Швейцария – богата държава с добра здравна система. Как се бори с COVID-19?

Страната с по-мек подход в борбата въпреки драматичния брой заразени и починали
24 ное 2020 22:00, Красимир Ангелов
105
Швейцария – богата държава с добра здравна система. Как се бори с COVID-19?
Снимка: БГНЕС

Швейцария е не само една от най-богатите страни в Европа, а и е с една от най-добрите здравни системи в света. Въпреки това тя е и с едно от най-високите равнища на заболеваемост и смъртност от COVID-19 в региона, пише в свой анализ БТА.

Въпреки това много хора продължават да ядат и пият в ресторанти и барове, да пазаруват на оживени пазари, да се потят във фитнеса и да залагат в казината. Бордеите също остават отворени.

За последните седем дни в Швейцария заразени с коронавируса са 351 на 100 000 души, над два пъти повече в сравнение с равнището в съседна Германия. А от началото на пандемията в Швейцария от Ковид-19 са умирали 41 на 100 000 души при 16 в Германия.

Още по темата
В началото на седмицата швейцарската Федерална служба по общественото здраве съобщи, че за последните три дни са отчетени над 9700 нови случаи на коварния вирус и над 200 смъртни случая.

На фона на всичко това местните власти и население остават привърженици на по-свободния подход за справяне с епидемията.

Макар и в съседните Франция, Австрия и части от Италия да бяха наложени нови карантинни мерки, швейцарските търговски центрове откриха сезона на предколедното пазаруване в навечерието на Коледа.

"Децата трябва да ходят на училище. Трябва да можем да живеем, да изкарваме пари, да ходим да пазаруваме", заяви този месец финансовият министър Ули Маурер.

Как се взима решение за мерките?

Федералното правителство в Берн възприема подход на ненамеса по отношение на 26-те кантона на страната, чиято регионална независимост е на висока почит. При първия пик на пандемията през пролетта правителството за кратко пое контрола и затвори за четири седмици магазините, клубовете и ресторантите в цялата страна. Но веднага щом обстановката се успокои, националният оперативен щаб за борба с коронавируса беше разпуснат, а отговорностите му бяха върнати на кантоните.

След като през октомври броят на заразените отново се устреми нагоре, в началото на ноември десетки икономисти излязоха с отворено писмо. "За съжаление, колкото и болезнено да бъде, Швейцария сега се нуждае от втори "локдаун", написаха те, призовавайки също за силна фискална подкрепа, за да се балансира ефектът от рестрикциите.

В един от най-важните кантони – Женева, положението за малко да излезе извън контрол, след като делът на заразените за седемдневен период се покачи на над 1000 на 100 000 души. Този месец, когато кантонът най-накрая затвори магазините, доставчиците на услуги и ресторантите, някои хора просто станаха по-мобилни и отиваха с автомобила си до съседния кантон Во на фризьор.
Други кантони предприеха действия доста по-късно. В Базел ресторантите, казината и спортните обекти се затварят едва тази седмица.

Федералната служба по общественото здраве все още е спокойна.

"Предпазлив оптимист съм за по-нататъшния развой. Прилича на повратна точка", заяви в неделя пред вестник "Зонтагсблик" ръководителят на службата Ане Леви. "Не се представяме кой знае колко по-лошо от останалите европейски страни", каза тя.

Макар и заболеваемостта на 100 000 души да спадна през последната седмица, тя все още е по-висока, отколкото в повечето западноевропейски страни.

Швейцарското безгрижие започва да тревожи и Световната здравна организация, чието седалище е в Женева. "Изненадва ме, че нещата не се разглеждат като национална извънредна ситуация", каза специалният пратеник на СЗО по въпросите на КОВИД-19 Дейвид Набаро в интервю за вестникарската група "CH-Media".

