащаб и вече доведе до вълна от освобождавания на затворници. САЩ, Канада и Германия последваха Иран и пуснаха хиляди задържани зад решетките.

Германската провинция с най-голямо население - Северен Рейн - Вестфалия, обяви в сряда, че ще освободи 1000 затворници, които са към края на присъдите си, но сред тях няма да са извършителите на сексуални престъпления и хора, склонни към насилие.

Подобно намерение днес изрази и френската министърка на правосъдието Никол Белубе.

Целта е да бъдат освободени килии, за да бъдат обособени карантинни зони за онези затворници, които се разболеят от COVID-19. Очаква се много хора, излежаващи присъди, да се заразят, предвид пренаселеността на затворите и лекотата, с която се разпространява вирусът, пише Ройтерс.

В Канада 1000 затворници в провинция Онтарио бяха освободени миналата седмица, а в момента адвокати работят заедно с прокуратурата за освобождаването на още мнозина от местните затвори, като се ускорят и процедурите за пускане под гаранция.

Още по темата
Притесненията са, че една срочна присъда потенциално може да се превърне в смъртна за онези, които са там", каза адвокатът от Торонто Дейниъл Браун.

Американският щат Ню Джърси възнамерява да освободи временно 1000 нискорискови затворници, а Съветът по изправителните заведения в град Ню Йорк, който е независим надзорен орган, призова кмета да пусне още около 2000.

Подобни мерки се предприемат във Великобритания, Полша и Италия, като властите смятат внимателно да наблюдават освободените, за да се гарантира, че няма да се стигне до усложняване на криминалната обстановка или до изостряне на социалното напрежение във време на национално безпокойство.

Но докато такива мерки са възможни в редица развити страни и може да помогнат за ограничаване на заразата, засегнала вече над 420 000 души по света и причинила смъртта на близо 19 000 /към 26 март/, те представляват сериозно предизвикателство в други части на света.

В Иран, където зад решетките се намират около 190 000 души и с коронавируса са заразени 25 000, правителството обяви, че ще освободи временно 85 000 затворници, като 10 000 от тях ще получат помилване.
В зависимост от това колко дълго ще продължи кризата - а Иран вече говори за втора вълна на епидемията - експерти по наказателно правосъдие казват, че справянето с голям брой освободени затворници може да се окаже трудно и да се наложи тяхното връщане зад решетките.

"Колкото по-дълго продължи това и колкото по-тежка става ситуацията, толкова по-възможно е да се стигне до по-смели решения, водещи до освобождаването на повече склонни към насилие или по-опасни престъпници", заяви Кийт Дичъм, старши изследовател по организираната престъпност и полицейската дейност в британския Обединен кралски институт по услугите.

"Какво ще се случи, когато нещата се нормализират? Ще имате доста нежелани личности във вашата страна или такива, които обикалят глобално. . . Това връща много назад цялата система на правоприлагането", отбеляза той.

Вътре или вън?

Опасенията в някои държави са, че затворници няма да бъдат освобождавани. Правозащитни групи във Венецуела са обезпокоени от разпространяването на COVID-19 сред затворническото население от 110 000 души, което живее в "много нехигиенни" условия.

В колумбийската столица Богота избухна затворнически бунт, при който загинаха 23-ма затворници, а десетки бяха ранени. Подобни напрежения има и в центрове за задържане от Италия до Шри Ланка.

Судан обяви, че освобождава над 4000 затворници като предпазна мярка срещу инфекцията. В Бразилия над 1400 души избягаха от 4 затвора миналата седмица преди въвеждането на карантина заради коронавируса. Само 600 от тях са върнати обратно в затвора до момента.

Но дори онези, които призовават за освобождаване на затворници с надеждата, че това ще помогне за предотвратяване на смъртни случаи, се изправят пред проблеми. В Египет 4 жени бяха арестувани преди седмица, след като демонстрираха за освобождаване на затворници. След разпит те бяха пуснати.

"Свидетели сме на сеизмична промяна в това как системата на правоприлагане ще си върши работата в предстоящите месеци, - заяви Кийт Дичъм. - По-малката от двете злини може да бъде освобождаването на всички затворници, с изключение на най-склонните към насилие и на опасните престъпници."

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


42
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пуснете ги и в България и ще се увеличат смъртните случаи на възрастни хора, ама не от вируса.
14
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сички са в домашен арест при извънредно.
13
1
 
13
 
! Отговори
Antinwo преди 4 години
Масоните вече подпалиха европа ! Молете се на Господ да ви пази и се въоражавайте защото тепърва започва най лошото ! Да не си мислите че всички любимци на баба мути бежанците ще стоят кротко и мирно !Холивуд вече ни показа какво следва във филма the first purge !
12
0
 
26
 
! Отговори
интересна работа преди 4 години
Как се завъртяха нещата . Извършилите престъпления ги пускат на свобода , останалите хора биват затваряни по домовете си ...
11
2
 
7
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА !!! преди 4 години
До ТТТТТА, надзирателите ? Те не могат ли да са преносители ?
10
1
 
9
 
! Отговори
Дърт Киризчия преди 4 години
Те така или иначе ни пускат във ваканции - приемете го като грипна ваканция. Иначе, тва че затворите ни са разграден двор, то е ясно. Ние излизаме така или иначе, когато си искаме, имаме нет, телевизия, алкохол, наркотици, безплатна храна и всички други екстри. Някои колеги даже не им се излиза - повече им харесвало да са подсигурени, а навън гладували.. Ко да ги праиш.
9
0
 
15
 
! Отговори
ТТТТТ преди 4 години
В момента в ЗАТВОРА е най сигурно да не хванеш коронавируса, новите затворници ги отделят под карантина 15 дни и старите затворници са защитени, а ако искаш още по сигурно пребиваш съкилийника си и те вкарват в изолатора за година!
8
1
 
13
 
! Отговори
Които нямат дом? преди 4 години
Нали ще разнасят заразата по улиците? Как ще ги освобождавате? И по кой член на кой закон?
7
0
 
13
 
! Отговори
Държавен Бурсук преди 4 години
Ще ги пуснем... сега ги питахме - всички казват, че са невинни. Явно е станала някаква грешка.
6
0
 
16
 
! Отговори
Ааааа, преди 4 години
Те заради това се запасявали с оръжие хората...Щото тука писахте(преведохте, де), че се страхуват да не дойде гладният съсед да им обере консервите и ориза. И заради това има опашки пред магазините за оръжие.
5
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От къде на къде ще пускат осъдени престъпници? Либералите тотално превъртяха.
4
2
 
19
 
! Отговори
Велес преди 4 години
-Абе, вие нормални ли сте? Ние станахме бетер затворници, пък тях да освобождавате? ***!
3
6
 
15
 
! Отговори
venix преди 4 години
И без това ни управляват престъпници... Каква би била разликата?!
2
5
 
12
 
! Отговори
Щерю преди 4 години
Да ги заключат - и да им пуснат вируса. От оцелелите - да направят ваксина...
1
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да ги заключат и обслужват на място,никакво пускане!