"Болниците са наистина претоварени. Това е изключително сериозна ситуация", заяви той, призовавайки за по-решителни действия.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


105
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 32Да, само дето под статиите стоят препртки към десетки, понякога и стотици източници, котио човек може да проследи и да пусне оплаквания. В Wikipedia не може да пише всеки. Не е 2004-а вече. Трябва да си направил стотициредкации, без оплаквания, без проблеми, че да можеш спокойнод аси пишеш там, но всякакви подобни оптии биват хващани, особено от 2014-а насам, когаот подобриха AI-я.
33
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 35Ха! Ceлян загубен. Максимална заплата си мисли, че имало :)
32
4
 
1
 
! Отговори
Ставри преди 3 години
Всички мои познате имат швейцарски компютри в хоум офисите си.
31
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всички мои роднини и комшии носят швейцарски сламени шапки! Швейцария световен гигант в производството на сламени шапки!
30
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До До 15Потурчена държава. Нямат даже и свой език а ползват немски и френски и напослдък и много турски и арабски се напълни. Националният им отбор са само албанци, африканци и турци.
29
3
 
5
 
! Отговори
Генчо преди 3 години
Всички мои познати си ускоряват елементарните частици в ЦЕРН!
28
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В Щвейцария максималната заплата е два пъти минималната.Толкоз!Вързани са.За да е висока максималната трябва е да висока и минималната.Затова и най неквалифицираната работа е с заплащане което да покрие основните разходи и хората са спокойни.А за чистотата навън,изключителни са.
27
3
 
1
 
! Отговори
Стефан преди 3 години
Всички мои познати имат швейцарски перални.
26
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Принципно и България е една от най-богатите страни в света защото ГЕРБ взимат нови милиарди дългове като бонбони.
25
0
 
1
 
! Отговори
До николай преди 3 години
Твойта познати не могат да си позволят такива цени. Няма смисъл да се спори с такива като тебе.
24
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Швейцария - страната на банките и прането на пари :) Хитлер беше казал че ако не бяха банките, нямаше да знае за Швейцария :))
23
3
 
4
 
! Отговори
Георги преди 3 години
Всички мои познати карат швейцарски коли.
22
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Принципно най-богатите държави имат и най-високи номинални дългове. Сащ са лидер. Но това е защото и бвп е висок, и процентно дългът към бвп не е голяма величина.
21
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Швейцария финансира Германия през втората световна война. Защо САЩ не бомбардираха Швейцария, ами бомбардираха България. Ако бяха бомбардирали Швейцария и затворили банките Втората световна война просто нямаше да се състои.
20
2
 
1
 
! Отговори
Николай преди 3 години
Всички мои познати и познатите не техните познатите на познатите на техните познати по цял свят носят само швейцарски часовници, затова Швейцария е богата. По цял свят във всеки магазин се продават швейцарски часовници и всеки има поне по два швейцарски часовника.
19
0
 
1
 
! Отговори
До 20 преди 3 години
Сега разбирам защо България е зле. С такива тикви като тебе ще започнем да копаем дъното
18
1
 
5
 
! Отговори
Г-жа Дупчек преди 3 години
Швейцария е по-зле от България по отоншение на броя заразени, но е значително по-добре по отношение на смъртните случаи. Разликата в здравните системи е огромна.
17
2
 
1
 
! Отговори
До 14 преди 3 години
Абе не ми се търси в нета да ти покажа линкове към сайтове на колко милиарда се равнява износа на Швейцария само на часовници. Целия световен капитал е там. ***... пий си хапчетата.
16
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И все пак в Швейцария най-вероятно не умират хора по тротоарите и по стълбите на занемарени и мизерни болници, в които работят капнали от умора медици. Общо взето кучето скача според тоягата. Днес сме първи по смъртност в света, какво да му мислим повече?
15
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Швейцария и Белгия са най-задлъжнялите страни в Европа, два пъти повече дълг отколкото САЩ на глава от населението. Общото между двете е, че и двете страни нямат икономика и нищо не произвеждат. Друго общо е, че и двете са едни от няй-богатите в света.